• Lifestyle  • Pokoje 2020 – Stay Home Edition

Pokoje 2020 – Stay Home Edition

Letošní devátý ročník výstavy Pokoje neoživil prázdné prostory historických budov v centru Prahy, jak bývalo zvykem, ale nastěhoval se do soukromí samotných tvůrců. Výsledné studentské projekty jsou ke zhlédnutí online.

Organizátoři Přehlídky mladého umění Pokoje – Containall o.p.s. ve spolupráci s uměleckými vysokými školami letos s respektem k nařízenému sociálnímu distancingu vyzvali studenty vysokých uměleckých škol k využití svých vlastních pokojů a ateliérů. Ti uplatnili svou fantazii a talent a v průběhu listopadu mohli své projekty přihlásit do letošní tzv. Stay Home Edition. Autoři šesti nejlepších proměn získají finanční odměnu.

Jeden z projektů nám přiblížila Tereza Hořtová, studentka Ateliéru fotografie a audiovize na Vysoké škole kreativní komunikace: „Inspirovali jsme se scénou z filmu Sám doma, kde Kevin vytvoří pohyblivé postavy, aby to vypadalo, že jsou v domě lidé. Reagovali jsme tak na dnešní dobu restrikcí, kdy není vhodné se scházet ve velkém počtu lidí, natož pořádat domácí party, což zároveň ale může být psychicky náročné. Hlavní hrdina našeho videa si tedy uspořádal domácí večírek po svém. Použili jsme figuríny, které jsme rozpohybovali, pokoj jsme naaranžovali tak, jako by se v něm skutečně odehrávala party a ve videu postupně odkryli realitu – divák se nejdříve setkává se siluetami postav, až později zjišťuje, že živý člověk je v bytě jen jeden.“

Přihlášené projekty si můžete zdarma nebo za dobrovolné vstupné prohlédnout na webu výstavy do 20. prosince.

Zdroj: Pokoje