• Lifestyle  • PŘÍBĚH KMOTRA

PŘÍBĚH KMOTRA

Z řadového veksláka se stal jednou z čelních figur českého podsvětí. Vyučený lakýrník měl už před rokem 1989 kontakty na policisty a politiky. Díky podvodům s realitami se jemu a jeho společníkům podařilo vylákat z bank stamiliony korun. Mrázek sám své jmění odhadoval na miliardy korun. V roce 2006 byl zastřelen nájemným vrahem.
Toto je jen velmi zkrácený životopis Františka Mrázka, jehož život byl popsán v bestselleru Jaroslava Kmenty ,,Kmotr Mrázek”, který byl následně inspirací pro vznik filmu ,, Příběh kmotra”.

Ty z vás, kteří čekali rozuzlení velkého příběhu kontroverzního podnikatele Mrázka, jehož ve filmu bravurně ztvárnil Ondřej Vetchý, asi zklamu. Pravda se nekoná. Začátek Vás zuřivě vtrhne do doby komunismu, kdy hlavní hrdina jménem František Vedral obchoduje mimo jiné s pornografií, je zadržen policií a následně podmínečně propuštěn. Po pádu komunismu se společně s přáteli z dětství chytí příležitosti a rozjíždí business naplno.
Příběh zachycuje dva odlišné světy- víra v právo chytřejšího a silnějšího proti víře ve spravedlnost. Můžeme sledovat boj představitele zákona Cajthamla (Lukáš Vaculík) s Vedralem, který si vytváří své vlastní zákony.
Ve druhé části, která připomíná americký thriller zaujme především naprostá bezmoc policie proti mafiánským praktikám. Vedral, jehož tajnou zbraní je jeho seznam, okatě tahá za nitky svým politickým loutkám a přátelům ve vysokých kruzích, díky čemu je následně Cajthaml propuštěn.
Poslední část popisuje dobu, kdy se hlavnímu hrdinovi stahuje obrátka okolo krku a ze sebevědomého frajírka se stává lovná zvěř.

Oko kritického diváka si všimne v závěrečných titulkách Novu, jako hlavního partnera, díky čemu pochopí proč je ve filmu mnoho nepřesností a polopravd.

Pokud však od filmu neočekáváte skutečný životopis podnikatele Mrázka, nýbrž smyšlený příběh inspirovaný ,,nejbohatším důchodcem v Evropě”, nebudete zklamáni. Skvělé herecké výkony Ondřeje Vetchého a Lukáše Vaculíka dokresluje mnoho vtipných hlášek a zápletek a akční scény hodné hollywoodských trháků.
Film tedy ve výsledku stojí za to, pokud celou dobu nedržíte hlavnímu hrdinovi palce, aby přežil ve zdraví.