• Lifestyle  • Retro zima v Tančícím domě vás naladí na takové Vánoce, jaké byly za Československa

Retro zima v Tančícím domě vás naladí na takové Vánoce, jaké byly za Československa

Zimní měsíce jsou v Galerii Tančící dům ve znamení retra a vánočních svátků, které návštěvníky přenesou zpátky v čase. K vidění je nepřeberné množství dochovaných originálů a dobových kostýmů.

Unikátní výstava Retro zima za socíku navazuje na úspěšnou výstavu Retro 70. a 80. let. Návštěvníkům se naskýtá jedinečná možnost prohlédnout si celkem tři patra Tančícího domu, která jsou zaplněna 1300 předměty, jež jsou buď originály ze soukromých sbírek či zapůjčené kusy z Barrandovských ateliérů a z České televize.

,,Mnoho z nás má 70. a 80. léta stále v živé paměti, ale výstava je určená pro všechny generace. Někdo si přijde zavzpomínat, někdo naopak nahlédnout do nepříliš vzdálené minulosti,“ vysvětluje ředitel galerie Robert Vůjtek.

Mezi mnoho vystavených pokladů bezpochyby patří i jedinečné kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárního pořadu Televarieté!

Prosklené přízemí Tančícího domu se proměnilo ve výlohu obchodního centra Kotva, kde jsou vystaveny retro vánoční ozdoby, oblečení a všechny možné předměty z dob Československa. Zavzpomínat si můžete i na klasické spotřebiče Tesla a Eta. Uvnitř určitě nepřehlédnete bohatě nazdobený stromeček či autentický žigulík. Vánoční přípravy v plném proudy jsou zachyceny v replice retro kuchyně.

Součástí expozice je soukromá sbírka hraček ze 70. a 80. let z muzea v Rychnově nad Kněžnou. Muzeum vzniklo před 50 lety a některé hračky zatím nebyly nikde vystaveny. V dětském patře je interaktivní herna pro děti, kde je možné si prohlédnout originály od různých dětských ilustrátorů a autorů slavných Večerníčků. Malí návštěvníci si na místě budou moct vyrobit masopustní masky nebo masky čerta a Mikuláše. Na výstavě nechybí ani koutek se stavebnicí Seva.

Autorkou výstavy Retro zima za socíku je Jana Sommerová a spoluautorkou je Nadia Klempířová. Výstava je v Galerii Tančící dům otevřena od 14. listopadu 2018 do 3. března 2019 každý den mezi 9:00 až 20:00.

Zdroj: archiv Retro zima za socíku