• Lifestyle  • SCANDI: Přehlídka současných severských filmů bude letos speciální

SCANDI: Přehlídka současných severských filmů bude letos speciální

Sedmý ročník přehlídky současného severského filmu SCANDI se v lednu představí v hybridní podobě – v případě rozvolnění poběží i v kinech, ale určitě se můžete těšit na to, že atraktivní nabídku filmů zkouknete v online prostoru. V rámci festivalu se představí i očekávaný snímek Greta.

Filmovou přehlídku SCANDI budete moci bez ohledu na situaci sledovat ve virtuálním kinosále online videotéky Edisonline v období 25.–31. 1. 2021.

Hybridní podobu festivalu přiblížil ředitel společnosti Film Europe Ivan Hronec: „Již dlouho máme naplánované SCANDI v kamenných kinech na termín 13.–17. ledna. Jelikož je však situace v Čechách i na Slovensku nevyzpytatelná, nabízíme praktickou hybridní alternativu. Pokud přijde uvolnění na začátku ledna, hrajeme v kamenných kinech v termínu 13.–17., pokud se kina otevřou po 13. lednu, přehlídku spustíme v ten samý den, kdy to bude možné. Pokud přijde uvolnění po lednu, SCANDI filmy se do kamenných kin dostanou po premiéře ve virtuálním kinosále. Hybridní uvedení je náš nový standard.“

Na programu je několik strhujících filmů dotýkajících se virálních témat, která se stávají určujícími trendy této generace. Hlavním filmem letošního ročníku je bezesporu očekávaná Greta. Tento dokument nahlíží na život mladé aktivistky Grety Thunbergové, která se nebála a nebojí bojovat za budoucnost našeho klimatu. Využívá působivé, dosud nezveřejněné záběry. Režisér Nathan Grossman sleduje Gretu – stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem – v jejím vzestupu k výjimečnosti a jejím podněcování povědomí o globálního dopadu. Film vrcholí cestou přes Atlantský oceán, kterou podnikla, aby promluvila na summitu OSN.

„Gretu Thunberg všichni známe. Její jméno se stalo kulturně-společenským pojmem. Podobně jako Johanku z Arku – někteří ji milují a jiní zase nenávidí. Ale fakt je ten, že máme klimatickou krizi, která se z dlouhodobého hlediska nedá ignorovat. Dokument Greta je intimním portrétem 15leté aktivistky a její turbulentní cesty od školního protestu až po projev v OSN. Nebude to však náš jediný silný film. Letošní ročník se dotkne mnoha témat, které rezonují napříč společností,“ popisuje letošní program kreativní ředitel Dominik Hronec.

Festival se uskuteční za podpory Švédského velvyslanectví.

Zdroj: Film Europe