Současný fenomén: rostlinná (ne)mléka
Trpíte intolerancí na laktózu, jste vegan nebo chcete zkusit něco nového? Potom by vám neměla tato alternativa k živočišnému mléku uniknout. A co je nejlepší, můžete si ho vyrobit i vy sami doma!
V první řadě je důležité zmínit, že pojmenování mléko není v tomto případě tak úplně správné. Nejedná se totiž o produkt mléčných žláz savců, tudíž to není pravé mléko, nicméně se to natolik vžilo, že je tento výraz běžně používán. Výhody rostlinných (ne)mlék jsou především dvě – neobsahují laktózu a bílkoviny kravského mléka. Je toho však daleko víc – na rozdíl od živočišných mlék obsahují nižší množství nasycených mastných tuků a méně proteinů a naopak více sacharidů, také jsou zdrojem vlákniny, vitamínů, lecithinu nebo minerálních látek… a navíc jsou bez cholesterolu.
Vyrobit si takové (ne)mléko můžete například z máku, mandlí, jáhel, ovsa, pohanky, rýže, sezamu, konopných semínek a dalších obilovin, ořechů nebo luštěnin.
Jejich využití je všestranné, hodí se jak k běžné konzumaci, tak na vaření. Pozor byste si však měli dávat především na to, že má každá použitá surovina svou specifickou chuť. Třeba rýžové mléko je naprosto neutrální, proto se dá využít prakticky na cokoliv, sójové se například výborně hodí do různých ovocných či zeleninových smoothies a z mandlového můžete zkusit lívance.
A jak na to? Výroba doma vám zabere pár minut a postačí k tomu pouze mixér a sítko či pytlík přímo k tomu určený. Jakoukoli surovinu, ze které se rozhodnete udělat rostlinný nápoj, je lepší namočit přes noc. Proč? Protože složitější molekuly se začnou štěpit na jednodušší a lépe stravitelné živiny.
Pokud byste si raději nejdříve chtěli vyzkoušet, jak takové rostlinné (ne)mléko chutná, tak si předtím, než se pustíte do vlastní výroby, zkuste koupit Nemléko. Je vyráběno z mandlí a můžete si dokonce vybrat i z několika příchutí – ledová káva, vanilkové a nově také makové!