• ppl talk  • “Štěstí vnímám jako něco, čemu člověk musí člověk opravdu jít naproti,” říká sympatická zpěvačka Debbi

“Štěstí vnímám jako něco, čemu člověk musí člověk opravdu jít naproti,” říká sympatická zpěvačka Debbi

Na první pohled ji poznáte podle krásných zrzavých vlasů a charakteristického nakřáplého hlasu. Řeč je o zpěvačce Debbi, která se sice narodila v Německu, ale od deseti let je jejím domovem Praha. Ačkoliv neuspěla v první řadě SuperStar, netrvalo to dlouho a do povědomí veřejnosti se dostala se singlem Touch the Sun, který bodoval snad ve všech hitparádách. Deborah Kahl alias Debbi si našla ve svém nabitém programu čas i na DailyStyle, a proto vám dnes můžeme přinést rozhovor s touto talentovanou a sympatickou zpěvačkou.

kredit_Petr Kozlík_SinglTon (9)V deseti letech jste se přestěhovala z Německa do Prahy. Jak jste tenkrát téměř už jako teenager vnímala stěhování? Viděla jste v Čechách nějaké výhody, nebo jste nad tím ještě moc nepřemýšlela? A nyní, jaký je Váš vztah k Německu?

Když jsme se s rodiči a se sestrou stěhovali do Prahy, moc se nám nechtělo. Opouštěli jsme příbuzné, kamarády i spolužáky. Bydleli jsme v malém a klidném městečku nedaleko Dorthmundu. Ovšem rychle po stěhování se situace změnila. Ukazalo se, že Praha je pro nás opravdové velkoměsto a my jsme se jako teenageři začali cítit jako ryby ve vodě. Se vším dobrým i špatným, co s tím bylo spojeno.

Německo je v poslední době možná jednou z nejvíce skloňovaných zemí v Evropě v souvislosti s migrační krizí a vůbec celou politickou situací. Sledujete tyto věci, dotýká se Vás to nějak?

Ano, sleduji to poměrně pečlivě. Německo se chová dlouhodobě velkoryse k lidem, kteří potřebují pomoc. To je chvályhodné, ale i mně je jasné, že se celé národy na jeho území prostě nemůžou vejít.

kredit_Petr Kozlík_SinglTon (8)V sedmnácti letech jste se poprvé objevila v první řadě Česko Slovenská Superstar v roce 2009. Je to až neuvěřitelné, ale uběhlo již sedm let od Vaší účasti v této soutěži. Jak na ni vzpomínáte? Sledujete dnes talentové soutěže? Myslíte si, že mají začínající interpreti v dnešní době nějaké výhody, které jste vy neměli, nebo naopak?

Je to opravdu neuvěřitelné. Ani by mě nenapadlo, že je to opravdu už sedm let. Televizní pěvecké soutěže nesleduji. Neznám tedy ani jejich vítěze, a proto se mi k tomu těžko vyjadřuje. Přestože mi jedna z těchto soutěží dost zásadně změnila život. Jinak co se týká šancí začínajících interpretů? Myslím, že se toho zase tolik nezměnilo. Je potřeba talent a dobrý tým, který s Vámi spolupracuje.

Tenkrát jste bohužel/bohudíky vypadla v prvním vyřazování v semifinále. Všiml si Vás ale producent Martin Ledvina, se kterým jste začala pracovat na prvním albu, které vyšlo o dva roky později – přesně 11. dubna 2011, a nese název Touch the Sun. Litovala jste někdy, že jste se nedostala dál?

Nelitovala. Celé jsem to brala s nadhledem. V okamžiku vyřazení mi bylo líto – lidsky, že přicházím o tu partu spolusoutěžících, ale já jinak ani žádnou pěveckou karieru neplánovala.

Název celého alba je odvozen právě od singlu Touch the Sun, který se stal tzv. reklamním songem. Song byl původně určený pouze pro reklamu na alkoholický nápoj Metaxa. Je to klišé, ale napadlo by Vás tenkrát, že se ze songu stane takový hit? Jak to vnímáte, když vidíte reklamu na Metaxu a v pozadí hraje Vaše písnička? Nedá mi se nezeptat, lahodí Metaxa Vašim chuťovým buňkám, nebo jste nepříznivec alkoholu?

Spolupráce s Metaxou byla super. Vznikla náhodou. Ta písnička opravdu vznikla původně pro reklamní spot. Jako zpěvačku oslovili mě. Celé to do sebe časově zapadlo s mým právě vycházejícím albem. Metaxu mám upřímně ráda. Vždycky mi její chuť a teď už pouze vůně připomene tu dobu a atmosféru nahrávání 1. alba.

Za skladbu Touch the Sun jste získala od Akademie populární hudby cenu Anděl pro nejlepší píseň roku. Svoji první cenu jste převzala ještě předtím, než vyšlo Vaše debutové album. Myslíte si, že Vás to motivovalo k daleko větší práci? Pootevřely se Vám dveře do hudebního světa právě po ocenění?

Já myslím, že každá cena potěší. Speciálně když Vám ji dají lidé z branže. Ale mně v té době bylo 17 let. Nějak jsem to neprožívala. Navíc jsem o české populární hudbě nic nevěděla. Byla to krátká doba po našem přestěhování.

LipoDebbi_@The W PragueVaše poslední album nese název Láska, Logika a Vůle (Love, Logic & Will). Na jednu stranu v tom vidím velkou logiku, na druhou stranu téměř žádnou. Můžete nám k tomu prosím říct víc? Co si pod tímto názvem máme představit a kam nás má nasměrovat?

Byla to taková parafráze na slogan. Sex, drogy a rock and roll. Mělo to vypovídat o změně v chápání hudby. Ale nic vážného, jen taková hříčka.

Máte nádhernou barvu vlasů, přemýšlela jste někdy o nějaké razantní změně účesu? Pokud si dobře vzpomínám, původně máte kudrnaté vlasy, často je ale nosíte rovné. Pečujete o ně nějak, aby se stálým žehlením nezničily?

O změně zatím neuvažuji. Citím se takto dobře. O vlasy pečuji minimálně. Mám je od přírody opravdu vlnité.

Původně jste se chtěla stát veterinářkou, nakonec Vás osud ale zavál k hudbě. Myslíte si, že kdybyste se nevrhla do hudebního světa, ošetřovala byste teď nejen pejsky?  Co Vás táhlo právě ke zvířátkům a studiu veteriny?

Jednoduše mám ke zvířatům kladný vztah. U nás doma byl vždy jeden nebo i více psů. Momentálně mám i svého koně, se kterým trávím opravdu hodně času. Myslím, že si se zvířaty rozumím.

Snídaně, oběd, večeře. Co považujete za nejdůležitější jídlo dne? Jak si představujete ideální snídani? Za poslední roky se ve stravování vehementně do popředí dostává clean eating nebo BIO potraviny. Řekla bych, že se celkově lidé více zajímají o to, co jedí, řadíte se mezi ně? Považujete se za člověka, který žije zdravým stylem?

Víte, do nedávna mi to bylo upřímně úplně jedno. Nežila jsem vůbec zdravě. Dost jsem pila a jedla téměř cokoliv. Cestování s kapelou a strava na benzínkách není ideální. Ovšem už víc než před rokem jsem úplně přestala pít alkohol, začala jsem jezdit intenzivně na koni a zhubla 15 kilo. Takže i stravu teď sleduji mnohem pečlivěji.

Lipo_štěstí_coverSingl “Štěstí” jste nahrála po 4 letech opět s Lipem, přičemž první společnou písnička byla “Ležím ve tvé blízkosti”. Sledujete československou rapovou scénu a vůbec oslovuje Vás tento styl hudby?

Ne, nesleduji. Lipo je jediný rapper, kterého znám. Hip hop mě příliš neoslovuje, ale právě Lipovy texty se mi líbí.

Když se na Vás podívám, vidím především velmi energického a pozitivního člověka. Zároveň na mě působíte tajemně až magicky. Je to jenom moje domněnka, nebo jsem se svým odhadem strefila? Co je podle Vás štěstí, a pokud je to možné, jak byste ho definovala?

Štěstí vnímám jako něco, čemu člověk musí člověk opravdu jít naproti. Nevnímám ho jako jednorázovou věc, i když se tak často chová.

Nejspíš nerybaříte, ale hypoteticky. Představte si, že jste chytila zlatou rybku a ta Vám splní tři přání. Co si budete přát?

Budu přát zdraví sobě a svým blízkým.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v osobním i profesním životě.


Debbi, web, Facebook, Youtube, Twitter