• Beauty  • STRES = JÍDLO? Zbavte se této rovnice!

STRES = JÍDLO? Zbavte se této rovnice!

“Dal/a bych si něco dobrého, to mě uklidní.” nebo “Dnešek byl tak vyčerpávající, za to bych si zasloužil/a kousek čokolády…” … že už jste tyhle věty od někoho slyšeli? Něbo je sami někdy použijete jako „omluvu“, když sníte něco nezdravého? Pak jste nejpíš tzv. „emoční jedlík“.

Jak už samotný termín „emočního jedlíka“ napovídá, spouštěčem nezvladatelných chutí na sladké (nebo i slané) je stres. Problém takového emočního jedlíka spočívá v tom, že konzumuje více jídla, než jeho tělo v rámci jeho životního stylu skutečně potřebuje. Například když se cítí být ve stresu, když jsou osamělí, když se nudí, jsou unavení nebo společně jedí s někým, s kým si chtějí být v tu chvíli blíž. Jídlo pak neslouží k doplnění sil, energie, nasycení prázdného žaludku, ale ke změně nálady, pocitů, situace. Pokud se v těchto řádcích nalézáte, není žádný důvod k panice, máme pro vás řešení a tipy, které pomáhají!

1. Nemějte doma zásoby sladkostí

Je známo, že ve stresových situacích jíme hlavně to, co máme po ruce. Takže pokud budete mít doma jablka, dáte si raději je, než abyste museli do supermarketu pro čokoládovou tyčinku.

2. Nezdravé jídlo by nemělo být na očích

Tento trik zní docela banálně, což ve skutečnosti i je: máme tendenci jíst to, co je v našem dosahu. Pokud bychom tedy měli jít třeba do sklepa, abychom si přinesli něco dobrého ze skříně na sladkosti, asi bychom si dvakrát rozmysleli, jestli kvůli tomu vážit cestu.

3. Najděte si jinou cestu, jak se odměníte

Existuje spousta dalších věcí, než je jídlo, které ve vás vyvolají pocity štěstí a přivedou vás ke spokojenosti. Co si třeba konec náročného dne zpříjemnit horkou a voňavou koupelí, popíjením oblíbeného čaje při čtení knížky nebo lekcí jógy? Jistě vymyslíte i jiné způsoby, jak se odměnit po hodinách pracovního stresu, aniž byste pak cítili výčitky při pohledu na vyjedenou lednici.

4. Mějte dobrou náladu!

Malá změna nálady často ovlivňuje naše stravovací návyky. Pokuste se o to, abyste měli co nejčastěji dobrou náladu a uvidíte, jak začnou odeznívat vaše touhy po nezdravých jídlech. Snažte se držet stále v pozitivním módu, myslete na věci, které vás dělají šťastnými, a uvědomte si, co se vám během dne povedlo.

 

Zdroje: 1, 2, 3