• Lifestyle  • Svět knihy letos představí literární bohatství Itálie

Svět knihy letos představí literární bohatství Itálie

Svět knihy Praha nás v červnu částečně přenese do Itálie a představí její kulturu a literaturu. Své poslání žít pro knihy vyjadřuje 27. ročník festivalu citátem Umberta Eca.

Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Tento citát z díla italského romanopisce, esejisty, filozofa a sémiotika mezinárodního měřítka Umberta Eca si organizátoři vybrali za motto pro nadcházející 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Slova významného autora zároveň vyjadřují dlouhodobé poslání akce. Pomyslnou literární kotvu ve stále nejisté době najdou návštěvníci od 9. do 12. června opět na Výstavišti Praha. Jako čestného hosta festival letos představí rodnou zemi Umberta Eca – Itálii. Prostor dá opět Literatuře jako hlasu svobody, známým českým a světovým autorům i programu zaměřenému na získávání malých čtenářů.

Abychom učinili citátu slavného spisovatele zadost, věnujeme tento ročník všem, kteří žijí pro knihy, ať jsou to autoři, překladatelé, nakladatelé, knihkupci, knihovníci či mnozí další. Protože žijeme pro knihy. A žijeme pro ty, kteří žijí pro knihy,“ říká dramaturg Světa knihy Praha Guillaume Basset.

To, že se Itálie stala čestným hostem zrovna v tomto roce, není náhodou. Italský kulturní institut v Praze totiž slaví 100. výročí svého založení – je tak nejstarším ze všech současných 83 italských kulturních institutů na světě. Spolu s Itálií zároveň budeme moci oslavit i nedožité devadesátiny Umberta Eca nebo rovné století od narození kontroverzního filmaře a spisovatele Piera Paola Pasoliniho.

Italský program se zaměří především na současné autory, jejichž knihy vyšly v českém překladu v posledních letech. „Itálie je zemí velikánů světové literatury, jako jsou Ovidius, Dante, Niccolò Machiavelli, Curzio Malaparte či Umberto Eco. A takovou kolébkou zůstává i dnes. Rozmanitost a bohatství italské literární tvorby je vynikajícím příkladem světově proslulé literatury,“ upozorňuje Guillaume Basset.

Své čtenářsky strhující a kritiky ceněné příběhy osobně představí například vypravěčky Donatella Di Pietrantonio a Viola Ardone. K výkvětu současných romanopisců patří i Claudia Durastanti, Stefania Auci, Gianfranco Calligarich a Francesca Melandri. Za literaturu faktu promluví renomovaný psychoanalytik Luigi Zoja. Fanoušky thrillerů potěší Donato Carrisi. Pozornost si zaslouží rovněž poezie a příběhy pro děti a mládež. Svět knihy Praha také představí dva nové překlady děl Itala Calvina nebo první překlad tvorby Elsy Morante, manželky spisovatele Alberta Moravii.

Ačkoliv celý program není ještě zveřejněn, předpokládáme, že bude nabitý a návštěvníci se budou moci těšit i na své oblíbené české autory a jejich knižní novinky – které si budou moci případně pořídit za akční ceny. Nejmenší návštěvníci se na festivalu zabaví divadlem a nejrůznějšími dílnami, ale i pořady s naučnou tematikou.

I přes komplikace způsobené pandemickou situací se loňský ročník knižního veletrhu a festivalu uskutečnil v klasickém formátu. Zavítalo na něj 34 tisíc lidí, aby se seznámili s nabídkou 288 vystavovatelů a účastnili se 481 programů, které zahrnovaly např. setkání s nigerijskou spisovatelkou a aktivistkou Chimamandou Ngozi Adichie nebo autorem románu Atlas mraků a spoluautorem scénáře Matrix Resurrections Davidem Mitchellem.

Od letošního ročníku organizátoři očekávají dosud nejvyšší návštěvnost a překonání čísel z roku 2019 (51 000 návštěvníků a 461 vystavovatelů). Přizpůsobují tomu kvalitu i rozsah programu a expozic. „Knihy hrají důležitou roli v každé etapě života. Náš festivalový program je proto uzpůsoben jak těm nejmenším, tak těm nejstarším. Tento rok chceme veletrh a festival návštěvníkům představit i pomocí známých bookstagramerů a nabídnout jim zajímavý digitální obsah. Zároveň se chceme zaměřit na mezinárodní literaturu, aby se veletrh stal vhodným i pro zahraniční vystavovatele,“ komentuje ředitel Světa knihy Radovan Auer.

Jako odpověď na ruskou agresi na Ukrajině letošní ročník festivalu nedává prostor oficiální prezentaci Ruska, ale jen nezávislým kulturním organizacím či umělcům, které ctí hodnoty lidskosti, demokracie a svobody. Naopak Ukrajině nabízí expozici pro prezentaci její literární a kulturní scény a tradice zcela bezplatně.

Z důvodu rekonstrukce Průmyslového paláce návštěvníci zažijí Svět knihy sice opět na holešovickém Výstavišti, ale v nových prostorách. „Budou do areálu vcházet branou pod Maroldovým panoramatem. Zde vznikne nová piazzetta, srdce celé akce. Vlevo na tzv. Bruselské cestě vyroste dlouhá hala a dále se návštěvník bude moci vydat do Křižíkových pavilonů. Programové sály budou především ve stanech, které tak ještě více ‚zabydlí‘ areál. Celý koncept je připraven tak, aby fungoval v případě chladného a deštivého počasí i v případě spíše očekávatelného počasí letního,“ popisuje Radovan Auer.

Zdroj: Svět knihy