• Fashion News  • Zastavte se na výstavu Civilisovaná žena do Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně

Zastavte se na výstavu Civilisovaná žena do Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně

Jaro s sebou přináší neustálé výkyvy počasí. Než se teploty nadobro ustálí na hodnotách, které nás budou lákat k dlouhým procházkám, můžeme se zatím potěšit nějakou zajímavou výstavou. Pokud jste ještě nenavštívili výstavu Civilisovaná žena v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně, rozhodně neváhejte a využijte deštivého nebo chladného počasí k příjemnému kulturnímu zážitku. Výstava Civilizovaná žena se věnuje ženské emancipaci ve vztahu k vizuální kultuře meziválečného Československa. Obdivovat povedenou a rozsáhlou expozici můžete až do 10. července.

Výstava se věnuje komplexním souvislostem vztahu žen, modernity a emancipace. Dotýká se jejich nové role ve veřejném prostoru mimo tradiční sféru domova. Emancipace šla ruku v ruce s rozvojem moderní kultury, ukazuje nám ženu vzdělanou, pečující o sebe, pracující a kultivovanou. Sleduje ženu, která se oprostila od té ze staré epochy, ovládané především emocemi. Tato změna však s sebou paradoxně přinesla i řád, racionalitu, uniformitu a disciplínu.

Expozice je jedním z výstupů z dlouhodobého projektu Civilizovaná žena a tematicky vychází ze stejnojmenné publikace. Autorkami výstavy jsou Kateřina Svatoňová a Martina Pachmanová a celková příprava rozsáhlé expozice, rozdělené do šesti částí, jim zabrala 5 let. V úvodu je připomínka dvou významných výstav, první byla Civilisovaná žena: Jak se má kultivovaná žena oblékati (1929–1930) a druhá výstava moderní ženy (1929). Postava civilizované ženy se výrazně otiskla do dobového výtvarného umění i tvorby první generace umělkyň s vysokoškolským vzděláním. Stejné tendence se ukazovaly nejen u nás, ale i jinde v Evropě.

Zhlédnout tak můžete celou řádku dobových materiálů, barevných koláží, malovaných plakátů a zajímavých publikací. Pobaví vás promyšlená a na ženy cílená reklama i vtipné karikatury. Obdivovat však budete i rozsáhlou sbírku výtvarného umění a fotografií včetně zvukových nahrávek a filmu. Zaujme vás jistě také uvolněnost a propracovanost oděvů jak do společnosti, tak na sport. Na odívání lze pokrok vždy sledovat nejlépe. Závěr výstavy je věnovaný reformě domácnosti, feminismu navzdory, a povinnostem, které ženu nadále svazovaly.

Zdroj fotografií: FB Moravské galerie