• Lifestyle  • The story of High heels
Louboutin

The story of High heels

Při procházce po Václavském náměstí musí člověk dávat dobrý pozor kam šlape.

Nejde ani tak o nebezpečí vyvrknutého kotníku jako o nové boty. Zaslouží si totiž naši péči a pozornost. Dělají nás štíhlejšími, zdobí nás a všechny je milujeme. Víme kde se vzaly, kdo obul první boty na podpatku?

Ve starověkém Egyptě byly sandály s podpatky znakem vyšší třídy, která je nosila při speciálních příležitostech.

  Řekové využívali vysokou obuv zvanou koturna při divadelních  hrách, kde měla dodávat vážnosti postavám antických tragédií. Během 15. a 16. století se obuv zvaná „ chopine“ proslavila díky kurtizánám, kterým dodávala na sex-appealu.

 Konec 16. století přinesl módní boom, během kterého se již začal objevovat klasický podpatek. Nejprve se jednalo pouze o více plátků materiálu, později se vystužovaly dřevem a korkem. Kateřina Medicejská, jedna z nejvlivnějších žen, které kdy nosily královaskou korunu, byla menšího vzrůstu. Její obuvník tedy proto zhotovil pro svou paní boty na vysokém podpatku.

 

Tento trend se velmi rychle rozšířil mezi zhýčkanou evropskou šlechtu, která jej využívala až do Francouzské revoluce.

 

Opravdová historie lodiček se začala psát až díky návrháři Salvatoru Ferrgamovi. Již ve svých devíti letech vyrobil své sestře první pár bot. Ve 20. letech minulého století spolupracoval s mnoha hollywoodskými celeritami a byl to právě on, kdo obul hvězdnou Marylin do prvních lodiček s jehlovým podpatkem. Jeho společnost je známkou luxusu a tradice, která začala inovacemi a kreativní tvořivostí.

 

60. a 70. léta se nesla ve znamení bot s nízkým podpatkem.

 

Začátkem 80 let. však pronikl na americký trh španělský návrhář Manolo Blahnik, který vytvořil kolekci pro známý obchod Bloomingdale´s.  Inovativní a energické ženy se v 90. letech inspirovaly seriálem Sex ve městě, díky kterému Blahnikova sláva vystoupala do nebeských výšin. Dodnes tato značka spolupracuje se slavnými modelkami jako je Kate Moss nebo Victoria Beckham.

Od roku 1991 se světem šíří horečka jménem Louboutin. Teprve jeho práce povýšila obuvnictví na skutečné umění.

Po lodičkách s ikonickou červenou podrážkou dnes touží všechny ženy světa. Na žádost o patent prý tehdy uvedl, že se mu jeho boty zdály příliš málo energické a tak  na podrážku použil červený lak na nehty. Žádná z nás již neřeší, že po ulicích plných děr a kočičích hlav se v jehlách nedá chodit. Auta nás dovezou téměř kamkoli. Hrdě a nahlas můžeme přiznat božskou pravdu. Vyvrknuté kotníky nám za pocit chůze v těchto špercích prostě stojí!