• Lifestyle  • Tipy na knížky (nejen) pod stromeček

Tipy na knížky (nejen) pod stromeček

Každoročně pod stromečkem nadělujeme či dostáváme aspoň jednu knihu. Pokud si také nedokážete Vánoce bez příběhů představit, inspirujte se našimi knižními tipy.

Závěj (C.J. Tudor)

Doslova mrazivý thriller od C. J. Tudor. Pro její fanoušky must read! V knize se prolínají tři příběhy lidí, kteří čelí sněhové bouři, ale také něčemu ještě hrozivějšímu. Riskují vše, aby dostali šanci na záchranu… a vykoupení. Hannah se probouzí v havarovaném autobusu uvězněném vánicí. Meg sedí v lanovce, která uvízla vysoko nad zasněženými horami. Carter hledí z okna izolované lyžařské chaty, jejíž generátor začne v bouři vypovídat službu. Pokud selže, hrozí, že něco, co se skrývá uvnitř, unikne. Všechny čeká boj s nebezpečím, které má moc pohltit celé lidstvo. Tohle je jedna z knih, kde se nešetří zvraty a mrtvolami. 

Hlava plná lásky (Ali Hazelwood)

Bee Königswasserová se v životě řídí jednoduchým pravidlem: Co by udělala Marie Curie? Kdyby jí NASA nabídla vedení neuroinženýrského projektu, Marie by jistě neváhala ani vteřinu. Matka moderní fyziky však nikdy nemusela spolupracovat s Levim Wardem. Samozřejmě, Levi je přitažlivý, vysoký a má pronikavě zelené oči, ze kterých se její neurony můžou zbláznit – ale co si o Bee myslí, dal jasně najevo už na doktorátu. Když se však zničehonic Bee začne ztrácet vybavení, záhadně jí mizí důležité e-maily a podřízení ji ignorují, zdá se najednou Levi být jejím spojencem. Novinka od Ali Hazelwood, která napsala bestseller Hypotéza lásky. Ideální oddechové čtivo na svátky (případně večery po práci).

Mozaika duše (Tomáš Kvapilík)

Chcete se cítit psychicky vyrovnaní a navazovat zdravé vztahy, ale nevíte, kde začít? Vydejte se se známým psychologem a psychoterapeutem Tomášem Kvapilíkem na překvapivou cestu krajinou duše. Odhalíte nevědomé stavební kameny své psychiky, kořeny stresu, mechanismy úzkosti, deprese i svého vnitřního kritika. Všechny zásady desatera pro kvalitní duševní hygienu jsou podložené mnohaletou psychoterapeutickou prací, doplněné o ukázky z praxe i osobní příběh autora. Poskládejte si vlastní duši do zdravějšího tvaru.

Kéž bys tu byl (Jodi Picoult)

Oblíbená autorka Jodi Picoult přichází s další knihou! Její příběhy, ať už Vypravěčka, Je to i můj život, Velké maličkosti a další, se zapsaly do srdcí mnoha čtenářů. V nejnovějším románu se seznámíme s Dianou žijící v New Yorku se svým přítelem. Život má naplánovaný. Ve třiceti se vdá, do pěti let se jí narodí děti, odstěhuje se na předměstí a zároveň bude stoupat po kariérním žebříčku v nelítostném světě uměleckých aukcí. Ještě není zasnoubená, ale ví, že její přítel, lékař Finn, se chystá požádat ji o ruku na jejich romantické cestě na Galapágy – několik dní před jejími třicátinami. Jenže svět postihne neznámý virus a Finn musí zůstat. Jeho přáním však je, aby Diana jela sama a o vysněnou dovolenou tak nepřišla. Ta s těžkým srdcem odjede, jenže na ostrově, který se uzavře pro okolní svět, uvízne. Poznává tak přírodní krásy, místní obyvatele, ale hlavně přemýšlí nad svým životem, přehodnocuje své vztahy a rozhodnutí. Přemýšlí, zda po návratu domů nebude někým úplně jiným.

Ztracenné (Michelle Losekoot, Táňa Brodská)

Kniha pro všechny silné, odvážné a výjimečné ženy, které se na své cestě cítí někdy osamocené; pro ty, které prošlapávají stezky ostatním a dodávají jim odvahu žít po svém. Pro bojovnice, které chrání, pečují a konejší, ale svoje vlastní bitvy bojují samy. Pro vlčice, které vyživují své smečky, ale samy zůstávají hladové.

Pokud se chcete o knize a její autorce dozvědět více, přečtěte si náš rozhovor s Michelle Losekoot

Vinice ve Francii (Julie Caplinová)

Máte v okolí fanoušky romantických příběhů od Julie Caplinové, kteří ještě nemají její nejnovější román? To je potom dárek jasný. Tentokrát autorka spolu s romantikou přináší také bublinky. Hlavní hrdinka Hattie, která má zlomené srdce a cítí se mizerně, se totiž chopí příležitosti pracovat dva měsíce na krásném sídle v oblasti Champagne. Příprava velkolepého obřadu její sestřenice Gabby pro ni představuje šanci vypracovat se z pouhé asistentky na vyhledávanou organizátorku svateb. Proto se rozhodne zapomenout na trable s láskou a napnout všechny síly k uspořádání pohádkového dne. Její pozornost ale neustále rozptyluje Luc. Možná za to můžou bublinky, možná Lucovo kouzlo, ale Hattie začne přemýšlet, jestli jde jen o chvilkové poblouznění, nebo snad o něco víc.

Future ON! (Bob Kartous)

Expert na vzdělávání, inovátor a publicista Bob Kartous čtyři roky po své prvotině přichází s další knihou zaměřenou na budoucnost – Future ON!. Na stranách novinky s podtitulem Jak zkrotit šelmy digitální džungle přináší inspiraci a návod, jak se stát pánem vlastní budoucnosti i budoucnosti svých dětí. Součástí knihy jsou také rozhovory s dalšími osobnostmi: Annou Šabatovou, Honzou Vojtkem, Jiřím Horáčkem, Otakarem Foltýnem, Františkem Tichým a Angelikou Kartous Sbouli. Slohem se určitě nejedná o jednoduché mainstreamové čtení, ale věříme, že ti, kteří dají tomuto titulu šanci, přestanou tolik utíkat před budoucností a začnou více žít než přežívat.

Dej mi pokojovku (Tomáš a Zuzana Bodnárovi)

Vydejte se na cestu do zeleného světa rostlin se zakladateli populárního e-shopu s pokojovkami. Předají vám své zaručené tipy a seznámí vás s moderními pěstitelskými trendy – od množení rostlin přes boj se škůdci až po hydroponické pěstování bez substrátu. Odhalí vám také tajemství výroby rostlinných terárií, kokedam či mechových obrazů, které se stanou okouzlujícími doplňky vašeho domova. S tímto inspirativním průvodcem vaše láska k pěstování rostlin rozkvete do nevídaných rozměrů.

Geniální potraviny (Max Lugavere, Paul Grewal)

Jídlo je jedním z nástrojů, kterým svou psychiku i zdraví ladíme hned několikrát za den. Pokud jste četli knížku Bystřejší mozek a nahlédli tak do nejnovějších poznatků o fungování mozku, je vám jasné, že mezi jídlem a řadou psychických potíží existuje silné spojení. Max Lugavere se čtivě a s erudicí prokousává vědeckými poznatky i dezinformacemi, které charakterizují konvenční výživová doporučení, a představuje je v podobě závěrů a doporučení, které jsou někdy překvapivé, ale vždy praktické a srozumitelné. Představuje komplexního průvodce optimalizací mozku z pohledu toho, co jíme. Odhaluje souvislosti mezi výběrem stravy a životním stylem a funkcí našeho mozku. Ukazuje, jak potraviny, které jíme, přímo ovlivňují naši schopnost soustředit se, učit se, pamatovat si, tvořit, analyzovat nové myšlenky a udržovat si vyrovnanou náladu.

Rozložíš paměť (Marek Torčík)

Ve 3.37 probudí hrdinu románu telefon a noční hovor s matkou rozčeří hladinu vzpomínek. Vrací ho do období dospívání v moravském Přerově, k zážitkům mladého queer chlapce vyrůstajícího v konzervativním průmyslovém městě, navíc v rodině, kde není peněz nazbyt. Vynořuje se prostředí, které trestá odlišnost. Hrdina doslova rozkládá svou paměť, jako když si prohlížíme staré fotografie a hledáme drobné detaily, které mnohdy prozrazují víc než to, co je zjevné na první pohled. Vypráví o matce, otci a dědečkovi, o šikaně, alkoholismu nebo o vyrovnávání se s odlišnou sexuální orientací. Rozebírá na jednotlivé součástky nejen vlastní vzpomínky, ale i jakousi kolektivní paměť celé rodiny. Tento křehký debut je unikátním pokusem vnést do českého kontextu témata světové literatury. Také svým stylem by se snadno mohl řadit vedle tvorby autorů, jako jsou Ocean Vuong nebo Édouard Louis.

Let your English September (Bronislav Sobotka)

Víte, proč děláme v angličtině všichni podobné chyby? Na vině je náš milovaný mateřský jazyk – do angličtiny nám záludně podsouvá svůj vlastní slovosled, používání jiných časů i zavádějící slovíčka. Broňa Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna, kterého možná znáte třeba z YouTube, vám touto knihou pomůže přepnout z Czenglish do English, a eliminovat tak nepochopení, nebo dokonce trapas.

Pro více inspirace doporučujeme dřívější knižní článek.

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem (Martin Moravec)

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Na které vzlety nikdy nezapomene? Kdy měl při zásahu strach a co už by ve službě nechtěl zažít? Je to vyprávění, při kterém se občas tají dech. Chvílemi je dojemné a jindy vás naopak rozesměje. Taky vás naučí, že při první pomoci se není čeho bát, a možná i přiměje víc přemýšlet nad tím, co v životě děláte. Dvořák je mezi českými doktory svéráz. A to nejen kvůli mnoha tetováním, která má po těle. Pro kontroverzní názor nejde daleko, má osobitý smysl pro humor, ale zároveň je na každé jeho větě znát, jak moc medicínou žije. Když vypráví o pacientce, která ho po několika měsících od těžkého úrazu překvapila návštěvou a u které si myslel, že nemohla přežít, dojde i na slzy. Otázky mu kladl Martin Moravec, jehož předchozí knižní rozhovory s neurochirurgem Vladimírem Benešem, pilotem Davidem Heclem a vyšetřovatelem Josefem Marešem se staly bestsellery.

Pláňata (Petra Dvořáková)

Román o dozrávání v přelomové době. Obyčejná rodina, obyčejná vesnice. Dvě dcery ve školním věku, rodiče s obyčejnými profesemi. Také prarodiče, všichni tak trochu natěsno v poslepovaném, ale jinak úplně obyčejném domě. A kolem stejně tak obyčejný, nehybný čas. Jenže zdání tu klame. Tiše se naplňuje chvíle, kdy starý režim dozrává k náhlému rozpadu. Pavlína, ústřední vypravěčka této vícehlasé prózy, svým dětským srdcem sdílí euforické iluze rodičů o jiném, lepším životě a promítá je na čisté stěny svých tajných přání a tužeb. Ty se ovšem netýkají jen tušené svobody a jejích lákadel, ale i vztahů. Zvlášť když dívka postupně začíná vnímat, že její rodina, v níž to „každý s každým myslí tak nějak dobře“, je jako pláň zarostlá křovisky neporozumění, komplexů a někdy i agresí. Chuť urvat si svůj ždibec štěstí a z toho plynoucí pokušení vykonávat moc je silnější než náročná cesta respektu a empatie. Na svět kolem i uvnitř jako by sedala veliká černá můra. Pavlína už dávno není školačka, ale pořád se jí nedaří vstoupit do dospělého života bez neustálého klopýtání. Může vůbec člověk změnit a opustit svůj malý svět? Zmizí snad tíha s milosrdnou tmou? Anebo naopak s příchodem nějaké větší záře?

Legendy a latéčka (Travis Baldree)

Příběh, který představuje horký šálek něžné fantasy s pořádnou čepicí našlehané poetiky! Barbarská orkyně Viv je už unavená dlouhými léty neustálých bojů a vandrování. Naposledy tedy zasekne meč do lebky nepřítele a vydá se vstříc novému osudu. Zapomenutá legenda, jistý bájný artefakt a notná dávka naděje ji zavedou do ulic města Thune, kde si hodlá otevřít první kavárnu, ačkoliv zde o kávě dosud nikdo neslyšel. Její sny o novém životě, v němž bude místo smrtelných ran rozdávat šálky s lahodným nápojem, jsou však značně nejisté. Viv se musí vypořádat s řadou překážek jak ze strany svých starých známých, tak i nekalých živlů samotného města. Aby uskutečnila své plány a zbudovala podnik, který se ve městě udrží, musí si Viv získat nové přátelé a naučit se řešit problémy jinak než mečem.

Mudroprdy (Jakub Hussar, Daniel Špaček, Veronika Kopečková)

Věděli jste, že nejkradenějším jídlem na světě je sýr, nebo to, že komáři preferují blondýny před brunetami? Tyto a další ajímavosti ze světa i vesmíru, šokující fakta, nečekané historické souvislosti, fantastické vědecké poznatky i malé hloubavé libůstky se dozvíte na stránkách knížky Mudroprdy režiséra a inovátora Jakuba Hussara. Mentální salva 365 mudroprdů pro každý den oděných v mimořádně vyvoněném grafickém hávu, o který se postarali Daniel Špaček a Veronika Kopečková, zaručeně pomůže rozpřemýšlet každého čtenáře i jeho okolí.

Zdroj: Unsplash