• Beauty  • Tohle jsou kosmetické značky, kterým to není jedno – zero waste, plastová krize

Tohle jsou kosmetické značky, kterým to není jedno – zero waste, plastová krize

Plastová krize je v současné době jedním z nejdiskutovanějších témat ve společnosti. A není se čemu divit, všudypřítomné plasty ničí naši planetu a je na čase s tím začít něco dělat. Zamyslete se, kolik plastu vám denně projde rukama. Od ranní kávy až po večerní koupel. Do boje se proto zapojily i některé kosmetické značky, kterým věnujeme dnešní článek.

Určitě jste už zaslechli pojem zero waste. Označuje se jím etický a efektivní životní styl, který podporuje opětovné využívání zdrojů bez tvorby odpadů, jejich skladování a spalování. Zjednodušeně řečeno, žít zero waste = žít s téměř nulovou produkcí odpadu.

Otázka plastových obalů se dotkla i kosmetických značek. Některé z nich se snaží své produkty přizpůsobit tak, aby co nejméně zatěžovaly přírodní prostředí. Nakoupit tak můžete přímo bezobalové produkty, případně produkty s možností vrácení obalu. Velká část je zároveň vyráběna z čistě přírodních surovin.

Nahatá kosmetika

Naturinka

Naturinka je česká rodinná značka vyrábějící čistě přírodní, ekologické produkty. V produktech nenajdete palmový olej a nejsou testovány na zvířatech. Nabízí širokou škálu produktů a většinu z nich i v bezobalové variantě. Nicméně i obaly mají vyřešené tak, že jsou vratné. Vrátit je můžete v prodejnách Naturinky do sběrných boxů. Všechna mýdla a šampóny jsou navíc za skvělé ceny.

Ponio

Ponio je pro změnu značka od našich slovenských sousedů. Opět se soustřeďuje na ruční výrobu přírodní zero waste kosmetiky. Kvalita a poctivost jsou pro Ponio hlavní priority. Palmový olej a živočišný tuk nahrazují kakaovým máslem. Kosmetiku zakoupíte buď „nahatou“ nebo v 100 % recyklovatelném papírovém obalu, který můžete využít klidně na kompost. Nabídku tvoří šampuky, mýdla, masážní kostky a deodoranty, do kterých si můžete přikupovat pouze náplně a opět tak šetřit obalem. Pokud nevíte kam s mýdlem bez obalu, přikupte si k němu hliníkovou plechovku.

Lush

Britská kosmetická značka je průkopníkem v oblasti bezobalové kosmetiky. V jejich nabídce najdete vše od šampuků, přes mýdla až ke koupelovým bombám. Mimo jiné Lush nabízí bez obalu i dekorativní kosmetiku. K redukci obalů se snaží přispět i zpětným sběrem kelímků, ve kterých si odnášíte čerstvé pleťové masky a jiné produkty. Proto, když donesete zpět 5 prázdných krabiček, dostanete pleťovou masku zdarma. Vyrazte se podívat do jejich prodejny a zaručujeme, že domů se s prázdnou nevrátíte.

ZAO

Francouzská značka specializující se na výrobu minerální, přírodní dekorativní kosmetiky. Protože ano, i dekorativní kosmetika je většinou v plastových obalech. ZAO je známá díky svým obalům z bambusu. Volba bambusu není náhodná, je volen jednak z ekologického hlediska a také proto, že výrobkům dává charakteristický vzhled. Nabízí i možnost zakoupit náhradní náplně.

Značek, kterým tato problematika není lhostejná stále přibývá a my máme radost.

Domácnost

I produkty na úklid domácnosti se dají zakoupit v zero waste variantě. Příkladem za všechny jsou stáčírny Tierra Verde. Ze stáčíren se odesílají produkty do bezobalových prodejen v kanystrech a kbelících, které jsou následně odeslány zpět a znovu se používají. Klidně i stokrát. Systém je to sice složitější, ale o to více oceňujeme snahu.

Domácí výroba

Chcete-li se zapojit sami, máte možnost vyrábět si kosmetiku doma.  Tím pádem budete mít vše pod kontrolou.

Zdroje: Pexels, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9