• Lifestyle  • Uncharted: Spider-Manova honba za pokladem

Uncharted: Spider-Manova honba za pokladem

Dobrodružství Nathana Drakea z oblíbené čtyřdílné herní série Uncharted vstupuje na stříbrné plátno. Dohnalo film prokletí herních adaptací, nebo se diváci dočkají akcí nabité adventury?

Uncharted jako jedna z prvních her začala víceméně bořit hranice mezi hrou a filmem, a proto se dá říct, že byla vhodným materiálem k zfilmování. Filmaři si to uvědomili už v roce 2008, ale teprve teď, po prostřídání několika režisérů, jsme se dočkali výsledku, na který se mnozí fanoušci těšili. Hodně z nich mělo naopak obavy. Moje osobní zkušenost s touto herní sérií je čistě teoretická, tudíž můžu spíše jen předpokládat, z jaké míry se očekávání znalců (ne)naplnila.

Ti, kteří v minulosti k Uncharted přičichli více, si už v traileru všimnou, že filmový snímek režiséra Rubena Fleischera (Zombieland 1, 2, Venom) je de facto originem a vypráví první dobrodružství mladého Nathana Drakea, potomka slavného sira Francise Drakea, předtím, než se stal nechvalně proslulým lovcem pokladů. Dostáváme tak vlastní příběh, který více či méně ke hrám odkazuje. Nathan (Tom Holland) se teprve setkává se svým mentorem Victorem Sullivanem (Mark Wahlberg), který měl v minulosti co do činění s jeho starším bratrem Samem. Vydávají se na misi, na jejímž konci by je mělo čekat ztracené Magellanovo zlato. V cestě jim stojí Santiago Moncada (Antonio Banderas), jehož rodina si poklad nárokuje, a nájemní zabijáci.

Tom Holland hraje roztomilého a občas nemotorného hrdinu podobajícího se Peteru Parkerovi. Což na jednu stranu není úplně šťastné, protože to vypadá, jak kdyby jen vyskočil z obleku Spider-Mana do jiných kulis. Ale jinak se zdá být pro roli Nathana „ve vývinu“ vhodný. Mark Wahlberg (který měl původně hrát Drakea v době, kdy měl film režírovat David O. Russell) jako Sully působí spíše nesympaticky. K jejich pátrání se přidává také Sophia Taylor Ali jako Chloe, která jen zvýší míru vzájemné nedůvěry v týmu. A když je řeč o postavách – potenciál Antonia Banderase jako padoucha Moncady je žalostně nevyužitý, doufala jsem, že dostane více prostoru.

Vizuální stránka a výprava snímku je podle mě zvládnutá hezky – s postupem příběhu se dostáváme na různé atraktivní lokace. I laik pozná, že je ve filmu celá řada pomrknutí na hráče her, což má logiku, ale ne vždy je snaha o herní přizpůsobení scén ideální. Chování postav v akčních scénách někdy popírá fyzikální možnosti. Jasně, ve hře si vyvádějme šílenosti, skákejme jak superhrdinové, ale ve filmu, který má odlišné mantinely, to působí místy dost uměle. Akce bych přesto uvítala o něco víc. Vrcholem filmu jsou v podstatě jen dvě akční sekvence, přičemž obě propálily už trailery. Stejně tak soundtrack by možná mohl být epičtější.

Z filmového zpracování Uncharted mám smíšené pocity, ale i přes slova kritiky jsem si bezmála dvouhodinovou podívanou užila. I tací, kteří doteď neměli o herní sérii ani ponětí, ho mohou ocenit. Určitě se v oblasti filmových adaptací nejedná o žádný propadák (na rozdíl od Assassin’s Creed nebo pokusů Uweho Bolla). Pokud jste fandy dobrodružství jak z Lovců pokladů, Pirátů z Karibiku či Flynna Carsena, pravděpodobně si Uncharted užijete. Uvidíme, zda se dočkáme pokračování, ke kterému mají tvůrci nakročeno.

Zdroj: Falcon