• Lifestyle  • V centru světové metropole a při tom v přírodě

V centru světové metropole a při tom v přírodě

Praha je jednou z nejkrásnějších metropolí na světě. A i přesto, že ji jako každé velkoměsto, pokrývá hlavně beton, najdou se zde krásná místa v přírodě, kde stojí za to strávit nějaký čas. Třeba tak přírodní činností jako je právě piknik. Zjistěte, kde najdete ta nejkrásnější pikniková místa v Praze a nechte si poradit jak na dokonalý piknik přímo od mistra kuchyně.

Rozložte si piknikový koš u rybníka

Jedním z nejkrásnějších míst, kde je možné piknikovat, je legendární pražský park Stromovka. Nejoblíbenějšími místy pro občerstvení v přírodě jsou louky u Rudolfova a Zeleného rybníku, ale svůj výběr určitě neomezte jen na spodní část parku. Louky vhodné k zastavení jsou skoro po celé Stromovce.

Stromovka byla výletním místem Pražanů od jakživa. Svědčí o tom historie krásné restaurace Šlechtovka, která se v současné době renovuje.

Prostřete si u stolu s výhledem na Prahu

Dalším místem, kde si můžete vybalit svůj piknikový koš, jsou Letenské sady. Přímo před restaurací Letenský zámeček najdete venkovní posezení pro širokou veřejnost s dřevěnými lavicemi a stoly. Místo, které má neopakovatelnou atmosféru a také jedinečný výhled na Prahu. Jestli nechcete sedět u stolu, vyberte si kteroukoli louku kolem dokola. Nejkrásnější místa najdete na obě strany od zmíněného posezení. Na rozlehlých loukách směrem k Chotkovým sadům, nebo naopak, na cestě k restauraci Praha Expo 58, třeba uprostřed krásného stromořadí.

Letenské sady jsou rovněž tradičním výletním místem Pražanů. Věděli jste, že zde začínala první tramvajová dráha v České republice? Místo výjezdu bylo hned vedle restaurace Letenský zámeček, a to právě proto, že sem obyvatelé Prahy chodili trávit svá sváteční odpoledne. První výletní tramvajová dráha spojovala Letenské sady a park Stromovka.

Zažijte piknik jako pod Eiffelovkou

Místo, které je spjato s velmi dávnou historií, najdete na Malé straně. Kopec Petřín a Petřínská rozhledna jsou jednou z pražských dominant. A je tu také mnoho míst, kde se dá prostřít deka a vybalit piknikový koš s přáteli. Protože jde o místo přímo v centru města, je pro piknikování velmi oblíbené. Krásné místo pro piknik najdete na vrcholu Petřína, u výstupu z lanovky, v krásné růžové zahradě.

Petřínská rozhledna je vzpomínkou na Světovou výstavu v Paříži v roce 1889. Členové klubu českých turistů, kteří se výstavy zúčastnili, se rozhodli, že si v Praze také postaví takovou malou Eiffelovu věž. A tak se také stalo. Je sice menší, ale té slavné podobná. Řadí se tak mezi více než 40 kopií této velkolepé technické památky. Eiffelova věž je totiž nejkopírovanější památkou na světě.

I grilovat a opékat můžete uprostřed města

Chcete-li piknikovat a při tom také grilovat, nebo opékat, využijte míst, která jsou pražských parcích a lesích k tomu určená a vybavená. Tato místa jsou speciálně označena cedulí s nápisem „Piknikové místo“, jejíž součástí je i návštěvní řád, kterým se návštěvníci musí řídit.

A kde najdete pikniková místa s ohništěm, či přenosným grilem?

Co odborníkům na pohoštění v přírodě nesmí v piknikovém koši chybět?

Nechte si poradit co na piknik přímo od Jamiho Olivera

Tady je jeho 10 originálních rad

1.  Skleničky od marmelád, s připravenými salátovými dresinky jako je například balsamico či ochucený olivový olej, nebo mořská sůl a pepř.

2. Kostky ledu v termosce, kterými si můžete kdykoli ochladit své nápoje a nebát se, že zteplají.

3. Mokré ubrousky a pytle na odpadky. Myslíš si, že je nebudeš potřebovat, ale potřebuješ je vždycky – pikniky jsou prostě chaotické!

4. Lehké a nerozbitné, plastové desky nebo podnosy. Jsou mnohem praktičtější než papírové ubrusy. Salát s dresinkem, či sklenička vína, které na ně postavíte, se aspoň hned nevylije.

5.  Chlazená šťáva/víno/pivo/jablečný mošt (nebo cokoli jiného). Domácí ochucená voda se také může hodit a nemá tolik kalorií.

6. Velká mísa doma namíchaného salátu připravená k dochucení na místě.

7.  Něco zdravého – miska domácího humusu nebo jogurtového dipu a nakrájené zeleniny – mrkve, papriky, celeru (ať už máte v lednici cokoli).

8. Velký podnos nějaké pečené zeleniny s česnekem, bylinkami, solí, pepřem a olejem – celer, petržel, mrkev atd. (Opět použijte cokoli, co máte rádi).

9. Domácí zelný salát je o mnoho lepší než v obchodě – fakt. Inspirujte se Jamieho receptem na zelný salát s kuřecími stehny.

10.  Pokud máte čas na přípravu, můžete zkusit upéct sladké pochoutky – malé koláčky, sušenky, dortíky. Mají vždycky velký úspěch a dobře se jí rukama.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,