• Gastro  • Vánoční koření: Jaké účinky má na náš organismus?

Vánoční koření: Jaké účinky má na náš organismus?

Vánoce patří mezi nejoblíbenější svátky v roce. Stromeček, řízky, kapr, bramborový salát, cukroví, dárečky, pohádky a taky vůně. Vůně koření, která je pro tyto svátky tak typická. Skořice, vanilka, hřebíček, všechna tato koření dodávají Vánocům ten správný punc. Víte však jak dobré jsou pro ale náš organismus?

Skořice

Vánoce bez skořice jsou jako Velikonoce bez kraslice. Skořice patří mezi jedno z nejpoužívanějších vánočních koření. Je lehce nasládlá a lehce štiplavá. Přidáváme ji do cukroví, do svařáku, omáček nebo jako dekoraci. Řadí se mezi přírodní antibiotikum, snižuje krevní tlak i cholesterol, zlepšuje trávení a je přírodním antioxidantem. Na zimu je ideální, protože prokrvuje organismus. Zabraňuje vzniku krevních sraženin, zrychluje metabolismus, zvyšuje mozkovou aktivitu, zlepšuje stav pokožky a vlasů. Navíc je skvělá pro naši imunitu – smíchejte lžičku skořice s medem, zalijte horkou vodou nebo přidejte takto do čaje či jogurtu (celkově tím takto zvýšíte obranyschopnost). Dále obsahuje vlákninu, silice, hořčík, mangan, měď a mnoho dalších látek. A navíc dodává pozitivní energii.

Hřebíček

K Vánocům patří punč a svařené víno a do něj patří hřebíček. Jedna polévková lžíce tohoto koření obsahuje mangan, draslík, vlákninu, rostlinné steroly. Obsažené silici jsou pak skvělý na bolesti zubů, stačí hřebíček rozkousat a dát na bolestivé místo. Navíc je skvělým antioxidantem a pomáhá při mykóze nohou, při špatném trávení. Má protirakovinné účinky a asijská medicína jej používá na zrychlení metabolismu a dodání energie.

Badyán

Vypadá jako hvězdička, takže pro vánoční svátky je jako stvořený to je badyán. Pečeme z něj cukroví a cítíme ho ve svařáku. Navíc ulevuje od kašle a zažívacích potíží (pomáhá proti nadýmání, plynatosti, zácpě). Je přírodním antioxidantem. V podobě čaje pomáhá k lepšímu spánku, v podobě oleje je skvělý na revmatické bolesti a účinně mírní kašel.

Kardamom

Kardamom se řadí mezi jedno z nejdražších koření světa (spolu se šafránem a vanilkou). Má nasládlou, kořenitou chuť a je tedy skvělé do cukroví, kávy a vonných likérů. Je plný esenciálních olejů a má tudíž antioxidační schopnosti. V Indii se používá k léčbě bolestí v krku, poruch trávení a tuberkulóze. Čínská medicína jej využívá k léčbě bolestí žaludku, průjmu, zácpy, k předcházení žaludečních vředům a proti křečím. Patří mezi zdroje vitamínu C, B či draslíku a je známý pro své afrodiziakální účinky. Dříve byl považován za protijed na hadí a štíří jed.

Vanilka

O tom, že je vanilka vánočním koření, není pochyb. Její vůně umí provonět celou kuchyň, a co by byly vanilkové rohlíčky bez vanilky? Nejen, že voní, skvěle chutná, ale navíc urychluje hojení ran, prospívá srdci, redukuje vnější projevy akné, tlumí dýchací obtíže. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Upravuje zažívání, pomáhá při hubnutí. Zpomaluje známky stárnutí a má antimykotické účinky. Navíc uklidňuje nervy a působí jako afrodisiakum.

Muškátový květ a muškátový oříšek

Oba pochází ze stromu muškátovníku. Oříšek je semeno bez osemení, květ je obal bez semínka. Použivají se do omáček, slaných pokrmů a samozřejmě do cukroví. Muškátový ořech bývá součástí perníkového koření. Muškátový květ je součástí cukroví či vánočky. Muškátový oříšek byl dříve používán jako narkotikum, v nižších dávkách může díky narkotickým účinkům působit na uklidnění při stresu a proti nespavosti. Vyšší dávky však můžou vést k předávkování (ospalost, malátnost, úzkost až narkóza). Příznivě ale působí na bronchitidu, revmatismus, dnu. Zlepšuje trávení a podporuje chuť k jídlu. Muškátový ořech je protikřečový. Nikdy jej nekombinujte s alkoholem.

Muškátový květ podporuje prokrvení kůže a tak pomáhá při kožních problémech. Harmonizuje krevní oběh. Podporuje trávení a pomáhá při kašli (rozpouští hleny). Platí zde ale, čím méně, tím lépe. Tělu prospívá při malých dávkách, stejně jako muškátový oříšek,

Takže s chutí do toho!

Zdroj: Pexels