• Lifestyle  • Korkie: Najděte balanc a poznejte laskavost a dotek přírody

Korkie: Najděte balanc a poznejte laskavost a dotek přírody

Značka Korkie vyrábí designové podložky z přírodních a recyklovaných materiálů, díky kterým pro vás bude jóga či jiný trénink ještě příjemnějším zážitkem. „Našim hlavním cílem je vyrábět všechny naše produkty eticky a s respektem k přírodě,“ říká zakladatelka Tereza Ondrýsková.

V době, kdy jsme trávili většinu času mezi čtyřmi stěnami našich domovů, se rozjížděla značka Korkie. A možná právě v ten správný čas – kdy jsme nemohli cvičit ve fitku, hledali balanc mezi volnem a prací a měli jsme možnost trávit delší dobu sami se sebou a se svými myšlenkami, které u mnohých nebyli nejrůžovější.

Značka spustila e-shop s jógovým vybavením v březnu 2020, následně přišla covidová pandemie. „Korkie vzniklo v období, kdy jsem se přestěhovala z Prahy na Moravu, kde jsem neměla své oblíbené jógové studio a lektory a chyběla mi komunita a jóga samotná,“ uvádí v rozhovoru zakladatelka Korkie Tereza Ondrýsková. „Zpětně si myslím, že jsem se podvědomě chtěla opět s jógovou komunitou spojit a zároveň jsem si přála, aby se rozrůstala. Abychom byli všichni šťastnější, laskavější a žili život, který vychází z naší podstaty.“ Tereza potvrzuje myšlenku, že pandemie přispěla k tomu, že si lidé kupovali sportovní pomůcky, aby mohli cvičit doma. „Stejně tak spousta lidí potřebovala uklidnit a uzemnit se. Je možné, že kvůli stresujícímu a nestabilnímu období začali cvičit jógu nebo meditovat nebo o tom aspoň přemýšleli,“ dodává.

Terezina jógová cesta začala na Instagramu. „Viděla jsem tam jednu celosvětově známou jogínku dělat stoj na rukách. Když na to vzpomínám, přijde mi překvapující, že mě něco takového mohlo přitáhnout k józe. Asi to byl osud, protože já do té doby neměla k žádné činnosti vášeň. Nicméně jsem dostala k Vánocům cédéčko a začala jsem podle něj doma cvičit,“ vzpomíná. „Jógu cvičím od svých 18 let. První veřejné lekce jsem se účastnila v Berlíně. Šla jsem tam na Jivamukti jógu a okamžitě jsem se zamilovala. Nejvíce jsem milovala pocit, který jsem měla po lekci. Pocit extáze, uvolnění, uvědomění a uzemnění v přítomnosti. Tento pocit jsem chtěla zažívat pořád dokola, tak jsem začala chodit na jógu pravidelně i v Praze. V průběhu této cesty jsem poznávala své tělo a mysl, svoje možnosti a limity. Navíc jsem si oblíbila lidi z jógové komunity. Při návštěvě jógového studia jsem se cítila jako doma, nemusela jsem se ani s nikým bavit, stačila mi přítomnost ostatních lidí, kteří se na sebe usmívali a byli k sobě laskaví.“

Postupem času se Terka začala zajímat o hlubší aspekty jógy, začala meditovat, dělat pranayamu, číst jógové texty… „Došlo u mě k velkým uvědoměním a změnám vnímání reality,“ říká. „Momentálně jsem opravdu vnitřně šťastná a může za to jóga. Když jsem s jógou začínala, tak jsem byla člověk, který si myslel, že přesně ví, co od života chce a kdo je, ale díky ní jsem zjistila, že moje touhy byly hodně ovlivněné mým okolím. Nebyla jsem to opravdu já. Díky józe se dostávám blíž a blíž k sobě a za to budu navždy vděčná.“

Značka Korkie vyrábí elegantní podložky z přírodních a recyklovaných materiálů. Je součástí iniciativy Global Recycled Standard a z každé objednávky navíc přispívá na vysazení jednoho stromu v rámci projektu Eden Reforestation Projects. „K dnešnímu dni jsme přispěli na výsadbu 3 979 stromů,“ přibližuje Tereza. „Vděčíme za to našim zákazníkům, bez jejich podpory bychom takového krásného výsledku nemohli dosáhnout. Naším cílem je zasadit 20 000 stromů v průběhu následujících pěti let. Tolik stromů je přibližně v Central Parku v New Yorku.“ Korkie přispívá i na další charitativní projekty. Podpořili např. onkologicky nemocné děti, když darovali podložky pro účely projektu Malá jóga, nebo minulé Vánoce přispěli nadaci Bazalka na nový vozík pro 13letého Jakuba, který se narodil s dětskou obrnou.

V sortimentu Korkie nejsou jen korkové podložky, jak by mohl napovídat název, ale i ty z přírodního kaučuku. Někteří z vás už jistě přišli na to, že vybrat správnou jógamatku není jen tak. Podložky se liší v materiálech, přilnavosti i tloušťce, některá je vhodná spíše jen na jógu, na jiné si můžete bez obav odcvičit i náročnější tréninky. U Korkie pořídíte tzv. profesionální podložky, korkové, tenké či absolutně protiskluzové. Pokud si nevíte při nákupu rady, výběr vám jistě usnadní průvodce podložkami na blogu Korkie. 

Značka vyrábí i sportovní oblečení a další vybavení, jako bloky na jógu, tašky, ručníky či masážní pomůcky.

Nejen, že podložky vznikají z přírodních materiálů, ale přírodou je inspirovaný i jejich design. „Při navrhování podložek se vždy inspirujeme přírodou a minimalismem.“ Příroda je podle Terky místem, kde se většina z nás cítí příjemně, pomáhá nám se uklidnit. „Každý z nás se cítí příjemně jinde. Někdo se cítí dobře u moře, někdo v lese a jiný při pozorování západu slunce. Cílem při tvorbě designů je především vytvořit pro každého z nás takový malý ráj, místo, kde se budeme těšit a kde k sobě budeme laskaví. Právě proto máme v nabídce podložky s přírodními motivy, ale také s motivy různých států. Chceme nechat každého jogína, ať si zvolí, jaký design v něm vyvolává pocit ráje, do kterého se bude rád vracet i ve dny, kdy je ve stresu nebo unavený a nechce se mu cvičit.“ Inspiraci získává z každodenního života, při cestování – např. k designu „ocean sun“, jednu z prvních podložek, kterou Korkie představilo zákazníkům, inspiroval Terezu pobyt v Portugalsku.

Někteří z vás by si jistě přáli věnovat více času cvičení či meditaci, možná máte tento cíl zahrnutý do novoročních předsevzetí. Věříme, že pořízení pomůcek, které jsou kvalitní, funkční i hezké na pohled, je jedním ze správných kroků k úspěchu. Nákupem u Korkie navíc podpoříte české podnikání a dobrou věc.

Zdroj fotografií: Korkie