• ppl talk  • Vlaďka Erbová: “Dnešní doba si žádá stále nějaké plány… pořád přemýšlíme nad tím, co budeme dělat, nebo co jsme dělali, ale přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte právě teď?“

Vlaďka Erbová: “Dnešní doba si žádá stále nějaké plány… pořád přemýšlíme nad tím, co budeme dělat, nebo co jsme dělali, ale přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte právě teď?“

Bývalá modelka a playmate Vlaďka Erbová o její vášni ke spolku Vlaďka dětem, světě modelingu a bulváru.

Vlaďko, všichni Vás mají zafixovanou jako modelku, ale nyní kromě modelingu věnujete čas i své nadaci Vlaďka dětem. Čím se tato nadace zabývá? 

V životě člověk prochází jistými fázemi, jedna z nich byla i vámi zmíněná dráha modelingu. Jako modelku mě asi stále vnímá většina veřejnosti, posledních pár let se ale intenzivně věnuji i spolku Vlaďka dětem. Asi chtěl osud, že jsem se před lety ocitla v Olomoucké nemocnici na dětském oddělení hemato – onkologie a v tu chvíli jsem věděla, kam budu dále investovat svoji energii. Jako máma dvou dětí jsem nemohla nečinně přihlížet, proto jsem se rozhodla, že udělám maximum pro to, abych mohla pomoci. Spolek Vlaďka dětem nyní soustředí svoji činnost na pořádání charitativních akcí, ze kterých putují finanční prostředky například na nákup bezúhradových zdravotních potřeb, které dětským pacientům a jejich rodičům pomáhají usnadnit už tak těžkou cestu k úspěšné léčbě.

DSC_9381a1

Proč jste se rozhodla pomáhat právě dětem s onkologickým onemocněním? 

Jsem máma, proto jsou pro mě děti v životě to nejdůležitější. Onkologická diagnóza je dnes bohužel velmi rozšířená, a o to je to horší, pokud si ji vyslechne rodina malého pacienta. Snažím se rodičům projevit podporu a dát jim pocit, že v této nelehké životní situaci nejsou sami. Víte, je těžké „poprat“ se s informací, že vašemu dítěti diagnostikovali onkologický nález a dále fungovat v běžném životě… Léčba je nejen finančně velmi nákladná, ale ve většině případech děti musí několikrát týdně navštěvovat nemocnici, kde tráví mnoho času. To je bez doprovodu rodiče takřka nemožné, z čehož vyplývá, že většinou jeden z rodičů nemůže dále chodit do běžného zaměstnání, což má za následek zkrácení rodinného rozpočtu. Nemluvě o situaci, pokud je rodič jen jeden. V tuto chvíli jsou rodiny odkázané na pomoc státu, který však není vždy schopen pokrýt veškeré výdaje spojené s léčbou. Díky našim sponzorům a aktivitám Vlaďka dětem pak můžeme pomoci i my. Například v tuto chvíli zajišťuji rekonstrukci dětského pokojíčku holčičce, která by jinak svůj poslední čas musela strávit na nemocničním lůžku. Nemoc si žádá i hygienický standard, který je vyšší, než má běžná domácnost.

Pořádáte nějaké charitativní akce? Jak mohou například i naši čtenáři přispět do Vaší nadace? 

Ano, bez charitativních akcí by to šlo stěží. Poslední akci jsme pořádali 19. – 22. listopadu 2016 v Praze. Akce byla zaměřená na zdobení adventních věnců za přítomnosti mediálně známých tváří, kterým tímto chci ještě jednou poděkovat. Veškeré vybrané peníze za prodej věnců byly použity na nákup vánočních dárků pro děti, které jsou pacienty hemato – onkologických oddělení v Plzni, Ústí nad Labem, Olomouci a Ostravě. Přála bych každému, aby viděl ty dětské úsměvy, když za nimi přijdete s pár dárečky. Pak si člověk řekne, že to, co dělá, má opravdu smysl. Tuto akci chci zachovat jako tradici. Každý bude moci přijít a vyrobit si vlastní adventní věnec nebo si jej zakoupit. Všichni jsou na místě zváni na vánoční svařák, cukroví a další malé občerstvení. Doufám, že se i letos zúčastní co nejvíce lidí, tímto všechny zvu. Termín a další informace budou upřesněny na stránkách Vlaďka dětem a na mém facebookovém profilu. Máme v plánu pro letošní rok ještě mnoho dalších akcí, které jsou momentálně v jednání, včas vás budu určitě informovat. Pokud by někdo z vašich čtenářů chtěl pomoci, na webových stránkách www.vladkadetem.cz naleznete číslo účtu, kam je možno poslat finanční příspěvek. Dále na stránkách naleznete kontakt na kolegyni, pokud byste měli zájem o jinou pomoc. Budeme rádi za jakýkoli nápad! Dále probíhala dražba dětských kočárků, které byly zdobeny opět známými osobnostmi. Jeden z posledních vydražených kočárků pokreslil Valentino Rossi.

DSC_9941a1

Čemu se ještě věnujete ve svém volném čase, kromě modelingu a Vaší nadace? 

Opět se vrátím k tomu, že jsem máma, jistě mi všechny mámy dají za pravdu, že volný čas vlastně nemáme (smích).  Samozřejmě jej trávím s dětmi a přítelem. Snažím se je podporovat v jejich zálibách, v čemž nám ,,nahrává“ i letošní zima. Lední brusle jsou pořád s námi.

Nedávno jste po delší době vstoupila na molo na přehlídce Fashionplanet.cz. Plánujete v budoucnu návrat k modelingu nebo z tohoto oboru chcete odejít úplně? 

Možná mi někdo ze čtenářů dá za pravdu, ale naučila jsem se už nic neplánovat. Člověk plánuje, ale realita se s plány často míjí, proto se nechávám překvapit, co pro mě život nachystá. Pokud se mám objevit někde na mole, budu tam, pokud ne, budu jinde… akorát vám teď nemohu říci kde.

Co byste doporučila začínajícím modelkám? Jak zvolit tu správnou cestu? 

Jestli mohu poradit ze zkušenosti, vše chce píli, čas, ale i štěstí. Správná cesta je pro každou jiná. Nejde zobecnit cestu k úspěchu modelky. Tím chci říci, aby se holky nevzdávaly svého snu, může se stát, že i jeden neúspěch pak může vést k jinému úspěchu. Modeling je práce jako každá jiná. Pokud ale mohu opravdu poradit, na úkor modelingu by se neměla opomínat škola aj.

DSC_0098a1

Myslíte si, že je lepší spadat pod modelingovou agenturu nebo si dělat agenta sám? 

Navážu na předchozí otázku – začátky nejsou jednoduché, proto je určitě lepší mít tzv. background v agentuře, která se modelingem aktivně zabývá. Občas se stává, že se holky „trhnou“ kvůli většímu výdělku, který je ve výsledku nepatrný. Podle mého názoru to není právě ta zmíněná správná cesta. Agentura vám přeci jenom dopřeje určitý servis a zároveň nejste na svoji budoucí kariéru sami. A to je pro začátek důležité.

V současné době se stává trendem ukazovat, co nejvíce přirozenosti. Jaký máte názor Vy na retuš fotografií?

Můj názor je přizpůsobit se stávajícím trendům, pokud si doba žádá přirozenost, buďme přirození. V osobním životě mám ráda decentní líčení, faktem je, že se občas ani nelíčím, proto i tento trend sama za sebe velmi vítám.

Váš předešlý vztah a hlavně rozchod byl velmi mediálně sledovaný. Obdivuji, že jste se s tím při neustálém bulvárním tlaku tak vyrovnala. Můžete našim čtenářkám doporučit, jak se co nejsnadněji vyrovnat s rozchodem?

Rozchod je vždy stěžejní událostí v životě, o to je to horší, když jste ještě v hledáčku bulváru. Ten vám to nikdy neusnadní, spíš naopak. Samozřejmě, že to pro mě nebylo vůbec jednoduché. Média mají obrovskou moc, a pokud proniknou do vašeho soukromí, nikdy to nevěstí nic dobrého. Chápu, že potřebují prodávat svoje informace, ale pokud se vás to bezprostředně týká, tak je to náročné nejen pro mne, ale i pro děti, okolí aj. To už si bohužel redaktoři neuvědomují. A co doporučit? Je spousta příruček od renomovaných odborníků, ale za mne to chce čas a podporu blízkých, za což jim jsem velmi vděčná.

DSC_0344a1

Když už jsem naťukla ten bulvár. Jak se vyrovnáváte s tím, že jste neustále v jejich hledáčku a stále o Vás píšou různé články? Reagujete na to nějakým způsobem nebo si toho nevšímáte?

Jak jsem odpověděla v předchozí otázce, není to jednoduché… jednou mi můj dobrý přítel řekl: ,,Když v boji ukážeš pistoli, protivník vezme kulomet, ty potom musíš vzít dělo… co bude následovat? Válku přeci nikdo nechce.“ To je moje odpověď, nereaguji.

Pojí se s bulvárem nějaká vtipná historka? 

Je jich mnoho, ale asi nemám smysl pro bulvární humor (smích).

Kde byste chtěla být za dalších 5 let? 

Děkuji za tuto otázku. Dnešní doba si žádá stále nějaké plány… pořád přemýšlíme nad tím, co budeme dělat, nebo co jsme dělali, ale přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte právě teď? Jak jsem se již zmínila, nemohu vám říci, jestli budu za pár let na mole, počkám si na překvapení života. Mohu vám ale téměř s jistotou říci, že za chvíli budu se svými dětmi, a to je pro mě to nejdůležitější. A za pět let? Nechám se překvapit a těším se na to.

 

Fotokredit: Fashionplanet / Daniel Zahrádka