Zlepšete komunikaci: Jak správně psát SMS?
Krátké textové zprávy, ať již ve formě SMS, nebo prostřednictvím různých chatovacích aplikací, jsou fenoménem dnešní doby a vzduchem jich kolem nás denně proletí na celém světě více než 5 miliard. Pokračujeme v našem seriálu osobního rozvoje druhým článkem, který poradí, jak je napsat tak, abyste zaujali a docílili svého, například v komunikaci s vysněným protějškem. Z poznatků těch v současnosti nejpopulárnějších vztahových koučů jsme pro Vás vyextrahovali několik základních pravidel, jak při tom postupovat.
Textové zprávy, obzvláště na začátku vznikajícího vztahu, hrají nezastupitelnou roli. Pokud netextujete, vzdáváte se zásadní příležitosti k flirtování, mentálnímu napojení a spoustě legrace. Představte si například situaci, kdy muž napíše druhý den po první schůzce „V těch červených šatech jsi vypadala úchvatně…;)“. Kromě samotného pozitivního sdělení obsaženého ve zprávě, tím prostě dává najevo, že na druhou osobu myslí, a důležitou roli hraje i spiklenecky mrkající emotikon, který celé vyznění odlehčuje. Telefonátu k tomu jednoduše není potřeba a je to skvělé okořenění komunikace mezi dvěma lidmi a třešnička na dortu právě proběhlého vydařeného rande. Pokud ale někdo pouze a výhradně píše zprávy a zásadně nikdy nevolá, je třeba zvýšené ostražitosti, protože tyto dvě formy komunikace by vždy měly být v jakési rovnováze. Že zpráva není slohová práce a má být stručná (maximálně 2 až 3 věty), že pokud se nechceme zbytečně shodit, je třeba dbát na pravopis a gramatickou správnost, a že pokud nám není 15 let a nepíšeme své nejlepší kamarádce, zpráva obsahující 10 zkratek bude působit infantilně, je snad zřejmé. Zde jsou další 3 základní pravidla pro úspěšné psaní zpráv:
- Zprávu piště tak, aby obsahovala jasné sdělení.
Ano, určitě to všichni znáte – situace, kdy se nám na displeji mobilu objeví pouhopouhé „Ahoj“, případně „Ahoj, co děláš?“. Proč bychom měli někomu popisovat, co právě děláme? Není nic otravnějšího! Takovou zprávou o sobě její pisatel nevědomky prozrazuje dvě věci. Zaprvé tím říká : „Nudím se, chci na sebe jen upozornit, zabav mně“ a za druhé : „Navíc jsem ještě tak nudný, že nedokážu vymyslet ani co napsat“. Pokud takto nechcete působit, vyvarujte se jednou pro vždy psaní takovýchto nicneříkajících „výkřiků do tmy“.
- Zaujměte! Příběhem, vtipem, obrázkem…
Představte si situaci, kdy se několik dní po proběhlé schůzce chcete nenápadně připomenout. Jak to ale udělat, aniž by to vyznělo jako dožadování se pozornosti a škemrání o příslib dalšího rande? Zaujměte odkazem na společně prožitou situaci, pobídněte svoji fantazii a buďte kreativní. K tomu Vám výborně poslouží například relevantně vybraná fotka.
- Eliminujte otazníky
Neptejte se příliš, mnoho otazníků spoustu lidí odrazuje. Ukažte svou sebejistotu zprávou, kterou prostě jen sdělíte, že máte tento víkend v plánu něco úžasného a že by bylo skvělé, kdyby se dotyčný přidal. Nemusíte se tedy ptát, zda má nějaký plán na víkend, jaký ten plán případně je a zda by náhodou nechtěl podniknout něco s Vámi. Jednoduše eliminujte otazníky a uvidíte kouzelný efekt tohoto jednoduchého pravidla, kterým nenásilně dáváte najevo vysokou sebedůvěru, která je již sama o sobě magnetem.