• Lifestyle  • Znáte filmovou soutěž 48hfp? Ne? Chyba!

Znáte filmovou soutěž 48hfp? Ne? Chyba!

Jako každý rok, i letos se bude v Praze 23. – 25. října konat filmová soutěž 48 Hour Film Project. Pokud nevíte, o co se jedná, rozhodně nepřestávejte číst. Tato soutěž nemá ve světě konkurenci.

Jestli máte rádi filmy, nebo se o ně alespoň zajímáte, musí vám být jasné, že takový film nenatočíte v rámci pár hodin ani dnů. Přesně takovou challenge na sebe však přišijí všichni účastníci už zmiňované soutěže. Jak už jste z názvu soutěže asi pochopili, jedná se o natočení krátkého filmu za pouhých 48 hodin! Aby to nebylo tak jednoduché, každý tým si vylosuje žánr, ve kterém musí film natočit. Lídr týmu si vylosuje papírek, na kterém jsou žánry dva. Může si vybrat jeden z nic nebo zkombinovat oba najednou. Důležité je, aby film splňoval kritéria, které žánr obnáší. Organizátoři filmu však vymysleli i vlastní žánry, které jsou vytvořeny přímo pro soutěž! Jedná se například o žánr „Film de Femme“. Jedná se o žánr, ve kterém musí hrát jednu z hlavních rolí žena. Dalším zvláštním žánrem je takzvaný „Politics Film“, ve kterém by měli soutěžící zmínit jakýkoliv politický aspekt. Další kuriozitkou je němý film. V tomto případě se alespoň nemusíte bát, že byste nesehnali zvukaře! Samozřejmě, každý tým má svůj vysněný žánr, ke kterému by vymýšlel scénář. Můžeme vás však ujistit, že jen ojediněle si vylosujete to, co právě chcete. A o to víc výzva to pro vás je.

Žánr však není to jediné, co si vylosujete. Organizátoři vždy odhalí zadání, které je pro všechny soutěžící stejné. Jedná se o jméno postavy ve filmu, rekvizitu, která se ve filmu musí objevit a větu, která musí zaznít. To vše se dozvíte v pátek večer. Jakmile je vše známé, začíná výzva a víkend plný nedostatku spánku.

Všechny týmy se rozutečou do svých zázemí. Začíná to nejdůležitější – vymýšlení námětů a scénářů. Můžeme vám zaručit, že váš scénárista ani režisér se v pátek v noci rozhodně nevyspí. Plno nápadů, důležitost zachování jmen, rekvizit, vět. Na to vše je důležité při vymýšlení scénářů myslet. Jakmile je scénář vymyšlený, začíná hon za natáčením. Scénárista musí počítat s tím, že na natočení má tým pouze jeden, maximálně jeden a půl dne. Proto by neměl vymýšlet žádné velké složitosti a měl by se držet co nejméně lokací, aby se vše stihlo tak, jak má. Také musí myslet na to, že film má mít délku 4-7 minut, a proto ho nenapsat zbytečně dlouhý.

Samotné natáčení je ta část, kdy se všichni v týmu skvěle baví, pijí jedno kafe za druhým a jedí pizzu zachodu. Ač se to nezdá, ve většině týmů to tak rozhodně vypadá. To je na tom to skvělé!

Po natočení už je na řadě střih. Ten i společně s exportem filmu musíte stihnout do nedělního večera, protože kolem šesté hodiny už se musíte vracet na místo, kde jste dostali zadání, ale už s hotovým filmem a všemi potřebnými smlouvami. Zdá se vám to nemožné? Věřte, že není!

O týden později už se všichni filmaři sejdou v sále kina a uvidí všechny filmy přímo na velkém plátně. Po zhlédnutí filmů se rozdávají ceny pro vítěze. A nakonec ta hlavní – cena pro nejlepší film soutěže. Její držitel postupuje do světa, kde soutěží i s ostatními zeměmi o držitele ceny v Cannes. V roce 2019 se tuto cenu povedlo získat týmu Popojedem, kteří tak skvěle reprezentovali Českou republiku ve světě! Na jejich film se můžete podívat zde:

Nejkrásnější na celé soutěži je to, že nemusíte být žádný profesionální filmař. Do soutěže se může přihlásit kdokoliv, natáčet na cokoliv a stříhat v čemkoliv. Nikdo nikoho odsuzovat nebude, protože tahle ojedinělá výzva má tak skvělý kolektiv, který dělá opravdu mnoho, že spolu všichni drží a navzájem si snaží pomoci.

Za celou soutěží stojí tým profesionálů v čele s producenty Davidem J. V. Schöblem a Radkou Polákovou Beránkovou.

Pokud byste se soutěže chtěli zúčastnit i vy, máte čas se zaregistrovat do 23.října, ale být vámi, pospíšili bychom si, protože do 13.října máte startovné levnější!

A na závěr pro vás máme pozvánku přímo od naší redaktorky, Pavlíny Lindové, která se letos soutěže bude účastnit po páté:

Jediné, co vám mohu říct je, že všechny ty nervy a stres za to stojí. Ten neuvěřitelný pocit, když stojíte na place a vidíte, jak se vám film tvoří před očima je skvělý. O to více, když ho o týden později vidíte na velkém plátně, společně s filmy ostatních týmů. Je neuvěřitelné sledovat, jak si se zadáním každý poradil dle svého a čekat na to, až uvidíte zadanou rekvizitu a uslyšíte požadovanou větu. Rozhodně všem doporučuji se soutěže zúčastnit a zkusit si, jaké to je, natočit váš vlastní krátký film.

Zdroje: 48hourfilm.com