• ppl talk  • Zpěvačka a tanečnice Zea: Chci, aby lidé skrze moji hudbu našli pokoj a klid

Zpěvačka a tanečnice Zea: Chci, aby lidé skrze moji hudbu našli pokoj a klid

Alžběta Ferencová alias Zea je známá zpěvačka, a především i výborná tanečnice. Není to tak dlouho, co vydala své debutové album Burning Light, které má velmi pozitivní ohlasy od fanoušků. Co se ale snaží Zea svým albem a texty písní předat? V rámci jejího koncertu a představení parfému Libre od Yves Saint Laurent v pražské Vile Lanna, kde předala ostatním kousek ze své melancholické duše, jsme ji vyzpovídali ohledně alba, hudebních začátků i plánů do budoucna.

Co Tě přivedlo k hudbě? 

Přivedl mě určitě tanec. Stále tvrdím, že se celý život cítím jako tanečnice, ale dá se říct, že mi pomohla i televize MTV, na kterou jsem se kvůli tanci soustředila. Když jsem si představovala, že bych mohla být choreografka videoklipů, tak jsem si nemyslela, že by se to mohlo takhle hezky propojit. Začínala jsem v dívčí skupině v soutěži Československo má talent, takže jsem byla hozena do „vody“ čtyř hlasů. Po rozpadu naší skupiny jsem již odstartovala kariéru sama, a to singlem Is This Love, který jsem připravovala přesně rok. 

Jsme tu dnes především kvůli koncertu Burning Light, což je tvé debutové album. Co pro Tebe album znamená?

K tomuto albu jsme se také dostávali celkem dlouho. Neprve jsem potřebovala potkat člověka, který by pochopil podstatu alba, a pomohl mi tak s tím. Tím člověkem se nakonec stal Milan Andre. 

Každý song představuje reálný příběh, který se odehrál, a je to pohled mého ženského působení v životě, přátelství. Vše je napsáno z pohledu ženy. Chtěla jsem tím především vyjádřit to, že si přeji, aby lidé přes moji hudbu našli pokoj a klid v tomhle šíleném a chaotickém světě plném technologií. Doufala jsem, že je tímto albem z tohoto alespoň na chvíli vytrhneme. 

Album má tedy velké ohlasy, samozřejmě pozitivní. Jaká je tvoje oblíbená písnička? 

Abych řekla pravdu, tak se to u mě často mění. Velmi dlouho to je stejnojmenná písnička Burning Light a samozřejmě Hold me – ta má největší ohlasy u posluchačů. Ale mému srdci je nejbližší píseň No Distance. 

Má tato písnička skrytý význam, že se řadí mezi ty nejoblíbenější?

Je mi nejblíže z toho důvodu, že jsem ji napsala s mojí nejlepší kamarádkou Michaleou. Vyjadřuje naše přátelství a lásku. Je to pro mne velmi vzácná písnička. 

Asi můžeš tedy potvrdit, že se takovéto věci tvoří lépe s blízkými a je to ku prospěchu výsledku…

Ano, takovéto věci by bez těchto lidí nevznikly. Ať bez této kamarádky Michaely, Milana, kapely…

Jsi výborná tanečnice a i sama jsi prozradila, že se spíše jako tanečnice vnímáš. Vedeš někde například i open class, abychom si s Tebou mohli zatancovat taky?

Teď v létě jsme měli pár workshopů. Přes září se ještě uvidí, ale od října budou určitě speciální workshopy a kurzy. V Bratislavě vlastně byla docela velká poptávka, ale pořádat budeme open classes i v Praze. Tak určitě dorazte všichni. 

A tedy víc tanec nebo zpěv? 

Teď je to asi padesát na padesát. Ode mě všichni podle mě očekávají, že se to dá skloubit, ale já nejvíce tancuji salsu a latino, což s mými singly, které nejsou 100% taneční (ne všechny), to zatím moc nejde. Ale uvidíme, třeba něco přijde. 

Jaké máš plány do budoucna? Můžeme se těšit třeba na nové album? 

Plánuji toho teď více. Netýká se to tedy nového alba, hodně se zatím zaměřujeme právě na album Burning Light, abychom mu vdechli život. 

Opustíme hudební pole. Potkali jsme Tě na Tvém koncertu, který byl spojen s Yves Saint Lauren vůní Libre. Jsi i ambasadorkou YSL. Co patří mezi Tvé nejoblíbenější produkty? 

Samozřejmě používám nejradši vůni Libre. Tu spotřebovávám po litrech (smích). A z make-upu korektor Touche Éclat, pak tvářenku Couture Blush a také YSL ikonické rtěnky Rouge Pur Couture.

Barva rtěnky? Jejich ikonická červená nebo… 

Jsem spíše na tělové odstíny, takže volím nude. 

Naše oblíbená otázka na závěr… Jak bys definovala svůj DailyStyle? 

Tím, že už přichází podzim, což je mé nejoblíbenější období, tak jednoznačně trenchcoat nebo lehčí bunda. Padnoucí levisky, teď ráda sahám po širokých nohavicích, martensky a crop top. Nebo když už je velká zima, tak rolák. Jednoduchý make-up à la no make-up, moje přirozeně kudrnaté vlasy nebo drdol a jdu.