• Lifestyle  • 23. ČESKÝ LEV

23. ČESKÝ LEV

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dne 20. ledna 2016 vyhlásila nominace pro 23. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2015. 

Filmy se o trofeje Českého lva utkají v celkem 15 statutárních kategoriích. Nejvíce nominací napříč všemi kategoriemi získaly snímky Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky a Domácí péče.

Na tiskové konferenci ČFTA byli kromě zveřejnění nominací vyhlášeni také vítězové nestatutárních cen za nejlepší filmový plakát a cena filmových fanoušků. Ocenění za nejlepší filmový plakát získal Michal Tilsch, tvůrce plakátu k filmu Kobry a užovky. Cenu filmových fanoušků si odnesl režisér Jan Prušinovský za svůj film Kobry a užovky.

Novinkou 23. ročníku Českého lva je udílení cen za televizní tvorbu a to ve třech kategoriích: nejlepší televizní film nebo minisérie, nejlepší dramatický televizní seriál a nejlepší dokumentární film nebo seriál. O ceny se utká pět televizí: Česká televize, HBO Europe, TV Nova, TV Prima a TV Barrandov.

85c5c5a1-630f-4af8-958d-2dbd009c3449

Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV

V Českém lvu letos bojuje 150 snímků o cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Mezi finálovou pětici prorazil i animovaný film.

S předáváním výročních cen ČFTA Český lev, jsou již desátým rokem neodmyslitelně spojené televizní spoty Magnesia.  V uplynulých ročnících se v nich objevily takové hvězdy jako Titiana Vilhelmová, Ivana Chýlková, Anna Geislerová nebo Ivan Trojan, Jan Budař či Karel Roden. Letos se divákům představí loňští vítězové Českého lva, Lenka Krobotová a Jaroslav Plesl.

c4adb507-4b64-4d49-ba05-7538efb68d32

Lenka Krobotová & Jaroslav Plesl

Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v sobotu 5, března 2016 v pražském Rudolfinu. Večerem bude letos opět provázet moderátorka Lucie Výborná. Slavnostní předání cen Český lev bude v přímém přenosu vysílat ČT 1 ve 20:00 hodin.