• Nezařazené  • 3 způsoby, jak nosit samet během dne

3 způsoby, jak nosit samet během dne

Víte, který vysoce luxusní materiál hodící se do chladných i pošmourných dnů je ideální právě do tohoto období? Je tu řeč o sametu! Ukážeme vám, jak ho nosit i jak se o něj správně starat.

Samet patří mezi opravdu výjimečné látky. Je naprosto jedinečný a nezaměnitelný – na první pohled se krásně leskne a vytváří měňavý efekt. Využijte proto jeho honosného vzhledu a pojďme si ukázat, kde všude ho můžete využít.

Do běžného dne

Jako první si ukážeme, jak samet můžete nosit do běžného dne. Zde platí pravidlo kombinování materiálu, kde nesmí chybět matný materiál. Ať už se jedná o bavlnu nebo žerzej. Co se stylingu týče, zde neplatí žádná striktní pravidla. Zde záleží na vašem stylu oblékání.

Do práce

V pracovním outfitu už je třeba se držet pravidlům, které vám určí váš zaměstnavatel. Pokud pracujete v módním průmyslu, pak máte do jistých mezí možnost více si pohrát s finálním lookem. Pokud ovšem pracujete na místě, kde platí jistá omezení, pak vsaďte na dobře padnoucí kalhoty či sukni ke kolenou a samozřejmě sako, které vám padne jako ulité. Samet se v tomto případě hodí buďto ve formě saka, kalhot, sukně nebo obleku. Držte se pouze jednoho kusu sametového oblečení či setu.

Na módní akci

Módní událost si vyžaduje již propracovanější outfit, který opět bude záležet na vašem ojedinělém stylu. Zde si dokonce můžete dovolit kombinaci materiálu, která jinak ale možná není – tím máme namysli například samet se saténem nebo lesklým polyesterem. Samozřejmě ale záleží, na jakou módní akci máte v plánu jít. Na některé je jasně definovaný dress code, kterého je slušnost se držet.

Jak prát a žehlit sametové oblečení?

Samet z bavlny se udržuje relativně snadno – můžete ho prát v ruce nebo na 30°C v pračce na program jemné prádlo.

Pravý samet se ale čistí obtížně. Stačí totiž malá chybka a sametová vlákna se poškodí. Proto ho doporučujeme odnést do čistírny.

Pokud máte oblečení ze směsi sametu a jiné látky, například polyesteru, přesněji vám poradí cedulka na oblečení. U syntetických látek praní nevadí. Obvykle se doporučuje na 30°C.

Jak poznat kvalitní samet při nákupu?

Hned na začátku se zaměřte na složení. Jestliže se ve složení vyskytuje bavlna, hedvábí, syntetika, pak máte zřejmě v ruce sice dražší, ale za to kvalitní kousek. Pochopitelně platí, že čím kvalitnější samet, tím vyšší je cena. Polyesterový samet sice stojí méně, ale na první pohled poznáte umělé odlesky. Dále se zaměřte na střih, protože ve špatně střiženém například saku parádu neuděláte – naopak přidává léta a působí lacině.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15,