• Gastro  • 5 nejlepších studentských kaváren v Brně

5 nejlepších studentských kaváren v Brně

Pražáci na Brno často koukají skrz prsty, ale za co si moravské město zaslouží uznání, je kavárenská scéna. Brňáci kávovou kulturou jednoduše žijí – od prvních zrnek v místních pražírnách až po kávový festival. V tomto článku přinášíme tipy na podniky, ve kterých seženete skvělou kávu i místo, kde se vám bude dobře pracovat či studovat.

Ať už v Brně trávíte krátký čas, nebo zde bydlíte či studujete, určitě navštivte aspoň některý z podniků, který doporučujeme níže. Sepsali jsme pro vás tipy na brněnské kavárny, které se mohou stát vaším kreativním útočištěm třeba při čekání na vlak nebo během dne, kdy jednoduše potřebujete změnit prostředí a být produktivní mimo stěny domova.

Rebelbean Vlněna

Kdo jiný by měl prezentovat Brno než domácí pražírna Rebelbean. V roce 2013 Michal Stece a Honza Špalek připravili svoji první dávku kávy. A dnes jsou tahouni scény. Praží výběrovou kávu, a jak už název naznačuje, nebojí se při tom jít svou vlastní cestou. Jejich další myšlenkou bylo vytvořit kavárenský openspace, místo, kde se dá celý den nerušeně pracovat, popíjet dobrou kávu a užívat si prostor jako takový. Z toho vychází i samotný koncept jejich designově vyladěné kavárny. Sami se obsloužíte na baru, rovnou zaplatíte a pak už vás personál neobtěžuje. Na výběr máte z pestré nabídky nápojů (hlavně těch kávových), dále sendviče, obědové polévky, dezerty… Kavárna i zahrada Vlněny pravidelně (aspoň za „normální“ situace) ožívá degustacemi, gastro parties a dalšími zajímavými eventy.

Přízova 5

Kavárna Morgal

Vzhledem k jejímu umístění ji často neznají ani rození Brňáci, protože jde o speciální galerijní kavárnu, která je schovaná v prostorách Místodržitelského paláce na Moravském náměstí. Hlavním konceptem Morgalu je být místem průniku umění, lidí a myšlenek a také oživit zdejší genius loci. Věříme, že z unikátní barokní atmosféry podniku chytnete múzu, ať už jste přímo umělcem, nebo se aktuálně snažíte dát dohromady bakalářskou práci. Palác, ve kterém se kavárna i Moravská galerie nachází, je sám o sobě barokní stavbou a nabízí výstavní prostory i stálé expozice. Jedná se o jednu z dominant města Brna s mnohaletou historií. Mezi vystavenými uměleckými kousky si ale dortík s šálkem kávy nedáte. Proto zamiřte do Morgalu. V letních měsících doporučujeme si sednout do vnitrobloku – zde se můžete zúčastnit i večerního promítání filmů či si poslechnout živou hudbu.

Místodržitelský palác, Moravské náměstí 1

Kafec

Kavárna Kafec láká návštěvníky výbornou kávou, snídaněmi, které je možné poskládat na míru vašim chutím a skvělými vaflemi, které v Brně zatím stále nemají konkurenci. Jelikož je Kafec franšíza, na stejných dobrotách si můžete pochutnat i ve Zlíně, Plzni, Olomouci či v Uherském Hradišti. A nově i v pražském podniku na Letné! Brněnská kavárna v Orlí ulici je tou nejstarší.

Orlí 16

SKØG

SKØG je asi největší brněnskou kavárnou. Jejich káva pochází z vlastní výběrové pražírny Rusty Nails Coffee Roasters, která dodává kávová zrna i do několika desítek dalších kaváren po celé republice. Interiér kavárny je inspirován skandinávským designem, je z velké části dřevěný. Její název pochází ze švédštiny a v překladu znamená „Les“. Koncept podniku vznikl spojením kavárny, baru, pražírny a prostoru pro kulturní akce. Zdejší snídaňová i obědová nabídka je vždy vegetariánská. Pokud už budete mít dost kofeinu, ale i studia a práce, nechte si od barmana do některé z domácích limonád přimíchat kapku alkoholu.

Mimochodem, znáte pražskou sesterskou kavárnu SKØGu? Jedná se o Typiku v Nuslích.

Dominikánské náměstí 187/5

Mezzanine Café

První kavárna v České Republice, která získala prestižní ocenění Espresso Italiano Locale Abilitato. S kávou dobře ladí sladkosti od Víti Martináka, Kokina nebo cukrářství Žádný Cukrbliky. V nabídce nechybí ani vybraná moravská a portugalská vína a točené pivo včetně pivních speciálů. Je tu dostatek místa k sezení, určitě si tu nějaký klidnější stůl ke studiu najdete. V pracovní pauze – třeba cestou k baru – si prohlédněte umělecká díla, která obvykle visí po celém prostoru kavárny.

Údolní 15

Zdroje: Pixabay, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9