• Beauty  • 6 mýtů, které jste kdy slyšeli o hubnutí

6 mýtů, které jste kdy slyšeli o hubnutí

Snažíte se zhubnout, ale nikam to nevede? Může to být proto, že máte mylné představy o ztrátě hmotnosti. Tady je šest mýtů o ztrátě hmotnosti a pravda o nich.

Mýtus 1: Jediným způsobem, jak zhubnout, je vyhnout se sacharidům.

S příchodem stravovacích stylů typu paleo a jemu podobných přišla na řadu i naprostá démonizace sacharidů a lepku. Sacharidy jsou ale pro aktivního člověka naprosto nezbytná součást a zdroj energie. Neznamená to, že si čas od času nemůžete pohrát s nízkosacharidovou nebo bezlepkovou dietou (v krátkodobém měřítku mohou být i úspěšné), ale vždy byste se měli vrátit zase zpátky ke své klasické stravě a nezůstávat v tomto stavu dlouhodobě. Pokud samozřejmě netrpíte alergií na lepek nebo celiakií a lepek tak musíte vysadit na celý život.

Mýtus 2: Váha je nejlepší měřítko „úspěchu“

Váha je dobrý nástroj na měření změn, kterými vaše tělo prochází, ale nemělo by se k ní přistupovat jako k nejlepší a už vůbec ne jediné metodě měření toho, jak vám hubnutí jde. To, že svaly a tuk neváží stejně, už určitě víte, k vaší váze ale taky přispívá mnoho dalších faktorů. Zadržování vody před menstruací, to, jak spíte a jestli nejste nemocní – to vše vyvolává procesy, které vaši váhu ovlivňují. Váha proto rozhodně není sázka na jistotu.

Mýtus 3: Čím méně budu jíst, tím více zhubnu

Dost často se stane, že s menšími porcemi si náš organismus začne držet více tuku, protože neví, jak dlouho tohle omezení kalorií potrvá. Proto držení diet a jiné výrazné omezení kalorií nefunguje. Klíčem k úspěchu je jíst vyvážená jídla a jíst konzistentně, pít hodně vody, hýbat se a dostatečně spát.

Mýtus 4: Vyřazení tuku z vaší stravy vám pomůže zhubnout
Vyhýbání se tuku nevede ke ztrátě hmotnosti. Ve skutečnosti to často vede k nárůstu hmotnosti. Nejnovější výzkumy zjistily, že potraviny obsahující zdravý tuk mohou skutečně urychlit váš metabolismus a spalování.

Mýtus 5:  Čím více ovoce, tím lépe

V tom si často pleteme ovoce se zeleninou. Ano, ovoce je zdravé, ale má poměrně vysoký glykemický index a jeho množství bychom tedy měli hlídat. Nejlepší je, jíst ho ke svačině především v první polovině dne. Ovoce obsahuje hodně vody a jednoduchých cukrů (fruktózy), po kterých můžete ve velkém množství tloustnout. Ovoce nám dodává potřebné živiny a hlavně vlákninu, tu ale najdeme i v zelenině, takže odpoledne a navečer vyhledejte spíše ji.

Mýtus 6:  Když budu jíst zdravě, není nutné cvičit

Pohyb je při hubnutí nezbytný, zvyšuje výdej naší energie, hubnutí podporuje a učí zdravému životnímu stylu. Alespoň bez minimálního pohybu se při zdravém hubnutí neobejdete. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Každý takovou má. Dbejte na to, abyste cvičili správně, intenzivně a pravidelně.

Zdroje: 1, 2, 3, 4