• ppl talk  • CZECH DESIGN WEEK aneb ředitel festivalu odpovídá na naše dotazy

CZECH DESIGN WEEK aneb ředitel festivalu odpovídá na naše dotazy

Zajímá vás například to, jak se Czech Design Week měnil za roky svého fungování a na co se můžete těšit v připravované podzimní edici? Na naše dotazy exkluzivně pro DailyStyle.cz odpovídá ředitel festivalu Lukáš Pipek.

Jak se Czech design Week proměnil za dobu svého fungování na české scéně? A jaké jsou další plány do budoucna?

Czech Design Week je nyní vnímán jako akce, která již své fanoušky má, stejně jako okruh designérů a studentů – umělců. Proměna byla dosti zásadní. Hlavním mottem od začátku je být nezávislý, originální a umět otevírat témata či partnerství, která jsou málokdy vůbec myslitelná. Hodně se také kupředu posunula práce se zahraničními design weeky. Tohle je část, kterou nikdo nevidí, ale je pro nás dosti zásadní.  Tvoření mezinárodního Czech Design Weeku bylo na zahraničí od začátku silně orientované a po třech letech komunikování mohu oznámit, že Czech Design Week je pozvaný do Kanady, do Montrealu na World Design Summit 2017, který hostí jen určitý počet design událostí ze světa. Na akci dorazí zástupci Stockholm Design Week, Tokio Design Week či New York Design Week, atd.

Czech Design Week obdržel nedávno významné mezinárodní ocenění EFFE, které zařazuje festival do festivalové rodiny pod patronací Evropské unie a jeho přihlášku již potvrdila mezinárodní komise.

Jak vidíš budoucnost designu v ČR?

O budoucnost strach nemám, Česká republika má základnu kvalitních a originálních designérů, umělců a kreativních lidí. Český design je pojmem jak v Česku, tak čím dál tím víc i v zahraničí. Dovolil bych si klidně český design přirovnat k národnímu bohatství, hned vedla českého skla a piva.

Co pro Tebe design znamená? Jak ho vnímáš?

Jakýkoliv design je pro mě dost zásadní. Vytváří ten pocit a tu atmosféru, díky kterým se cítím příjemně, pokud chci mít něco, co není masově vyráběné. Cena, kterou zaplatím za pěkný lustr či stůl od začínajícího designéra, je pro mě hodnotná investice do interiéru bytu, ač to není o nic moc dražší než výrobky z obří zajeté fabriky. Stejně tak i pořízení obrazu od mladého malíře.

Jaký designér je momentálně Tvým nejoblíbenějším a čím Tě uchvátil?

Těch designérů je hodně, nemám žádného nejoblíbenějšího. Navíc by to bylo dost nefér vůči ostatním, jelikož každý designér je dobrý ve své oblasti. Na jarním Design Weeku byl třeba za oblast módy hvězdou Vladimír Staněk, z odvětví skla je tu plno úžasných talentů, například Jaroslav Bejvl, Penocze nebo Petr Novague. Úžasnou instalaci pro PRIM vytvořili Ondřej Lalák, Cyril Dunděra a Jan Večeřek. Také mě letos zaujal David Černý nebo Nalejto či Oble. Jak říkám, je jich tu spousta.

Po jakém ikonickém designovém kousku toužíš a chtěl bys ho vlastnit?

No, teď čekám na nový psací stůl, který vytváří Cyril Dunděra a také stolek pod TV. Co se týče ikonického designu, tak ten podle mě mají rozhodně hodinky PRIM, Tatra nebo Tatraplán, ale také mě baví design starší kultovní elektroniky, například Tesla či první Walkman nebo PlayStation.

V Praze máme již několik designových událostí za rok. Jak je vnímáš z pohledu konkurence a čím je Czech Design Week jiný než ostatní?

Myslím, že také akce jsou zde potřeba. Hlavně pro začínající designéry nebo jiné možné začínající talenty. Také si myslím, že by se takové akce měly navzájem respektovat. Dříve jsem podobné akce vnímal jako konkurenční, ale praxe mě naučila, že tohle nemohu řešit. Základ je jít si za tím co chcete a kam chcete ten koncept posouvat.

Na co se mohou milovníci designu těšit v rámci připravované podzimní edice Czech Design Weeku?

Podzimní Czech Design Week přinese dost zásadních změn. Od přísnějšího způsobu výběru designérů po hodně zajímavá spojení známých, tradičních značek a mladými studenty. Nebude chybět ani hodně zábavy pro návštěvníky. Nově jsme zahájili partnerskou spolupráci se školou umění a designu Ladislava Sutnara a studenty této školy vyšleme na London Design Fair a dále ladíme i účast na Saudi Design Week. Více vám zatím nemohu prozradit, každopádně přípravy na podzimní Czech Design Week jsou v plném proudu a je se skutečně na co těšit!

Zdroje: Czech Design Week