• Lifestyle  • 7 tipů, jak snížit plýtvání vodou

7 tipů, jak snížit plýtvání vodou

Voda se stává čím dál dražší komoditou. Více než miliarda lidí na Zemi nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Kolem nás je jí sice dost, ale ubývá. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vody denně využijete? A jak byste s ní mohli šetřit?

I když žijeme v Evropě, která je považována za oblast s dostatečnými zdroji vody, přibylo za posledních 30 let dramaticky období sucha, jež jsou také čím dál intenzivnější. Nezbytnost zachování přírodních zdrojů budoucím pokolením znamená rozumné čerpání přírodních zdrojů, které nepřesahují možnosti jejich přirozené obnovy a náhrady.

Obyvatelé jiných oblastí si často musí vystačit s pouhými 10 litry vody na den, zatímco v ČR spotřebujeme denně až 133,5 l na osobu. Přinášíme několik tipů, jak spotřebu vody snížit – neocení to jen příroda, ale i vaše peněženka.

  • Dávejte přednost sprše před vanou a používejte úspornou sprchovou hadici a tzv. perlátor – ten pomůže ušetřit až 30 % vody bez toho, aniž byste přišli o zážitek ze sprchování. A co takhle si dát společnou sprchu s partnerem?
  • Nenechte vodu téct jen tak bez využití, vždy ji zastavte, když si čistíte zuby nebo se mydlíte. Zatímco čekáte, až začne téct dostatečně teplá, sbírejte čistou tekoucí vodu a použijte ji např. na zalévání rostlin nebo k ohřevu v konvici či hrnci. Použitou vodu po koupeli můžete využít ke splachování.
  • Myčku a pračku se snažte využít až v momentě, kdy jsou plné. Při praní využívejte různé programy pro různé druhy prádla, když to jde, používejte úsporný program. Pokud myjete nádobí v ruce, nenechávejte vodu téct. Raději si napusťte dřez.
  • V ideálním případě nainstalujte do blízkosti kuchyňského dřezu průtokový ohřívač vody. Nebudete pak potřebovat dlouhou dobu vodu odpouštět, než k vám doteče teplá. Ohřívač navíc snižuje i náklady na energii.
  • Kapající kohoutek co nejdříve opravte. I malý únik může ve výsledku znamenat mnoho litrů vody – denně jím může odkapat až 24 litrů vody.
  • Radujte se, když prší – můžete tak nasbírat dešťovou vodu pro další účely. Pokud máte zahradu, pořiďte si sud nebo nádrž. Dešťová voda je navíc pro rostliny vhodnější.
  • Pokud víte, že budete delší dobu mimo domov, je lepší (preventivně) uzavřít přívod vody

Žíznivý módní průmysl a bonusový tip na závěr

Módní průmysl je v pořadí třetím největším konzumentem vody. Ročně spotřebuje 79 miliard kubických metrů vody, což jsou dvě procenta spotřebované čisté vody na celém světě. Pokud tento trend bude pokračovat, v roce 2030 se číslo zdvojnásobí. Jen pro příklad, tolik vody, co ročně spotřebuje módní průmysl, by uhasilo žízeň 110 milionům lidí po celý rok.

Nad problematikou plýtvání vodou můžete přemýšlet i při nakupování. Když zvolíte oblečení z udržitelné bavlny, snížíte spotřebu vody o 32 %. Fast fashion si žádá čím dál větší daň. Kvůli neudržitelnému pěstování bavlny se celé Aralské moře zmenšilo na pouhých 10 % své původní velikosti, a to v 70. letech minulého století bylo čtvrtým největším jezerem světa.

Zdroj: Unsplash