• Fashion News  • 8 důležitých faktů, díky nimž Karl Lagerfeld změnil svět módy

8 důležitých faktů, díky nimž Karl Lagerfeld změnil svět módy

Karl Lagerfeld, návrhář, který měl vybudovanou dokonalou image, legenda módního domu Chanel, muž mnoha talentů a nekonečná studnice nápadů. I tak by se dal stručně popsat návrhář, který se navždy nesmazatelně zapsal do historie, a to nejen té módní. Neznáme snad nikoho, kdo by nevěděl, kdo je Karl Lagerfeld, někomu se ihned vybaví právě módní dům Chanel, jinému kožešiny Fendi, dalšímu pak nezaměnitelná silueta se slunečními brýlemi a typickým culíkem, někdo nezapomene na slavnou čtyřnohou společnici Choupette. Připomeňte si s námi 8 důležitých faktů, díky nimž Karl Lagerfeld navždy změnil svět módy.

Přirozený talent

Karl Lagerfeld se narodil v roce 1933 v Hamburku (Některé zdroje uvádí rok 1938, o svém věku totiž návrhář nikdy nechtěl říct pravdu.) Z rodného Hamburku se přestěhoval se svojí matkou do Paříže. Karl Lagerfeld neměl umělecké vzdělání, ani vzdělání v módě, přesto se brzy prosadil. V roce 1954, v 21 letech, vyhrál kategorii nejlepších kabátů v soutěži mladých designérů Woolmark. Yves Saint ve stejném roce, v 18 letech, vyhrál nejlepší design šatů. Po celý život byli oba návrháři velkými přáteli a soupeři v práci i lásce. Výhra v soutěži zařídila Lagerfeldovi práci u Pierra Balmaina, kde pracoval do roku 1958. Poté se návrhář připojuje k Jean Patou, kde během svého pětiletého působení navrhuje 10 couture kolekcí. Významná byla i jeho práce pro Chloé, kde navrhoval od roku 1963, za zmínku rozhodně stojí jeho kolekce inspirovaná Art Deco.

Oživení slávy Fendi a Chanel

V roce 1965 se Karl Lagerfeld připojuje k italskému domu Fendi, kde následně strávil rekordních 54 let a předvedl více jak 100 kolekcí. Sestry Fendi mladého návrháře najaly, aby oživil tradiční italskou značku zaměřenou na kožešiny. Značka tak získala moderní a neotřelý vzhled v podobě barevných kožešin, které byly v protikladu s původními uhlazenými norkovými kožichy. Lagerfeld byl úhlavním nepřítelem skupiny PETA.

Karl Lagerfeld se stal kreativním ředitelem módního domu Chanel v roce 1983, v této pozici byl až do své smrti v roce 2019. Když Karl převzal v roce 1983 Chanel, byl tento módní dům mrtvý. Majitelka módního domu Eliane Heilbronn mu v té době řekla: „Dělejte si, co chcete. Zapomeňte na mě.“ Návrhář tak dostal obrovskou svobodu. I když první přehlídka nebyla kritiky přijata příliš dobře, v příštích letech designér dokázal, že se kritici mýlili. Dnes je Chanel jedním z nejlépe prosperujících módních domů s luxusní módou.

Významní přátelé a slavné modelky

V 70. letech byl Lagerfeld součástí skupiny pařížských bohémů. Návrhář se přátelil se Saint Laurentem, modelkou Donnou Jordan a ilustrátorem Antoniem Lopezem a Andy Warholem, který návrháře zvěčnil ve svém filmu L’Amour. Na přehlídkách Chanel se po mole procházely supermodelky jako Kate Moss, Carla Bruni a Naomi Campbell, dále pak Claudia Schiffer a Cindy Crawford, kterou po letech následovala její dcera Kaia. V roce 1991 zazářila v kampani Chanel Linda Evangelista. Ke slavným zákaznicím patřila Madonna, princezna Diana a Lily Allen, které byly múzami slavného návrháře. V roce 1993, když Lagerfeld uvedl svoji černobílou kolekci Fendi a na molo poslal místo modelek striptérky, šéfredaktorka americké Vogue Anna Wintour během přehlídky odešla. Později se však Wintour a Lagerfeld stali nerozlučnými přáteli. Mezi oblíbené modelky Chanel v poslední době patřily i Cara Delevingne, Gigi Hadid a Kendall Jenner.

Velkolepé a netradiční show

Módní přehlídky Chanel a Fendi byly známé nejen pro krásné kolekce, ale pod vedením Lagerfelda nabízely i dokonalý zážitek. S myšlenkou zážitku si uměl návrhář vždy pohrát, byly připraveny nejrůznější umělecké instalace a vybírány zajímavé lokace. Přehlídek se účastnili vlivní lidé, herci, blogeři a influenceři. K nezapomenutelným show Chanel patřily ty s legendárním supermarketem Chanel, kasinem, raketou Chanel a show s 38 metrů vysokou replikou Eiffelovy věže. V roce 2007 pro módní dům Fendi obsadil Lagerfeld Velkou čínskou zeď, velkolepá show stála značku přes 10 milionů dolarů.

Kromě módních návrhů se Lagerfeld proslavil i fotografováním vlastních kampaní pro Fendi a Chanel. Fotografoval pro editoriály časopisů jako V Magazine, Harper’s Bazaar a německou a ruskou verzi Vogue.

Kolekce pro H&M a vlastní značka

V roce 2004 byla myšlenka spolupráce designérů s fast fashion značkami novým konceptem. Lagerfeld se tak stal prvním návrhářem, který spolupracoval s H&M a objevil se také v reklamní kampani. Kolekce měla velký úspěch a vyprodala se během několika minut. Lagerfeld později kritizoval omezené množství položek, který řetězec vyrobil, a nelíbila se mu ani nabídka ve větších velikostech. V roce 1984 založil Karl Lagerfeld vlastní značku, která je cenově dostupná a objevuje se v ní ikonická silueta návrháře či jeho milovaná kočka Choupette.

Dokonalá image

Karl si potrpěl na dokonalou image, černé sluneční brýle, culík, černá kravata a bílá košile. Stal se tváří pro svoji vlastní značku a německý Steiff mu v roce 2008 věnoval vlastního medvídka. Slavnou se stala i jeho kočka Choupette, která se objevuje, vedle siluety návrháře, v jeho kolekcích u Karl Lagerfeld. Bílou kočku s modrýma očima mu přenechal Baptiste Giabiconi poté, co mu ji návrhář hlídal. Choupette se objevila na obálce Vogue s Gisele Bundchen, podruhé pak s Lindou Evangelistou. Populární kočka má svůj Instagram, Twitter i vlastní knihu.

Ikonické doplňky

Karl Lagerfeld každou sezónu proměňoval ikonickou kabelku Chanel, obohacoval ji o různé materiály, spony transformoval do klenotů a přidával prošívání a švy. Kultovní kabelka je součástí dědictví, které se přenáší z matky na dceru. Kabelka Boy Chanel je pak inspirována velkou životní láskou Coco Chanel, Arthurem Capelem. Populárními se staly i luxusní kožešinové přívěsky Fendi “Karl Junior” s podobou návrháře, a to i přesto, že jejich cena byla poměrně vysoká.

Nezapomenutelné kolekce Chanel

V roce 1993 si Karl Lagerfeld už velmi dobře uvědomoval míchání a vytváření komerčně životaschopných kousků, uvedl tak i Chanel plavky. V roce 1995 se ve svatebních šatech po mole prošla Claudia Schiffer. Karl Lagerfeld zábavným způsobem modernizoval jednotlivé položky Chanel včetně tvídových sak a kabelek, návrhář také zkoumal myšlenky týkající se udržitelnosti v módě. V růžových volánových šatech se předvedla Lily-Rose Depp. Populární doplňky Chanel vynesla Kaia Gerber, která se procházela bosá po uměle vytvořené pláži. To byla poslední show, na které byl návrhář přítomen. Karl Lagerfeld zemřel 19. února 2019.

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ,15, 16, 17