• Nezařazené  • Otevřete knihu a ponořte se do letní pohody. Její výběr nechte na nás

Otevřete knihu a ponořte se do letní pohody. Její výběr nechte na nás

Ať už slunce svítí a nápoje se rosí ve vedru, nebo na střechu v podkroví dopadá letní déšť, je to ta správná chvíle pro prázdninový relax s knížkou. Milujete romantické příběhy nabité erotikou nebo záhady a dobrodružství? Nebo naopak žijete v realitě a vyhledáváte jen knihy s informacemi, o kterých jste neměli ani tušení? Máme pro vás 6 knih, novinky i klasiku, mezi kterými si najde každý tu svou.

„Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“

Oscar Wilde dramatik, prozaik a básník

Milujete příběhy plné erotického napětí? Přečtěte si klasiku

„Ještě před rokem, před půlrokem, jsem si namlouval, že jsem umělec. Dnes už o tom nepřemýšlím, dnes jím opravdu jsem. Všechno, co zavánělo literaturou, ze mě odpadlo,“ píše Henry Miller v úvodu své dnes již legendární knihy.

Slavný avantgardní román „Obratník Raka“, který napsal legendární spisovatel Henry Miller, po svém prvním vydání v polovině třicátých let 20. století vzbudil rozruch sexuální otevřeností a radikálností, s níž vytáhl do boje s morálními, společenskými i uměleckými konvencemi. Ve své době významně napomohl pozdějšímu nástupu beatnické literární revoluce. I po sedmdesáti letech zůstává jedním z klíčových textů své doby.

Není vám lhostejný osud naší Zeměkoule? Naučte se, jak zatočit s plasty

Kniha patří mezi novinky letošního léta. Camille Ratia radí ve své knize „Bez odpadu“ jak žít ekologicky a bez plastů tím, že budete uvědoměle nakupovat, jíst a oblékat se.

Autorka popisuje svoji cestu. Z prvotního rozhodnutí vyloučit všechny odpady ze svého života rychle vystřízlivěla a nahradila pomalejším postupem krůček po krůčku. To je realistická varianta i pro čtenáře laiky. Uvádí také různé problémové situace z vlastního života, do nichž se vinou své snahy o změnu dostala, a dává čtenářům cenné rady, jak se jim vyhnout. Vyjmenovává, jak konkrétně lze snížit odpad ve všech možných lidských aktivitách a jak změnit své dlouholeté návyky.

Autorka sice popisuje francouzské prostředí, ale její inspirativní rady jsou snadno přenositelné i do České republiky.

Fascinují vás detektivní příběhy? Legenda detektivek vás nezklame

Jako celosvětově nejoblíbenější román spisovatelky Agathy Christie zvolili čtenáři knížku „Deset malých černoušků“, která vznikla v roce 1939. Proto, pokud jste knihu ještě nečetli, je o prázdninách ta nejlepší příležitost.

Děj románu je umístěn na ostrov, odehrává se na konci 30. let 20. století. Osm lidí z různých sociálních vrstev přijme pozvání od pána a paní N. Z. Namyových. Po příjezdu však hostitelé chybí a přítomna je jen obsluha, manželé Rogersovi, které najal anonymní muž. Na úvodní večeři jsou všichni přítomní oslovení hlasem z nahrávky a hlas neznámého hostitele každého z nich obviní z vraždy, kterou v minulosti spáchali.

Deset malých černoušků je nejlépe prodávanou detektivkou všech dob, na celém světě se prodalo přes 100 milionů jejích výtisků. Kniha byla i několikrát zfilmována. Poslední filmová verze byla natočena v roce 2015 pod názvem „Až tam nezbyl žádný“.

Pobyt v přírodě a cestování, to je to pravé pro vás? Zjistěte, jak si ho užít co nejlépe

Pomůže vám k tomu novinka letošního léta, kniha „Léto – Cesty za horizont“ jejíž autorem je Václav Vokolek.

Je totiž návodem, jak se pohybovat v krajině, abychom nebyli pouze bezduchými turisty. Lidé se dnes vydávají na cesty, ať již na kole, pěšky, letadlem či lodí. Vnímají velkolepost krajiny, paměť památek, souvislosti času a vzdáleností.

První část knihy se zabývá časem dávných tradic, svátků a rituálů otisklých do krajiny. Kniha ukazuje, co vše se v létě v krajině dělo a co všechno bylo zapomenuto, protože jen tak můžeme krajině porozumět. Rozlehlejší část knihy se zabývá návody na letní cesty a možnostmi uvažování nad nimi. Součástí knihy je i rozhovor s cestovatelem diplomatem, jenž poznal svět daleko za běžnými horizonty a rád o tom vypráví.

Bažíte po zajímavých informacích? Co třeba příběhy domů slavných

Přesně tak se jmenuje kniha autorky Blanky Kovaříkové, která vypráví příběhy domů, kde žili slavní lidé.

O historii pražských domů vyšla již řada knih. Všichni autoři se jimi však doposud zabývali jen z hlediska architektury. Tato kniha je jiná.

Autorku knihy „Příběhy domů slavných“ zajímají lidské příběhy, osudy osobností, které v domech žily, protože genius loci tvoří teprve ti, kteří místo obývají. Ve Šrobárově ulici na Vinohradech žil dlouhá léta Svatopluk Beneš. V Nerudovce v domě U Bílé řípy zase Josef Kemr. Na Masarykově nábřeží č. 10 Lída Baarová a na Kampě Jan Werich a Josef Vinklář. V domečku u Lužického semináře byste našli před mnoha lety Slávku Budínová ve Faustově domě zase Helenu Růžičkovou.

V knize však najdete mnoho dalších příběhů domů slavných osobností na překvapivých místech celé Prahy.

Máte chuť si přečíst knihu, která vám změní život? Tak tady je

Novelu „Tracyho tygr“ napsal William Saroyan roku 1951. Ve své autobigrafii O neumírání popisuje, že novelu psal spolu s dalšími dvěma knihami v období velké finanční tísně a sám dopředu nevěděl, co z ní bude. Navzdory tomu se novela stala velmi populární a často je inspirací jiným umělcům.

Krátká novela dokáže oslovit čtenáře všeho věku, povolání a společenské vrstvy. Pro děti je pohádkou, dospělým metaforou. Pohádkový děj je napsaný jednoduchým jazykem a svým kouzlem připomíná Malého prince.  Hlavním tématem knihy je láska, nejdůležitějším motivem je tygr. Tygr je metaforou a představuje touhu, lásku, sen, radost, odhodlání. Každý čtenář si najde to své vysvětlení.

Prožijte léto s úsměvem a pro pohodu letních dnů využijte některý z našich tipů na báječnou knihu a nezapomeňte na to, co řekl autor Tracyho tygra William Saroyan:

Jediná pravá věc je smích. Smíchem umoř krutost. Smíchem umoř zlo.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7