• Lifestyle  • Život bez obalu

Život bez obalu

Jsou na nás valeny stále nové a nové vlny nátlaků. S objevem úžasných vlastností plastu se upustilo od všech dosavadních obalových materiálů. Teprve dnes si ale uvědomujeme důsledky dopadu tohoto materiálu na naši planetu.

Jako by se pomyslný kruh uzavřel a my se dnes vraceli k tradicím, jež běžně používali naši prapředkové. Ještě před tím, než se v průběhu 20. století giganticky rozjela výroba této syntetické suroviny, používali lidé obyčejné, levné a snadno dostupné materiály pro uchování zboží a potravin. Zkusme se tedy i my vrátit k těmto tradičním možnostem obalu jako jsou například sklenice, papírové či látkové sáčky… Cestou ze supermarketu nebudeme odcházet s igelitkou (u které stejně pod váhou nákupu hrozí, že se protrhne), ale s proutěným košíkem z farmářského trhu nebo designovou síťovkou z kreativního marketu.

Typy pro inspiraci aneb jak vytěsnit plasty z domácnosti:

  1. Pečivo uchovávejte v chlebníku nebo látkovém sáčku. Ušít si můžete vlastní s rozměry, které přesně potřebujete.
  2. Láhev na pití použijte skleněnou, nebo teď v zimních měsících dáte přednost termosce s čajem.
  3. Svačinu zabalte do látkového/papírového sáčku, nebo voskovaného ubrousku.

Pomalu se začíná rozšiřovat Bezobalu – síť obchodů s potravinami, kam musíte přijít jedině se svými obaly a nejlépe „neplastovými“. Převážně sušené nebo trvanlivé potraviny jsou zde vystaveny ve sklenicích a obsluha vámi vybrané naváží přímo podle vašich požadavků. Odnesete si tak domů jen potřebné množství a navíc už „ve svém“.

Pojďme se o životní prostředí starat společně a změnit přístup k nakupování. Změňme věci k lepšímu!

Zdroje: 0), 1), 2), 3)