• Beauty  • Zero waste kosmetika

Zero waste kosmetika

Máte v koupelně přelahvičkováno? Ptáte se, jak snížit odpad, co se týče hygienických potřeb a kosmetiky?

Předtím, než začnete pořizovat šetrnější kosmetické alternativy, si vše uspořádejte, ať víte, co máte a co vám dochází. Než rozjedete nějakou větší nakupovací akci v duchu zero waste, myslete na to, že byste měli spotřebovat to, co již máte.

Péče o pleť a odličování

Dobrá péče o pleť je základ. Nejdůležitější je (vedle správného stravování, dostatku spánku a tekutin) pečlivé čištění ráno a večer. Jako jednoduchý, ale funkční odličovač můžete použít např. kokosový nebo mandlový olej. Kokosový olej doporučujeme všema deseti, najdete pro něj totiž nespočet využití – kromě toho, že se s ním odlíčíte, si s ním můžete mazat celé tělo, aplikovat ho do vlasů, čistit si s ním zuby (zároveň ho kloktejte – čistí ústní dutinu od toxických látek), ideální je na a po holení. Další vychytávkou na kůži je bambucké máslo, které je antiseptické a antibakteriální a hodí se také na malá poranění.

Dejte sbohem jednorázovým odličovacím tampónkům a pořiďte si znovupoužitelné bavlněné. Mějte aspoň čtyři, abyste je stíhali pravidelně prát.

Mýdlo, šampon a kondicionér si natočte v tekuté formě v bezobalové prodejně nebo si pořiďte tuhou verzi bez plastového obalu. Oceníte je i na cestách, protože nepotáhnete zbytečné lahvičky.

V prodejně Bezobalu seženete jak kosmetiku určenou k péči o tělo, tak výrobky, které najdou využití ve vaší domácnosti. Tím nabídka ale nekončí. Na své si tu přijdou začátečníci i pokročilí v oblasti domácí výroby kosmetiky. Za pomoci bezobalových surovin si můžete vyrobit např. pudr, deodorant, kondicionér nebo třeba mýdlo. Profíci se můžou pustit do výroby přírodní zubní pasty. Na prodejně se s vámi o základní recepty rádi podělí. Ale i v případě, že si přímo na výrobu netroufáte, konečné produkty zde zakoupíte.

Přírodní kosmetika

Pokud jste celý život používali konvenční kosmetiku, vaše tělo si na to zvyklo. A tak se může stát, že bude několik dní trvat, než se přizpůsobí té přírodní. Během těchto dnů se může vaše pleť zhoršit, ale po uplynutí takového období uvidíte, že se rozjasní a vyčistí. Je to stejné jako u detoxu.

Vyzkoušejte mýdlo s aloe vera, to má antioxidační účinky a je ideální pro všechny typy pleti. Pokud máte mastnější pleť, zkuste např. vodu z máty peprné. Pořiďte si tzv. tekuté zlato – arganový olej, který dodává hloubkovou hydrataci, zajišťuje pružnost a jemnost pleti a má omlazující účinky. Dále vyživuje vlasy, posiluje měkké a lámavé nehty a chrání před škodlivými vnějšími vlivy.

Značky, ve kterých se snoubí ekologické smýšlení, kvalita a designové obaly:

Inlight – bio kosmetika z Velké Británie, jejíž heslem je etická krása, která vyrábí produkty s úctou nejen k našemu tělu, ale i přírodním zdrojům. Využívá skleněné a stoprocentně recyklovatelné obaly.

Ponio – slovenská značka přírodní ručně vyráběné kosmetiky v papírových obalech. Mýdla, která tvoří základ jejich nabídky, jsou vyráběna klasickou metodou ručně za studena, která zajišťuje vyšší podíl olejů. Proto jsou vhodná i pro velmi suchou pleť. Mýdla neobsahují umělá barviva a vůně, živočišný tuk či palmový olej. Do jejich deodorantu je možné dokupovat jen samostatné náplně a obal používat stále stejný.

Ben & Anna – přírodní veganské deodoranty v papírových obalech. Jejich koupí podpoříte projekt One Earth – One Ocean, environmentální organizaci, která sbírá plastový odpad z vod po celém světě.

CosmetikaBio – barvení vlasů bez chemie? Ano! Vyzkoušejte bio hennu, certifikovanou přírodní barvu na vlasy, která je šetrná, nevymývá se a voní např. po kurkumě.

Dále např. Mylo, Geoorganics, Malinna…

Dekorativní kosmetika

Sehnat bezobalovou dekorativní kosmetiku je určitě mnohem náročnější. Můžete si doma s dostatkem vůle vytvořit vlastní, ale dost často na to budete muset shánět suroviny, které opravdu doma jen tak nemáte – např. na výrobu domácích očních stínů bychom si netroufli.

Tónovací balzám na rty

  • 5ml kelímek
  • 1,8 g mangového másla
  • 0,5 g kakaového másla
  • 0,5 g včelího vosku
  • 1,5 g jojobového oleje
  • 2 kapky éterického oleje
  • červený oxid, stříbrná mica

Postup: Nejprve kelímek a ostatní pomůcky vydezinfikujte (k tomu postačí nějaký vysokoprocentní alkohol). Poté si do nějaké nádobky (plecháček, kádinka apod.) odměřte včelí vosk, mangové a kakaové máslo. Nádobku vložte do vodní lázně a nechte směs rozpustit. Poté do ní přidejte jojobový olej a dvě kapičky éterického oleje. Poté přijde řada na barvy. Přidávejte je po špetkách, výsledný odstín si můžete vždy hned zkusit na ruce. Pokud bude směs mezitím, co dolaďujete odstín, tuhnout, stačí ji opět vložit do vodní lázně. Až budete s barvou spokojeni, směs přelijte do kelímku a nechte ztuhnout v lednici.

ZAO – přírodní francouzská dekorativní kosmetika, která nabízí širokou škálu make-upu, rtěnek, očních stínů a dalších líčidel. Obal je vyroben z bambusového dřeva a u většiny produktů je možné ho opět naplnit novou náplní.

Kjaer Weis – luxusní certifikovaná dekorativní kosmetika, která má kvalitní složení a nabízí udržitelné a ekologické alternativy. Větší část produktů je v kovovém obalu, do kterého později dokupujete jen náhradní náplně.

Oceňujeme, že se čím dál více i nepřírodních značek snaží omezovat odpad tím, že prodávají produkty, které se dají doplňovat nebo mají vratné obaly (např. MAC, Kiehl’s – u obou za určitý počet vrácených obalů získáte produkt zdarma).

Rozlučte se s klasickým kartáčkem a kupte si ten bambusový, který je stoprocentně přírodní, neobsahuje žádné chemické látky a až nastane čas se s ním rozloučit, hoďte ho na kompost nebo zahrabte do země, kde se bezezbytku rozloží. Nevhazujte ho do směsného odpadu. Stejně tak lze sehnat i organické „uchošťoury“.

Na závěr nelze nezmínit produkt, který je v posledních letech předmětem vášnivých diskuzí mezi ženami, a to menstruační kalíšek. Na ten by si měla ale každá udělat svůj vlastní názor.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, archiv Bezobalu, Unsplash