Imunita, jak ji v tomto období posílit?
Imunita nebo také imunitní soustava je systém mechanismů, který zajišťuje obranyschopnost organismu. Dokáže rozeznat a likvidovat škodlivé struktury. Je základem zdraví, a proto je nesmírně důležité ji posilovat, obzvlášť v tomto období. Víte, jak si imunitu zlepšit a zocelit?
Spánek
Spánek je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších částí dne. Není nad to si lehnout a oddávat se snům a klidu. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek (7-8 hodin) umožní našemu tělu si odpočinout, zregenerovat, vyčistit se a zároveň posiluje naší imunitu. Spánek umí zmobilizovat všechny zbraně imunitního systému. Takže dopřejte svému tělu kvalitní matraci, polštář, pokud to jde, vypněte si telefon (nebo alespoň wi-fi připojení.)
Vitamíny
Vitamíny jsou nízkomolekulární látky, které jsou nepostradatelné pro život. Až na výjimky si je tělo nedokáže vyrobit, proto je potřeba je získat ze stravy. Vitamín A – získáte z rybího tuku, vajíček, rajčat, játrech, špenátu. Vitamín B – najdete jej v ananasu, hroznovém vínu, kvasnicích, Vitamín C – ten je na imunitu bombastický, najdete ho v citrusech, jablkách, rajčatech, paprikách, kiwi brokolici, šípku, Vitamín D – tento vitamín se vytváří díky působení slunečního záření, tak šup na sluníčko, jakmile vyjde nebo si dopřejte tresčí játra, hovězí maso, mořské plody, případně se dá pořídit v lékárně jako doplněk stravy, stejně jako ostatní vitamíny, Vitamín E – jeho zdrojem jsou burské oříšky, lískové oříšky. Nesmírným zdrojem pro vitamíny je přísun ovoce a zelenina. Na imunitu jsou nejlepší: citrusy, červená paprika, brokolice, kiwi, papája, zázvor, špenát, česnek. A česnek je malý zázrak, pro imunitu naprosto jedinečný.
Minerály
Dalšími nezbytnými látkami pro imunitu jsou minerály. Vynechat byste neměli zinek, hořčík, měď. Zinek hraje nesmírně důležitou roli ve specifické imunitní ochraně. Naleznete ho v máku, hovězím masu, zeleném hrášku. Hořčík je nezbytný pro tvorbu lymfocytů. Dopřejte si tedy kakao, tofu, slunečnicová či piniová semínka nebo mák. Měď vám pomáhá vstřebávat vitamín C. Takže šup pro kešu, mák, pšeničné klíčky.
Podpořte střeva
Střeva a jejich mikroflóra úzce souvisí s naší imunitou. Skladba mikroflory u tlustého střeva ovlivňuje bariérovou funkci střev, tedy ochranu těla před patogeny, karcinogeny, ovlivňují imunitu. Dopřejte jim tedy, co je pro ně prospěšné. Dejte si tedy jogurt se živými bakteriálními kulturami, kefír, tempeh, kefír, podmáslí, kombuchu nebo kysané zelí.
Správně jezte a pijte
S předchozími odstavci souvisí správně a pravidelně jezte a dodržujte pitný režim. Dopřejte tělu vyváženou stravu, nezapomínejte snídat a dopřejte si kvalitní a čerstvé suroviny. K pití volte ideálně čistou vodu či neslazené čaje. Denně byste měli vypít 2-3 litry. Krom zeleniny a ovoce si dopřejte ryby, mořské plody, oříšky a maso.
Otužování
Určitě jste postřehli, jak v dnešní době stoupá popularita otužování. Lidi se ponořují do rybníků, dopřávají si ledové sprchy. Brrr, zdá se vám to šílené? Možná to tak vypadá, ale otužování je na imunitu naprosto skvělé. Funguje jako prevence proti nachlazení, chřipce, angíně a skvěle působí na lidskou psychiku. Rozhodně se ale nevyplatí otužování uspěchat. Pokud jste to nikdy nedělali, tak není zrovna ideální, abyste rovnou skočili do ledové řeky. Je potřeba začít pomalu. Třeba jen smočit obličej a zátylek, až si na chlad začnete zvykat, můžete po několika dnech začít s poléváním studenou vodou, které by ale nemělo překročit 1-2 minuty, až poté je posledním krokem ledová sprcha, která by u začátečníků neměla překročit 2 minuty. Po každém takovém to polévání či sprše se usušte úplně do sucha a teple oblečte. Pokud můžete, lehněte si na chvíli do postele pod deku. Koupání v řece či rybníce už je pro zdatnější otužilce.
Bylinky a čaje
Milovníci přírodních látek a přírodní medicíny jistě ví, že bylinky a čaje, pokud se správně používají, mají velkou moc. Na imunitu zvolte bazalku, bílý čaj, zelený čaj, černý čaj, yerbamate, ženšen, ginkobilobu, mátu egyptskou, jitrocel, meduňku, přesličku, květ lípy.
Čistá mysl
Ne nadarmo se říká, že psychika je půl zdraví. Hlava je neskutečně mocná. Zkuste se tedy hodit do klidu. Není to jednoduché, ale své imunitě velmi pomůžete. Zacvičte si jógu, zameditujte si, dopřejte si procházku, chvilku s knížkou, zasportujte si, zkrátka dělejte to, co vás baví.
Zasportujte si
Sportem ku zdraví a k dobré imunitě. Dopřejte svému tělu pohyb. Je skvělý pro udržení vaší fyzické kondice, ale i vašeho duševního zdraví. Příliv vyplavených endorfinů po výkonu se slovy ani nedá popsat.
Správné dýchání
Bez dýchání bychom nežili, ale je dýchat a dýchat. A i dýchat se musí umět správně, protože díky správnému dechu si posilujete fyzickou kondici i psychickou odolnost. Prohloubený dech lépe okysličí organismus, zvyšuje kapacitu plic. Zkuste plný jógový dech nebo si zadýchejte dle Vim Hofovy metody.
A buďte zdraví!