• ppl talk  • „A fanoušci si s námi během koncertu budou moci zazpívat, přímo na pódiu. Párkrát jsme to už zkusili a vždy jim to udělalo obrovskou radost,“ říká Petr Lexa, zpěvák ze skupiny Slza

„A fanoušci si s námi během koncertu budou moci zazpívat, přímo na pódiu. Párkrát jsme to už zkusili a vždy jim to udělalo obrovskou radost,“ říká Petr Lexa, zpěvák ze skupiny Slza

Slza je popová skupina, která se v roce 2014 proslavila songem Lhůta záruční. Zakládajícím členem je Lukáš Bundil, který se věnuje hraní na kytaru. Petr Lexa, druhý člen skupiny zpívá a mohli jste ho zaznamenat jako finalistu televizní soutěže Hlas Československa. Krom nich s nimi na koncertech vystupují i další hudebníci, kteří ale nejsou stálými členy kapely. Jejich debutové album debutovalo na 1. příčce České hitparády s prodejem 3 tisíce kusů za 1 týden a za 3 týdny po vydáni má už platinovou desku. Skupina vydala čtyři videoklipy, přičemž poslední vyšel právě dnes…

Tomáš Nosil_Universal Music (4)Skupina Slza je dvojice Lukáš Bundil a Petr Lexa. Prozraďte nám, jak to všechno začalo, jak jste se seznámili a rozhodli se založit společnou kapelu? O důležitých věcech rozhodujete společně, nebo je jeden z vás „leader“?
L: Jsou tomu už 3 roky, kdy jsem Slzu zakládal. Měl jsem tehdy myšlenku, vizi, jak by kapela měla znít a vypadat, a začal jsem hledat zpěváka. To trvalo asi půl roku a pořád se mi to nedařilo. Až jsem jednou brouzdal na YouTube a našel Petrův kanál, kde měl covery zahraničních písniček. Ty se mi líbily tak moc, že jsem Petra kontaktoval a už za týden jsme spolu pracovali.
P: Když odhlédneme od našeho producenta Dalibora Cidlinského Jr. a dvorního textaře Ondřeje Ládka, byli jsme jediní, kdo Slzu formoval, proto jsme i jako dvojice zůstali. Na koncertech s námi ale samozřejmě vystupují další muzikanti.
L: O všem rozhodujeme a diskutujeme společně. Od začátku spolupráce jsme si padli do oka, máme stejný názor a za celou tu dobu jsme neměli jediný konflikt.

Máte velice originální název, kdo s ním přišel? Má nějaký hlubší význam?
L: Snažíme se přemýšlet koncepčně tak, aby vše – písničkami počínaje a image konče – tvořilo jednotný celek.
P: Stejně tak je to i s názvem. Naše písničky jsou o emocích, které můžeme interpretovat jak pozitivně, tak smutně, melancholicky. Hledali jsme slovo, které by tento kontrast vyjadřovalo a to je přesně Slza – známe slzy štěstí i smutku.

Vzpomenete si, kdy vám naposledy stékala slza po tváři?
P: Já jsem trochu „cíťa“ a snadno se dojmu. Naposledy asi na některém z našich koncertů při pohledu na to, s jakou vášní fanoušci zpívají naše písničky.
L: Mně včera, když jsem krájel cibuli do guláše (směje se).

Vaše kapela měla raketový start. Jak to vnímáte? Čekali jste takovou odezvu a ohlas fanoušků? Myslíte si, že je to dobře? Nebojíte se, že až opadne tohle šílenství, mohlo by vám to spíše uškodit?Slza_absolutní vítěz cen E2_2016
P: Samozřejmě je to krásný pocit, naše deska se stala ihned po vydání nejprodávanější, naše koncerty se vyprodávají a máme fantastické fanoušky.
L: Oba jsme si ale před Slzou prošli hudebním vývojem. Já na klubové scéně začal fungovat před více než deseti lety. A tak víme, kolik úsilí za úspěchem Slzy stojí. Uvědomujeme si také, že popularita je velmi relativní a přistupujeme k ní s pokorou a nohama na zemi.
P: I proto máme už od založení Slzy nastavenou laťku hodně vysoko – ať už v tvorbě repertoáru, tak při řešení maličkostí, které jiným přijdou zbytečné. Z tohoto nehodláme ustupovat a věříme, že pro naše fanoušky budeme stále zajímaví.

Loni jste vydali album Katarze. Letos k němu jedete velké turné. V jakých městech vás můžeme vidět? Máte ještě nějaké další plány pro následující období?
L: Turné odstartovalo 3. dubna a čítá 8 zastávek v Čechách a jeden koncert na Slovensku, v Bratislavě.
P: Po turné nás čeká festivalová sezóna a po ní podzimní část KATARZE TOUR 2016.
L: Aktuální je také náš nový videoklip ke čtvrtému singlu z naší desky. Jeho premiéra je 7. dubna. A připravujeme písničky na novou desku, která vyjde příští rok.
P: Je toho hodně (směje se).

Prozradíte fanouškům něco víc o vašem turné? Na co se mohou těšit? Máte pro ně třeba nějaké překvapení?
IMG_0568L: Na turné naživo představíme celou desku Katarze. Zahrajeme také 2 písničky, díky kterým jsme se poznali, a jsou tak pro nás symbolické. Po každém koncertě bude následovat autogramiáda, kde budeme do posledního fanouška, klidně i tři hodiny (směje se).
P: A fanoušci si s námi během koncertu budou moci zazpívat, přímo na pódiu. Párkrát jsme to už zkusili a vždy jim to udělalo obrovskou radost.

Co vy a móda? Řešíte, co si obléct třeba na koncert, snažíte se sladit, nebo to pro vás není důležité? Jaký je váš neoblíbenější kousek oblečení, bez kterého se neobejdete?
L: Ano, řešíme. Naše současná image vychází přímo z názvu Slza. Kontrast slz štěstí a smutku nejlépe vyjadřují barvy černá a bílá, proto vystupujeme v černobílém oblečení.
P: A stejně tak tomu je i u bookletu našeho cd – je černobílý.

Petře, jako malý jste se věnoval herectví, dokonce jste hrál v Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Nyní Vás můžeme vidět v seriálu Přístav na TV Prima. Neláká Vás spíše divadelní kariéra, kde byste skloubil herectví i zpěv? A co máte raději, nebo každá profese má něco do sebe?
P: Pro mě je na prvním místě zpěv, ostatní aktivity jsou spíše koníčky a propojení herectví a zpěvu neplánuji. Ale z každé z těchto profesí si odnáším něco nového, jsou to cenné zkušenosti.www.jiristarha.cz

Lukáši, spolupracujete i s dalšími interprety, jako je například Olga Lounová nebo Xindl X. Jak to všechno zvládáte časově? Máte vůbec nějaký osobní život?
L: V minulosti jsem jako doprovodný kytarista prošel řadou kapel, dnes vystupuji se Slzou a Xindlem X. Termíny vystoupení se snažíme propojit a pokud se to nedaří, mám za sebe u Xindla X záskok. Časově to sice náročné je, ale hudbou žiji a jsem za to šťastný.

Najde se nějaký interpret, který vás inspiruje? Sledujete Česko-slovenskou hudební scénu, nebo spíše zahraniční? Koho vnímáte jako vaši největší konkurenci?
L: My jiné interprety jako konkurenci nevnímáme. Děláme hudbu, která nás baví, stejně jako ostatní, a tak to má být. Pro mě je velmi inspirativní současná světová pop music, ale vyrostl jsem na rocku a ten poslouchám dodnes.
P: Já mám rád kapely OneRepublic, Maroon 5, obecně zahraniční pop.

www.jiristarha.czTaková typická otázka, ale co byste dělali, kdyby Slza neexistovala?
P: U mě by to bylo pravděpodobně herectví nebo videotvorba. Také jsem uvažoval nad tím, že bych byl překladatelem nebo učitelem jazyků, protože jsem na gymnáziu a vysoké škole studoval angličtinu a španělštinu. Byly to jedny z mála předmětů, které mě opravdu bavily.
L: Já už od gymplu chtěl být muzikantem a dělal jsem všechno proto, abych jím byl. I tak jsem ale dostudoval vysokou školu – techniku – a je možné, že bych tak pracoval v tomto oboru.

Hodně vašich skladeb je o lásce. Proč? Myslíte, že songy o lásce jsou ty, které neustále táhnou hudební průmysl? A jak to máte s láskou vy? Co pro vás znamená?
P: Možná to tak na první poslech může tak vypadat, ale naše písničky jsou o emocích obecně, nejen o lásce, ale i o určitých vzdorech, touze, smutku nebo třeba hněvu. Záleží, jak si je člověk interpretuje.Tomáš Nosil_Universal Music (3)
L: Jsou to věci, se kterými se lidé často ztotožní, protože si tím sami prochází. To je myslím i důvod, proč jsou takové písničky úspěšné.
P: Pro mě láska znamená hodně, ale na tu pravou stále čekám.

Když zrovna nemáte pracovní povinnosti, jak nejraději trávíte volný čas?
P: Primárně ho věnuji natáčení videí na YouTube, kde mám svůj kanál se zábavnými videi. Jinak si rád pustím nějaký dobrý film nebo seriál.
L: Já rád zajdu do fitka nebo sauny, mám rád filmy.

Kdybyste si bez ohledu na čas, povinnosti nebo finance mohli vybrat ideální dovolenou, kam a s kým byste jeli a jak by měla vypadat?
P: Mým dlouhodobým snem je podívat se do Spojených států, konkrétně asi do New Yorku. Jakmile bude chvíle klidu, tak se tam už konečně musím vypravit.
L: Já nemám konkrétní místo, ale mám rád teplo, takže určitě někam za sluncem.

Děkujeme Lukášovi i Petrovi za velice příjemný rozhovor. Skupině přejeme samé úspěchy, stále tak skvělé fanoušky a především mnoho vyprodaných koncertů. Petře a Lukáši, vám přejeme, ať jste stále pokorní a stojíte nohama na zemi a především, ať vám po tváři stékají jenom slzy štěstí. 


Katarze TOUR 2016
3. 4. Jablonec nad Nisou – Eurocentrum
4. 4. Kladno – Dům kultury
5. 4. Písek – Centrum kultury
10. 4. České Budějovice – KD Vltava
11. 4. Stříbro – Kulturní dům
21. 4. Bratislava – Ateliér Babylon
24. 4. Prostějov – Společenský dům
15. 5. Příbram – Sportovní hala
16. 5. Velké Meziříčí – Jupiter Club


WEB

FACEBOOKlogo

INSTAGRAM

INSTAGRAM PETR

YOUTUBE