• ppl talk  • Aleš Šeliga: „Inspirací je nám žena jako taková.“

Aleš Šeliga: „Inspirací je nám žena jako taková.“

S Alešem Šeligou jsme spolupracovali při focení nové kolekce alešbáry, proto jsme nemohli odolat pokušení, zeptat se ho na pár otázek. Kolekce je inspirována #mysoul #mymind #myblood. Hlavní inspirací při navrhování kolekcí je však pro designérskou dvojici alešbáry žena. V naší fotostory jsme se vám tedy snažili ukázat ženu takovou, jaká je, v jejím přirozeném prostředí, v městské džungli, při každodenních činnostech. Ženu silnou a sebevědomou, která se nebojí vyčnívat z anonymního davu a žít si život podle svých představ.

Jak dlouho už funguje značka alešbáry? Jaké byly vaše začátky?

Naše spolupráce (Aleše a Báry pozn. red.) už trvá od vysokoškolských studií. Dříve jsme tvořili pod názvem Báry. Bára se věnovala kloboukům a už na škole se nám naskytla možnost dělat kolekce klobouků pro návrhářku v Turnově a posléze i ke kolekcím designérů prezentujících se např. na Styl a Kabo a dalších fashion show po celé ČR.   

Není pro vás těžké, když pracujete s manželkou pod jednou značkou alešbáry, oddělit soukromý a pracovní život? Máte striktně oddělený čas pro práci a rodinu?   

S příchodem dětí se musel čas rozdělit, lépe zorganizovat, museli jsme ubrat práci. Dříve jsme se práci věnovali celý den, teď jsme se naučili vypnout a třeba na ni ani nemyslet.

Co vás dlouhodobě inspiruje při vaší tvorbě?

Během těch let je to různé, například hudba, začne se pak odvíjet celý příběh. Inspiruje nás žena, „žena jako taková“, jak říkají s humorem naši přátelé a samozřejmě potřeby našich zákazníků.

Představte nám vaši novou kolekci. Co je jejím hlavním motivem?

Vytváříme jednu kolekci na sezónu. My máme sezónu od poloviny března, do poloviny následujícího roku. Zvolíme si téma, vybereme materiály v barevnosti, kterou si určíme a navrhneme kolekci.  Z té si vybereme, co se hodí na jaro/léto a podzim/zimu. Letos jsme se inspirovali #mysoul #mymind #myblood. Část kolekce si můžete prohlédnout na fotografiích. Kolekce byla představena i na letním vydání veletrhu Styl a Kabo Fashion2days. Nyní jednáme o performance v jedné z brněnských galerií ve spolupráci se sochařkou Zuzanou Bartošovou. Nechceme ovšem předbíhat, nechte se překvapit.

Jak vnímáte nastupující generaci návrhářů? A co se studentům, jako vyučující na Střední uměleckoprůmyslové škole v Jihlavě-Heleníně, snažíte předat?

Vždy se najdou studenti, kteří chtějí a jsou navíc talentovaní, pak ti, co jsou talentovaní a třetí skupinou jsou ti, kteří nevědí anebo nechtějí. Na Střední uměleckoprůmyslové škole jsem začínal hned maturitním ročníkem. Na konci školního roku, při loučení, jsme si říkali, co se nám líbilo a podařilo, co nám školní rok dal. Moc mě pak potěšilo, že polovina studentů odpověděla, že jsem je naučil pracovat. Kromě navrhování učím ještě materiály, považuji tento předmět za velmi důležitý, především pak pro ty studenty, kteří chtějí dělat oděvní design. Jak v ateliérech, tak v materiálech se snažím předat to, co jsem se naučil sám během studií, ale i v praxi, co je důležité a s čím se nejspíš potkají, to, co budou potřebovat. 

Photo: Jana Dúbravčíková, MUAH: Kateřina Radochová, Models: Andrea Poslužná, Kristýna Poslužná, Styling a produkce: Markéta Slámová, Aleš Šeliga

Kabelka LE CONCEPT – pop-up v alešbáry shop do konce srpna. Za zapůjčení balerínek děkujeme Nadaci Veronica, za umožnění focení děkujeme kavárně Podnik.