• Lifestyle  • AUSTRALSKÁ KRÁSKA V NOVÉM KABÁTĚ

AUSTRALSKÁ KRÁSKA V NOVÉM KABÁTĚ

Ne vždy se vyplatí strhnout starý dům a začít stavět takzvaně „na zeleném drnu.“ Dokonalým příkladem může být Storrs Road Residence, jež se nachází v malém městečku Peachester v severní Austrálii. Její současná podoba je dílem architektů studia TIM STEWARD ARCHITECTS. Původní dům byl zrekonstruován a rozšířen o moderní přístavbu, která „nafoukla“ obytný prostor a přitom skvěle zapadá do celkového konceptu.

K původnímu nepříliš velkému domu byla přistavěna nová část, sestávající z jakési „věže“ a pokoje pro hosty. V původní části pak nalezly své místo obývací pokoj, kuchyně, jídelna a hlavní ložnice. Dům nepostrádá ani garáž a potřebné technické zázemí. Stavba je členěna především horizontálně, přičemž je tato linie drasticky rozbita již zmiňovanou „věží,“ která je zároveň reprezentativním vstupem do domu. Dostaneme se sem po několika dřevěných lávkách, vypínajících se nad malým jezírkem. Kombinace vody a geometrických tvarů dřevěných obkladů evokuje asijskou architekturu. Přímo ve vstupním traktu se nachází zastřešené patio s letní jídelnou a vysokými stropy, oddělené od exteriéru pouze dřevěnou mříží. Díky teplému klimatu je však tento prostor v podstatě plnohodnotnou místností a zároveň tvoří jakýsi spojovací koridor mezi jednotlivými křídly domu. Vlevo se nachází pokoj pro hosty s vlastním sociálním zázemím, vpravo pak vlastní dům a soukromé prostory rodiny.

Celý dům je maximálně otevřen do okolní zahrady, kam je díky všudypřítomným francouzským oknům přímý přístup. Vnitřní prostory se navzájem prolínají a příčky v podstatě oddělují pouze ložnice a sociální zázemí. V kuchyni a jídelně zalité světlem působí velmi efektně teakové trámy, jež jsou ve své podstatě přiznanou dřevěnou konstrukcí celé stavby. Ze stejného materiálu jsou také podlahy. Tento rastr dokonale kontrastuje s převážně bílým a lehkým nábytkem. Všechny interiéry jsou řešeny minimalisticky, aby tak nic nebránilo úchvatným výhledům do okolní krajiny.

Poděkování a zdroj fotografií: TIM STEWARD ARCHITECTS