Banksyho svět je plný nejasností
Pražská Výstavní síň Mánes představuje díla tajemného streetartisty Banksyho. Následuje tak jiné světové metropole a významné výstavní prostory jako British Museum, Tate Modern nebo Louvre. Sám umělec se ale na výstavě nepodílel.
Banksy je nejproslulejším a nejzáhadnějším pouličním umělcem posledních třiceti let. Jeho tvorba vyvolává kontroverze stejně tak jako pražská výstava. Od devadesátých let minulého století své sociálně kritické obrazové komentáře „píše“ na zdi velkoměst, nejvíc v Londýně. Je pro něj typické vysmívání se autoritám, komerci a konzumu. Jeho filozofii naznačuje na zdi nasprejovaný nápis „Copyright is for losers“, který návštěvník uvidí na začátku expozice. Myšlenku toho, že by umění mělo být pro všechny a autorská práva by neměla existovat, svým způsobem přebírají organizátoři. Banksyho tvorbu do Prahy přináší německá společnost Heinen Handels GmBH a spolu s ní dodává Mánesu atmosféru ulice. Realizaci projektu si vzal na starost galerista Jiří Jaskmanický.
Výstavu s názvem „The World of Banksy“ tvoří z větší části repliky jeho děl, které vytvořili akademičtí malíři s využitím obdobných technik, jakými pracuje Banksy. Podle kurátora Jiřího Jaskmanického má pořadatelská firma právo na užití Banksyho děl pro výstavní účely a merchandising, za což platí licenční poplatky. Součástí instalace je také několik desítek originálních grafických prací – z „bezpečnostních důvodů“ však tají, které to jsou.
Na stěnách z překližky, na kterých je nakašírovaný povrch imitující oprýskanou fasádu a cihlovou zeď, jsou na jednom místě k vidění práce původně se nacházející v různých zemích. Fanoušci zhlédnou známá díla jako holčičku s balónkem, líbající se policisty, „napalmové děvče“ chycené mezi postavami Ronalda McDonalda a Mickey Mouse, pokojskou zametající špínu pod koberec ad. Znalci mohou ale snadno odhalit různé nepřesnosti. K tomu se na Facebooku vyjádřil např. graffiti umělec vystupující pod značkou ChemiS: „Pokud chcete zavítat do drahého fotokoutku, tak pořídíte kvanta instastories, ale pokud se vám Banksyho práce líbí, kupte si raději jeho knihu.“
Přestože je Banksy známý svým odporem k trhu s uměním, jeho díla se v aukcích prodávají za rekordní sumy. Našli se i šťastlivci, kteří si jeho originální kousek koupili od pouličního prodejce za (oproti reálné ceně) symbolickou částku v domnění, že se jedná o pouhou napodobeninu – Banksy se holt se svou tvorbou nachomýtne na různých místech bez toho, aniž by ho někdo poznal. A umí být velmi štědrý. Jeho štědrost sdílejí i organizátoři výstavy, kteří plánují část výdělku ze vstupného darovat veřejně prospěšné organizaci. Uvidíme, kolik lidí bude ochotných zaplatit základní částku 340 Kč (vstupné pro děti, studenty a seniory je 170 Kč).
Výstava trvá do 27. září a můžete ji navštívit denně od 10 do 21 hodin.
Zdroj: Tereza Bartošková