• Gastro  • BENTO – zdravé a hravé japonské krabičky

BENTO – zdravé a hravé japonské krabičky

Velmi oblíbenou a vynikající, zdravou variantou jídla, připravovaného do krabičky, a to nejen v Japonsku, ale i jinde ve světě, je takzvané “bento”. Jedná se o malou důmyslně naaranžovanou porci oběda či svačinky tak, aby co nejlépe odpovídala povaze svého strávníka, a nejčastěji je vyobrazená do nejrůznějších a nejrozmanitějších postaviček a zvířátek.

 

Navíc si takto připravenou krabičku můžete vzít prakticky kamkoliv s sebou, ať už do školy nebo školky, na výlet, na piknik, na cestu autem anebo při držení diety. Ostatně není nic lepšího, než jíst očima, a zároveň si v klidu vychutnat výborné a chutné jídlo, případně se s takovou důmyslně naaranžovanou svačinkou či obědem pochlubit i ostatním.

Jakmile totiž odklopíte víčko samotné krabičky, váš pohled se nad takovou podobou svačinky jen rozzáří, a to nemluvě o malých dětech.

Chceme-li tedy vytvořit krásně čerstvé a vyvážené jídlo, které je radost nejen připravovat, ale i následně sníst, měla by taková správná bento krabička obsahovat od každého tak trošičku, a to i včetně drobných lahůdek, jako je slanina, sýr nebo menší moučník.

Když uspořádáváme takovou krabičku, snažíme se zachovat poměr jednotlivých potravin 4:3:2:1 . Tedy jeden díl ovoce , moučníku nebo dochucovadla, dva díly obilovin, tři díly masa – bílkovin a čtyři díly zeleniny.

Nesmíme samozřejmě zapomenout i na důraz jednotlivých barviček, protože jen tak bude výsledná krabička krásně vyvážená, ale i barevná. Lze si tedy barevně vyhrát s červenou, růžovou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, fialovou, hnědou nebo černou.

To, aby svačinky vypadaly skutečně krásně a neodolatelně, zajistí nejrůznější vychytávky při aranžování jednotlivého jídla, jako jsou rozmanité druhy bento krabiček nejrůznějších tvarů, termodózy, hůlky, příbory, oddělovače potravin dobře známé jako “sushi tráva”, tužky na dochucovadla, nori děrovačky, brčka, formičky na párky, kuchyňské nůžky, formičky na vajíčka, podložky, plastová vykrajovátka, formičky na onigiri, párátka, ruční děrovačky, vykrajovátka na sendviče, košíčky z voskového papíru, plastové a silikonové nádobky či košíčky, ozdobná párátka a spoustu jiného.

Bento svačinky a obědy jsou velmi praktické a zdravé, a i když se příprava zdá velmi časově náročná, není tomu tak. Svačinku máte během chviličky hotovou, a samotné aranžování vás natolik okouzlí, že je s láskou budete připravovat nejen svým malým dětem, ale všem strávníkům domácnosti.

Zdroj: Zdravé a hravé svačinky BENTO od Crystal Watanabe a Maki Ogawa

Zdroj Foto: 1234567, 8