Blahodárné účinky zeleného čaje. Proč ho pít každý den?
Jasmín, Sencha, Matcha, Gunpowder nebo Kukicha, všechny tyto názvy mají jedno společné- spadají pod zelené čaje. Tento typ čaje je nejvíce přírodní formou zpracování této rostliny. Jeho kolébkou je Čína, kde jsou o něm zmínky staré přes 5000 let. Zelený čaj dříve pila pouze císařská rodina, později se dostal i k „nevznešeným obyvatelům”. Z Číny se dále rozšířil do Japonska a později do jiných států. I když je v Evropě stále více upřednostňován čaj černý, dostává se zelený čaj stále více do popředí, a to nejen díky své chuti, ale i svým pozitivním účinkům na organismus. Víte, jak nám zelený čaj pomáhá?
Zlepšuje paměť
Jeden až dva šálky denně vám pomohou ke zlepšení paměti, a to především v pracovní oblasti. Zároveň zpomaluje zhoršení paměti s rostoucím věkem, tudíž pomáhá v boji proti demenci.
Doplňuje energii
Stejně jako káva i zelený čaj obsahuje kofein. V čaji je nazýván jako tein. Sice v menším množství, ale i tak se po jeho vypití budete cítit plni energie. Navíc se tato látka v těle rozkládá oproti klasickému kofeinu obsaženého v kávě déle, takže budete čilejší delší dobu. Zkuste si tedy dát někdy místo ranní kávy ranní zelený čaj.
Pomáhá při hubnutí
Obsah již zmíněného kofeinu pomáhá nastartovat metabolismus, který pak lépe spaluje tuky. Ideální je vypít šálek před cvičením.
Zbavuje kocoviny
Pokud jste měli krušnější večer či noc a nevyhnula se vám kocovina, uvařte si silný zelený čaj a antikocovinový efekt je zaručen.
Uvolňuje mysl
Jednou z látek, kterou zelený čaj obsahuje je EGCG neboli Epigalokatechin galát. Táto látka odbourává stres, a díky tomu se budete cítit mnohem uvolněněji.
Pomáhá v boji proti rakovině
A opět tu je látka EGCG, ta blokuje enzym urokináza, který hojně produkuje rakovinotvorné buňky, proto je zelený čaj skvělý v boji proti rakovině.
Budete zdravější
Zelený čaj je nadopovaný antioxidanty a ty, jak víme, příznivě účinkují na imunitu.
Mírní žaludeční potíže
Konzumace zeleného čaje podporujeme vylučování kyselin do žaludku, čímž uvedeme do pohybu náš trávící systém. Ideální je i v momentu, kdy sníme velké množství tučných pokrmů. Jeho zásaditá povaha kompenzuje překyselení organismu po příjmu velkého množství sladkostí.
Pomáhá proti srdečním onemocněním
Především snižuje riziko infarktu (a mozkové mrtvice). Jak? Snižuje totiž hladinu cholesterolu a snižuje krevní tlak.
Zkrášluje
Pitím zeleného těla chrání tělo před volnými radikály. Pro čistší a odmaštěnou pleť je pak skvělé si obličej opláchnout silným, vlažným výluhem.
Pomáhá ke krásným vlasům
Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které přímo skvostně působí na vlasy a pokožku hlavy. Již známý EGCG podporuje růst vlasů, vitamín C je chrání před UV zářením a vitamín E obnovuje suché a poškozené vlasy.
Termoregulátor
Funguje jako termoregulátor, tzn.: že při nízkých teplotách organismus rozehřívá a naopak při vysokých teplotách jej ochlazuje.
Má antibakteriální a dezinfekční účinky
Čajové lístky fungují báječně jako dezinfekce, stačí je přiložit na ránu. Kloktáním zeleného čaje pak předcházíte tvorbě bakterií v ústech – budete tak mít svěží dech a méně zubního kazu.
Víte, jak správně zelený čaj připravit? Obecně se zelený čaj nesmí zalévat vařící vodou, tudíž dvě až tři čajové lžičky zalijte 250 ml vody o teplotě 60-80 stupňů (vodu nechte projít varem a nechte vychladit, případně do konvičky dejte horkou vody, 2 kostky ledu, čaj a louhujte). Doba louhování se pohybuje kolem 2 minut, ale záleží na druhu zeleného čaje. Na zdraví!