• Lifestyle  • Buďte offline – dopřejte si digitální detox

Buďte offline – dopřejte si digitální detox

Zeptejte se sami sebe: kolik času denně strávíte u mobilu nebo počítače? Kdy jste naposledy vědomě svůj mobil vypnuli? Máte pocit, že začínáte být závislí na moderních technologiích a místo toho, aby sloužily ony vám, se zdá, že sloužíte spíše vy jim? Chcete-li si udržet zdravý odstup a předcházet závislosti, dopřejte si pravidelný detox, během kterého budete po nějakou dobu offline. Rozhodně se potom budete cítit lépe.

Žijeme v době, kdy jsme přehlceni informacemi, kdy nejsme nuceni myslet, ale co nejrychleji si potřebnou věc vygooglit. Bez našich digitálních pomocníků si nedokážeme život téměř představit. Důležité je si uvědomit, že technologie nejsou dobré, ani špatné. Jde o to, jak s nimi zacházíme.

Závislost

Když ráno vstanete, jako první zkontrolujete své mobilní zařízení? Trpíte nespavostí? Máte problémy se soustředěním? Jste raději online, než abyste šli ven? Nevnímáte okolí (a nedej bože na ulici vrážíte do lidí či sloupů), protože jste neustále přilepeni k displeji? Uvědomili jste si někdy, jaký na vás má dopad, když jste připojeni pomalu 24 hodin denně?

Nomofobie, tak se nazývá úzkost z odloučení od smartphonu. Závislost na technologiích může být stejně nebezpečná jako ta na alkoholu, nikotinu nebo hracích automatech. Vědci ale nemají úplně jasno v tom, kolik času stráveného u obrazovek je příliš. Pro někoho je moc hodina, pro jiného čtyři.

Sociální sítě jsou crack pro mediální narkomany. – George Packer


Podle průzkumu britské organizace The Headmasters’ and Headmistresses’ Conference (HMC), která sdružuje nezávislé britské školy, se 56 % z 5 000 dotázaných studentů obává, že se u nich rozvíjí závislost na sociálních médiích. Neplatí to jen pro sociální sítě, ale také pro internet jako takový.

Tak proti tomu zkusme společně bojovat.

Neříkáme, abyste zahodili mobil a vrátili se zpátky do jeskyní do doby dávno minulé nebo utekli na týden mimo civilizaci, abyste se zcela odpojili (i když to nezní jako úplně špatný nápad). Věnujte v každém dni čas tomu, co vás těší. Přečtěte si knihu, uspořádejte s přáteli večer, kdy budete třeba hrát deskovky, dejte si skleničku vína a relaxujte… odložte technické vymoženosti a užívejte si přítomný okamžik.

Někteří otevřou telefon až 200krát za den. Průměr se pohybuje okolo stovky. – Matěj Krejčí

Často se u nás projevuje tzv. syndrom FOMO (fear of missing out) – bojíme se, že něco zmeškáme. Neustále kontrolujeme mobil. V některých případech se i stává, že se nám jen zdá, že nám zavibroval.

Méně notifikací, více času

Naučte se říkat ne irelevantním činnostem (proč ztrácet čas u videí s tančícími kočkami?), vypněte si upozornění, zamyslete se nad tím, jaké aplikace potřebujete. Vytvořte si denní plán – např. si vyhraďte určitý čas na kontrolování mailů a pokud možno, tak svou mailovou schránku navštěvujte jen dvakrát denně.

Koučka a autorka knihy Homo Distractus: A Book to Better Manage Your Tech (Člověk roztržitý: Jak si líp zorganizovat život s technologiemi) Anastasia Dedyukhina píše o „digitálním vodítku,“ na kterém nás mají uvázané zaměstnavatelé. Jsme neustále na příjmu. Pokud ale budete odpovídat na e-maily i o víkendu a v jedenáct večer, váš zaměstnavatel si na to zvykne.

Paradoxně se objevuje čím dál více aplikací, které kontrolují, kolik času trávíme na svém elektronickém zařízení. Řadí se k nim např. Moment. Aplikace Freedom vám zruší přístup k internetu na dobu, kterou si sami zvolíte.

Určitě si brzy všimnete toho, že odvádíte mnohem více práce, když vás ze soustředění neustále nevytrhává všemožné pípání a blikání. O prokrastinování nemluvě.

Komunikace face to face

Jste s lidmi v kontaktu jen online? Píšete si s někým, kdo bydlí kousek od vás, místo toho, abyste spolu něco podnikli? Choďte více mezi lidi, budete na vzduchu a dozvíte se, co se opravdu děje, ne jen to, co vidíte na fotkách na Instagramu – kvůli kterému se u vás objevují akorát deprese a pocity závisti. Zbavíte se osamělosti. Protože online kontakt nikdy nenahradí ten reálný.

Příliš času stráveného na mobilu či počítači způsobuje problémy v mezilidské komunikaci, a to převážně u dětí, které jsou v dnešní době již odmalička moderními technologiemi obklopovány. Často špatně komunikují se svými vrstevníky, jsou zakřiknuté, mají problém s vyjadřováním a nejsou zvyklé hrát nevirtuální hry.

Lepší spánek

Nespavost je často způsobena právě používáním elektronických zařízení. Nedokážete vypnout. Máte problém usnout, protože se vám v hlavě honí spousta myšlenek, přemýšlíte nad tím, co jste si před chvílí přečetli. Modré světlo vycházející z obrazovek omezuje produkci spánkového hormonu melatoninu a zvyšuje produkci stresového kortizolu. Proto se doporučuje 1-1,5 hod. před spaním nekoukat do mobilu. Raději si zalezte do peřin s knížkou, pusťte si do sluchátek hudbu nebo zajímavý podcast.

Cvičení na závěr… a pro začátek

Tak jak to vidíte? Myslíte si, že si potřebujete naordinovat digitální detox? My do toho určitě jdeme. Pro začátek můžete vyzkoušet cvičení podle knihy Deep Work (Hluboká práce) od amerického akademika Cala Newporta: během jízdy v MHD si zakažte sáhnout na mobil a pozorujte, jak se u toho cítíte. Mnozí z vás asi zjistí, že tento drobný úkol je těžší, než se může zdát.

Zdroj: Pixabay