• Lifestyle  • Ceny Designbloku byly rozdány. Tohle jsou vítězové, kteří vrací život řemeslu

Ceny Designbloku byly rozdány. Tohle jsou vítězové, kteří vrací život řemeslu

V sobotu 19. října 2019 byly oceněny nejlepší projekty a tvůrci jednadvacátého ročníku pražského mezinárodní festivalu designu Designblok. Ceny Designbloku byly rozdány v jedenácti kategoriích a oceněny byly nejlepší produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, ale i nejlepší módní kolekce a šperky. Cenu si odnesli Herrmann & Coufal, studio Dechem, Jiří Krejčiřík, Želé, Tititi, VŠUP, Tereza Rosalie Kladošová nebo české značky Ton, M & T Manufacture, Hideandseek a Javorina.

Značka Javorina si odnesla výhru v kategorii Nejlepší kolekce nábytku za židli Lopa a Tuba studia Vrtiška & Žák a za kolekci stolů XX od Lucie Koldové. Studio Dechem opanovalo kategorii Nejlepší kolekce svítidel, a to za nové produkty Stratos a Kono. Jako nejlepší kolekce bytových doplňků byly vybrány dřevěné objekty značky Tititi a jako Nejlepší novinka designéra byla vybrána kolekce nábytku Eclecticism Jiřího Krejčiříka.

Nová jména zazněla v kategorii Nejlepší kolekce šperku, kde porota ocenila značku Želé, naopak Nejlepší vystavená módní kolekce připadla Grand Designérce roku 2018 Tereze Rosalii Kladošové za nové modely kolekce Merino Recycle. Porotu zaujaly také minimalistické mobilní jednotky značky Hideandseek, které udělila cenu za Mimořádný počin.

Mám radost, že se letos mezi vítězi objevilo několik nových jmen. Například značka Tititi s nádhernými dřevěnými objekty, šperkařská značka Želé nebo projekt mobilního domu Hideandseek, který je důkazem, že kvalitní design a šetrný přístup k přírodě mohou jít ruku v roce. Na Designbloku letos také výrazným způsobem zaujal mladý český designér Jiří Krejčiřík, zejména ručně dělanými precizními stoly Kalokagathia a Odyssea. Kromě ocenění získal srdce významných zahraničních galeristů, a tak můžeme očekávat jeho raketový start. Lucie Koldová zabodovola hned v několika kategoriích, stejně jako duo Vrtiška Žák. Jmenované designéry spojila práce pro značku Javorina, která uvedla suverénní kolekci nábytku,“ vysvětlila Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.  

Stálicí v kategorii Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce je značka Ton, která ani letos nevynechala prvenství, a to za instalaci Velvet Revolution, kterou již poněkolikáté v řadě pro značku navrhli Jan Plecháč a Henry Wielgus. Mezi designéry a studii porotu zaujala propracovaná instalace Herrmann & Coufal, kde si návštěvníci mohou vyrobit vlastní věšák. Titul za nejlepší instalaci školy získala VŠUP v Praze za projekt Studiolo Robotico R. U. R., se kterým sklidila úspěch již na týdnu designu v Miláně.

Vítězové jednadvacátého ročníku

Nejlepší kolekce nábytku

Javorina / Vrtiška & Žák, židle Lopa a Tuba; Lucie Koldová, kolekce stolů XX

Nejlepší kolekce bytových doplňků

Tititi / dřevěné objekty 

Nejlepší kolekce svítidel

Dechem / svítidla Stratos a Kono

Nejlepší kolekce šperků

Želé / kolekce Autenticita

Nejlepší novinka designéra

Jiří Krejčiřík / kolekce nábytku Eclecticism

Nejlepší novinka výrobce

M&T Manufacture / kliky Magnetic 

Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce

Ton

Nejlepší instalace designéra a designérského studia

Herrmann & Coufal

Nejlepší školní prezentace

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze / projekt Studiolo Robotico R.U.R. 

Mimořádný počin mimo kategorie

Hideandseek / mobilní jednotky

Nejlepší vystavená módní kolekce

Tereza Rosalie Kladošová / nové modely kolekce Merino Recycle

Zdroj fotografií: archiv značek a projektů, Lucy Creative Agency

Marketing manager