• Lifestyle  • Český lev bude patřit nejen filmařům, ale bude věnován i Ukrajině

Český lev bude patřit nejen filmařům, ale bude věnován i Ukrajině

O tom, co se momentálně děje na Ukrajině, asi není třeba se dlouze vypisovat. Všichni to denně čteme, slyšíme v rádiích, vidíme v televizi a na sociálních sítích a jediné, co si přejeme je, aby válka skončila. Je až neuvěřitelné, kolik solidarity se v lidech objevilo. Vybrala se ohromná částka, a to nejen díky benefičním koncertům. Lidé darují oblečení, hygienické prostředky, jídlo, spacáky a další potřebné věci. Jezdí na hranice pro lidi, které z jejich domovů vyhnala právě válka, a poskytují jim u nás domov nový. Každý nějak pomáhá, ať finančně, materiálně, psychicky, ale i podporou v barvách v modrožlutých, protože to jsou barvy ukrajinské vlajky. Do modrožluté barvy se letos zahalí i Český lev.

Vyhlášení cen Český lev se nezadržitelně blíží. Vítěze v jednotlivých kategoriích se dozvíme už tuto sobotu 5. března v přímém přenosu z pražského Rudolfina, který bude poprvé moderovat Jiří Havelka. Letošní ročník však nebude patřit jen filmařům, ale bude patřit také Ukrajině.

Aktuální dění na Ukrajině se nás všech velmi dotýká, a logicky se tak promítne i do sobotního předávání cen Český lev. Rozhodli jsme se proto mimo jiné neuskutečnit společenskou část večera a uspořené finance věnovat těm, kteří je v tuto chvíli nejvíce potřebují,“ uvádí prezident pořádající České filmové a televizní akademie Ivo Mathé.Diváci budou moci rovněž během přímého přenosu přispívat prostřednictvím dárcovských DMS na konto Člověka v tísni.

Pro rekapitulaci, dle počtu nominací má šanci na nejvíce sošek film Zátopek režiséra Davida Ondříčka a film Okupace režiséra Michala Nohejla (oba získali shodně 13 nominací). Za nimi je pak s 11 nominacemi snímek Martina Šulíka nesoucí název Muž se zaječíma ušima, s 9 nominacemi Atlas ptáku režiséra Olmo Omerzu, s 8 nominacemi film Jana Prušinovského Chyby a s 5 nominacemi pak televizní minisérie Božena od režisérky Lenky Wimmerové. V hereckých kategoriích si sošku mohou domů odnést například Eliška Křenková, Eva Hacurová, Václav Neužil, Miroslav Donutil či Martha Issová.

Tak v sobotu koukejte a posílejte. Každá koruna se počítá.

Zdroje: 1, 2