• Lifestyle  • Co jste o něm možná nevěděli o Šeříku a k čemu všemu se dá použít

Co jste o něm možná nevěděli o Šeříku a k čemu všemu se dá použít

K jedním ze symbolů jara nebo spíše měsíce května patří bezpochyby šeřík. Jen málokdo by neměl tuto rostlinu rád. Její drobné fialové, bílé či růžové kvítky jsou romantika sama o sobě, a co teprve omamná vůně šeříku? Víte ale jaké skvělé vlastnosti má a co z něj všechno můžete vyrobit?

Šeřík latinsky Syringa je rod keřů až malých stromů z čeledi olivovníkovitých. Pochází z Balkánského poloostrova. U nás je nejčastěji se vyskytujícím druhem šeřík obecný. Dříve se pěstoval nejen pro jeho vůni a krásu, ale lidé věřili, že tam kde je šeřík, nebudou zlí duchové. Přináší klid a mír.

A že má panečku spoustu skvělých vlastností. Obsahuje vitamín B a vitamín C. Má protizánětlivé účinky, pomáhá snižovat horečku. Čistí krev, detoxikuje, chrání a čistí naše játra. Můžete jej použít proti kašli, usnadňuje vykašlávání. Posiluje imunitu a najdete v něm antibakteriální a antivirové phytoncidy. Pomáhá ulevit od křečí, průjmu a nadýmání a funguje též jako diuretikum.

Pomáhá na bolesti hlavy, k zmírnění migrény, při žaludečních nevolnostech. Zklidňuje zduřelé mandle, ulevuje od bolestí v krku, můžete jej použít jako kloktadlo při zvýšené námaze hlasivek a při vykašlávání. Vhodný je i při revmatu a bolestech, které doprovází dna. Blahodárně působí na pokožku jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémem, vředy. Zmírňuje kruhy pod očima, záněty spojivek. Dámy pozor, zlepšuje pružnost pokožky. Pokud ho budete používat jako ústní vodu, poradí si s afty i záněty dásní. Navíc je silným a účinným antioxidantem, je protizánětlivý a chrání před slunečním zářením. Díky své výrazné vůni se rovněž používá v rámci aromaterapie, k výrobě parfémů, mýdel, šampónů, svíček a na některé lidi může jeho vůně působit jako afrodiziakum.

Samozřejmostí je užívat šeřík s mírou a v doporučených dávkách, aby nedošlo k alergickým reakcím či přiotrávení. Nepodávejte ho u glomerulonefritidy, chronického selhání ledvin a při amenoree (nepřítomnosti menstruace).

A na tohle všechno jej můžete použít:

Dekorace

Šeřík se svými drobnými kvítky úplně vybízí k tomu si jej doma dát do vázy a kochat se jím. Jeho fialovo-bílo-růžové zabarvené rozzáří každý domov. Jenom se připravte na to, že dlouho nevydrží.

Olej

Šeříkový olej je naprostá bomba. Smíchaný s nosným olejem pomáhá na vyrážku, oděrky, škrábance a na spáleniny od sluníčka. Je protiplísňový, antibakteriální, antiseptický, pomáhá na bolesti hlavy a migrény, v aromaterapii dokáže zmírnit deprese a úzkosti a také zmírňuje následky hádek. Pomáhá zpomalovat stárnutí pleti, vyhlazuje vrásky a můžete jej použít na masáž, do krémů, koupelí.

Potřebujete: květy šeříku, za studena lisovaný olej

Postup: Vymytou a dobře vysušenou sklenici (třeba od okurek) naplňte otrhanými šeříkovými květy, zalijte olejem (slunečnicovým, mandlovým). Láhev zahřejte cca 30 minut ve vodní lázni (nevařte). Láhev dejte na teplé a slunečné místo a týden nechte louhovat. Ideálně každé ráno a večer ji protřepejte. Poté olej sceďte přes gázu, plátýnko či plenu do suché, tmavé nádoby a skladujte v chladu.

Hotový olej, pokud je to možné, zřeďte v nosném oleji a nejprve vyzkoušejte na kousku kůže, abyste zjistili, zda se nedostaví alergická reakce. Nedoporučuje se malým dětem a  těhotným či kojícím ženám (v takovém případě se poraďte se svým lékařem).

Sirup

Pokud máte rádi domácí limonády, pak si udělejte sirup z šeříku, ze kterého po zalití perlivou vodou získáte originální a skvělou limonádu.

Potřebujete: 1 díl cukru (třtinový, kokosový, krystal..), 1 díl květů šeříku, 1 díl vody, citronovou šťávu

Postup: Pokud možno neumyté květy oberte a nechte zavadnout. V hrnci rozpuste cukr ve vodě, přidejte květy a nechte 15 minut zahřívat na mírném ohni. Na konci dochuťte citronovou šťávou, která působí i jako konzervant. Horký sirup přeceďte do čisté lahve a po vychladnutí šup do ledničky.

Med

Med je sám o sobě skvělá potravina a co teprve, když si ho vyšperkujete šeříkem.

Potřebujete: květy šeříku, tekutý med

Postup: Postup snad ani nemlže být snažší. Do suché a čisté sklenice nasypte květy šeříku a zalijte tekutým medem. Nechte 6 týdnů macerovat a používejte na oslazení čaje, do dezertů. Maximálně však jednu polévkou lžící 3x denně ( u dětí čajovou lžičku).

Cukr

Ojedinělou vzpomínkou na jaro vám pak bude šeříkový cukr, který můžete využít při přípravě sladkých jídel, krémů, dezertů.

Potřebujete: cukr krupice, květy šeříku

Postup: Do čisté a suché sklenice dávejte střídavě vrstvu cukru a vrstvu šeříkových květů. Nechte několik dní na tmavém a chladnějším místě. Občas sklenici protřepte, aby došlo k promíchání. Po několika dnech květy vyberte, cukr nechte proschnout a uzavřete do sklenice.

Čaj

Šeříkový čaj je skvělý na bolest hlavy, bolest v krku, pomáhá při trávení, našemu metabolismu a při revmatismu a dně.

Potřebujete: hrst čerstvých či 2 lžíce sušených květů šeříků

Postup: Květy zalijte 250 ml vroucí vody, půl hodiny louhujte, přeceďte a pijte.

Obklad

Šeříkový obklad je skvělý na bolest hlavy, migrénu, uklidnění psychiky.

Potřebujete: květy šeříku, jablečný ocet

Postup: Čerstvé květy zvlhčete jablečným octem, zabalte do plátna a přikládejte na místo bolesti. Je dobré je po půl odině vyměňovat.

Kloktadlo

Šeřík blahodárně působí i na náš krk, skvěle se proto hodí na výrobu kloktadla při léčbě hlasivek.

Potřebujete: 50 g šeříkových květů, 100 g vodku

Postup: Květy vložte do zavařovačky, přelijte vodkou a nechte 14 macerovat v temném prostředí. Pravidelně protřepávejte. Poté přefiltrujte. Ke kloktání nařeďte v poměru 1 díl tinktury ku 10 dílům vody, pak kloktejte.

Tonikum na obličej

O opláchnutí obličeje poslouží šeříkové tonikum.

Potřebujete: květy šeříku, vodu

Postup: Jednu čajovou lžičku šeříků přelijte 250 ml horké vody, nechte hodinu macerovat, sceďte a používejte k omytí obličeje.

Zdroje: 1,2,3,4,5, Pexels