• Lifestyle  • „Dárky jinak“ Ježíškova vnoučata

„Dárky jinak“ Ježíškova vnoučata

Napadlo vás někdy, jak asi tráví Vánoce senioři v domovech důchodců, kteří jsou bez příbuzných a vánoční dárek nedostali už roky. Bohužel až třetina seniorů právě takto tráví Vánoce v domovech v České republice. Toho si všimla novinářka Olga Štrejbarová a na její popud vznikl v roce 2016 projekt nazvaný Ježíškova vnoučata.

Cílem projektu se stalo zprostředkovat opuštěným seniorům aspoň část Vánoční atmosféry a to tak, že kdokoliv se může do projektu zapojit a splnit tak někomu přání jako je dárek,  nebo zážitek. Po dvou letech po spuštění Ježíškových vnoučat se do projektu zapojil i Český rozhlas. Pravidelně se projektu účastní například i Tomáš Klus, Jiří Bartoška nebo Lucie Bílá.

A jak to celé funguje?

Zapojit se je úplně snadné. Na webových stránkách si lidé mohou zvolit, zda chtějí někomu pořídit dárek nebo vyplnit přání. Po kliknutí na „chci věnovat“ se dostanete do seznamu kde si můžete zvolit z nabídky přání. Poté do formuláře zadáte své kontaktní údaje. Po ověření všech údajů je dárce zkontaktován vybraným domovem. A dárky pak po domluvě s pracovníky můžete buď poslat, nebo ještě lépe přinést osobně v domluvený čas.

Splněná přání

V letošním roce je přihlášených v projektu přes 860 domovů pro seniory. Přání můžete plnit až do Štědrého dne. Od spuštění projektu v letošním roce bylo hned zarezervovaných přes 2500 přání a dalších 5000 ještě čeká na splnění. A co bývá mezi přáními? Spoustě seniorům udělají největší radost naprosté maličkosti jako domácí pečené perníčky, cukroví, nebo káva. Pro jiné obyvatele domovů je Vánočním přáním zas spíše kulturní zážitek návštěva divadla, kina, zavzpomínání na staré časy. Pro nás jsou to možná naprosto samozřejmé věci, ale někomu tím můžeme udělat Vánoce takové, jaké už léta nezažil.

Zdroj: 1, 2, 3