• Lifestyle  • Největší přehlídka interiérového designu Design Shaker 2018 zahájí jarní sezónu v PVA EXPO Letňany

Největší přehlídka interiérového designu Design Shaker 2018 zahájí jarní sezónu v PVA EXPO Letňany

Přichází jaro a s ním se všichni ladíme na ty klasické jarní radovánky jako je posezení na pražské Náplavce, procházky slunečnou Prahou, ranní jogging na Petříně či vysedávání v holešovických bistrech, nicméně to není to jediné, co tohle období nabízí. Odehrává se take řada kulturních akcí ať už se jedná o výstavy, fashion weeky či veletrhy. Jednou z lákavých jarních nabídek je právě největší přehlídka interiérového a koupelnového designu Design Shaker, která odstartuje již tento čtvrtek.

Už po 7. se v pražských Letňanech představí největší jarní přehlídka interiérového designu jakožto součást veletrhů a to ve dnech 22. – 25.3.2018. Představí se zde novinky a trendy významných českých i zahraničních interiérových designérů a slibuje, že je rozhodně na co se těšit. Celá výstava si klade zacíl vytvořit platformu za účelem networkingu a propojení interiérových  deisgnérů s perspektivními společnostmi. Veletrh bude založen na představení studií a zavedených značek v sekci Big Deal, mladí perspektivní umělci jsou představeni v sekci Fresh Space a centrem veletrhu je Media Café, kde je možnost účastnit se workshopů, panel talků a přednášek. Tuto sezónu jsou největším trendem koupelnové designy a další příslušenství do koupelen. Na veletrhu se odprezentuje řada zahraničních i domácích značek.

#designshaker

Za kvalitním kutároským výběrem vystavující na přehlídce DESIGN SHAKER stojí architektka a interiérová designérka Ing. Arch Hana Medková, která nám odpověděla na celkem jedenáct otázek týkající se její osobnosti a dlouhodobých zkušeností z oblasti architektury, designu a umění. Jak jaké jsou její odpovědi?

1) Bylo pro Vás při rozhodování, kterým směrem se v životě vydat studium architektury jasnou volbou?

Ani ne, byla to jedna z možností, které se nabízely, ale nejspíš byla tou nejlákavější, aniž by člověk tehdy tušil, o co v praxi půjde.

2) Architektura je poměrně široký pojem, čemu konkrétně se v převážné míře věnujete Vy a co Vás nejvíce baví?

Nejvíce mě baví rekonstrukce historických objektů, chaty, chalupy a samozřejmě s tím související interiéry. Nebráním se kombinaci moderního designu a historického domu.

3) Kde čerpáte pro své návrhy inspiraci? U konkrétní zakázky mě vždycky nějakým způsobem ovlivní atmosféra

samotného místa, domu, osobnost klienta…Jinak obecně vnímám i z pohledu architekta okolní prostředí na svých cestách.

4) Existuje nějaké motto nebo obecný přístup, který se snažíte ve svých návrzích uplatňovat.

Nejčastěji „méně je více“. S tím dále souvisí uměřenost a nadčasovost.

5) Na čem pracujete v současné době?

Momentálně si užívám práci na krásné rodinné chalupě v Krkonoších a také na několika menších bytech.

6) Je v rámci oboru nějaká disciplína, kterou jste dosud neměla možnost si vyzkoušet, ale ráda byste…?

V současnosti by mě asi lákala velmi puristická novostavba rodinného domu nebo jejich soubor.

7) Máte vlastní architektonický ateliér. Projektování, navrhování, komunikace s klienty, stavební dozory apod., to vše člověka bezesporu naplňuje, ale zároveň je velikým žroutem času. Daří se Vám oddělovat práci a soukromí?

Naprosto, myslím, že je důležité, aby život nebyl naplněn jen pracovními povinnostmi. Ačkoliv jednou jsem slyšela tvrzení, že architekt pracuje, když se dívá kolem sebe, potom vlastně pracuji neustále.

8) Máte čas na své záliby? A jak si představujete ideální relax.

Pro mě je odpočinek spojený s aktivním sportováním. Mohu-li si udělat výlet na kole nebo vyrazit na lyže do Itálie, pak je to to pravé.

9) Letos jste byla oslovena na post kurátorky veletrhu designu DESIGN SHAKER, který je mimo jiné platformou pro představení tvorby mladých tvůrců. Je nějaká rada, kterou byste jim dala, pokud mají ambice např. také založit vlastní ateliér či studio?

Čím dřív uděláte krok k samostatnosti, tím lépe. Každý sice potřebuje svůj čas pro dosažení určitých dovedností a zkušeností v oboru. Přesto je dobré se osamostatnit v ten správný okamžik. Jsem ráda, že jsem byla na tento post letos oslovena, protože moc fandím všem těm nově vzniklým studiím a českým designovým značkám. Je skvělé, že je můžeme vidět právě na přehlídce.

10) Měla jste možnost navštívit veletrh DESIGN SHAKER v předchozích letech? Odnesla jste si z něj nějaké konkrétní nové poznatky či kontakty?

Je toho celá řada, těžko vybrat nějakou konkrétní věc. Obecně se ráda osobně setkávám přímo s tvůrci a umělci, které na veletrhu mohu potkat. Vždy jsem mile překvapen u českým designovým počinům, které se zde objevují a dokazují světu, že čeští tvůrci mají na mezinárodním poli designu své místo.

11) Vím, že jste žena činu, a zabýváte se i dalšími projekty, který byste vyzdvihla?

Příležitostně učím navrhování interiérů v soukromé škole, kde potkávám nadšence, kteří si kurzem doplňují svoji profesi např. realitního makléře. Pak na českém trhu zastupujeme firmu s designovým kováním Formani, kde jde hlavně o ten poslední detail, který dotvoří celek.

12) Architekt tvoří pro lidi. Dokázala byste jednoduše popsat ideálního klienta?

Myslím, že je dobré, když klient umívyjádřit svoje potřeby a když už služby architekta poptá, tak chápe, že je to práce jako každá jiná a má být honorována. Snový ideál je zadání „udělejte to podle sebe“.

Doprovodný program a kompletní seznam vystavovatelů spolu s dalšími podrobnostmi naleznete na webu www.designshaker.cz

Zdroj fotografií: archív DESIGN SHAKER