• Lifestyle  • Doctor Strange a šílená jízda mnohovesmírem

Doctor Strange a šílená jízda mnohovesmírem

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství vstoupil do kin a přináší atraktivní vizuální hrátky, režisérský um Sama Raimiho a otázku, zda bychom mohli být v jiném vesmíru šťastnější.

Dlouho očekávané druhé pokračování Doctora Strange otvírá brány paralelních světů a dává do nich nahlédnout jako nikdy předtím. Snímek měl mít premiéru už před rokem, zdržela ji ovšem pandemie a posunutá premiéra filmu Spider-Man: Bez domova, jehož děj novému Dr. Strangeovi předchází a rozvíjí se v něm koncept alternativních realit.

Původně se měl režie zhostit tvůrce prvního dílu z roku 2016 Scott Derrickson, ale jak to u velkorozpočtových dobrodružství nezřídka bývá, „tvůrčí neshody“ rozhodly jinak. Vzešla z toho příležitost pro comeback režiséra Sama Raimiho, který předvedl, co umí nejlépe – uchopit a vyvolat šílenství spolu s groteskním hororovým děsem, při němž o svém duševním zdraví zapochybují jak hrdinové na plátně, tak diváci v sále. A za druhé hrdiny nadané nadlidskými schopnostmi, kteří ale nepostrádají hluboce lidské emoce, motivace a dilemata.

Dle dřívějších slibů měl být Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství první ryzí horor od Marvel Studios. Sam Raimi tak mohl kouzlit s temnou atmosférou, ale zároveň se nemohl moc vyřádit, aby dodržel kvóty pro PG-13 film. Znalí diváci si v jistý moment pravděpodobně vzpomenou na Raimiho film Evil Dead.

Strange v podání skvělého Benedicta Cumberbatche se pochopitelně musí vyrovnat s tím, že 5 let chyběl na Zemi, vyrovnat se s událostmi Avengers: Infinity WarAvengers: Endgame, definitivně si uvědomit, že nejspíš ztratil někoho, koho miloval a přitom se nadále snažit fungovat jako jeden z nejmocnějších ochránců planety Země. Příslušnost k marvelovskému univerzu dodává novému Dr. Strangeovi možnosti odkazů, vnitřních vtipů (i když humoru zde není moc) či zapojení známých postav.

Dominantní postavou příběhu je Wanda Maximoff neboli Scarlet Witch, která se dostává mezi nejmocnější, nejzajímavější, ale i nejtragičtější postavy celého MCU. Elizabeth Olsen po nominaci na cenu Emmy za výkon ve WandaVision v této samé roli podává další fenomenální výkon, tentokrát ovšem v trochu jiné poloze. Hnacím motorem děje je Wandina touha po mateřství, která ji dovede k temné magii a cestě přes mrtvoly. Každou noc sní o tom, že vychovává dva roztomilé chlapečky – které ztratila po incidentu ve Westview a vychovává je pouze v jiných vesmírech. Proto se touží zmocnit hispánské dívky Ameriky Chavez (Xochitl Gomez), která disponuje schopností cestovat mezi světy.

Sám Strange je spíše takovým pojítkem (a zároveň překážkou) a pomocníkem, u kterého se v každém světě pokaždé řeší vztah s Christine Palmer (Rachel McAdams). Samozřejmě se setkáme s jeho různými alternativními podobami a i on bude mít co dělat s temnotou.

Přesto, že je příběh vcelku banální, film přináší různé překvapivé momenty. Potkáme se se známými i novými postavami. Snad každý se u Doctora Strange, který je jeden z řemeslně nejkreativnějších snímků MCU, těšil na vizuální podívanou. Druhý díl to jen potvrzuje. Jen exkurz do možností multiversa mohl být trochu větší – vůbec by mi nevadilo, kdyby měl film třeba o půl hodiny víc, aby více přiblížil jiné světy a také rozpracoval příběhy postav. Uvidíme, jak tomu bude v dalším díle – protože jeho vzniku hodně napovídá.

Zdroj: Falcon