• Fashion News  • 6 ukrajinských módních značek, o kterých byste měli vědět

6 ukrajinských módních značek, o kterých byste měli vědět

Fashion designéři i módní influenceři z Ukrajiny měli již před válkou neuvěřitelný vliv na celý módní průmysl. Trendy kousky vycházející z bohatého kulturního dědictví si oblíbila nejedna celebrita. Není proto divu, že i nadále svým umem pomáhají v boji za svobodu Ukrajiny. Poznejte s námi populární ukrajinské značky a nechte se inspirovat či podpořte některý z projektů.

BEVZA

Kyjevskou značku Bevza založila v roce 2006 návrhářka Svitlana Bevza. Vyznačuje se minimalistickou estetikou a monochromatickou paletou barev a v designech oděvů jsou patrné odkazy k ukrajinskému dědictví. Svitlana Bevza pracuje s etnickými symboly a kulturními kódy a přetváří je do moderní podoby. Klíčový koncept bílých šatů je postaven na myšlence čistého a ikonického kusu oblečení. Bílý kabátek Bevza měla na sobě Olena Zelenska na fotografii k otevřenému dopisu světovým médiím. Nyní 10 % z každé objednávky značka Bevza věnuje na podporu ukrajinské armády.

ANTON BELINSKIY

Návrhář Anton Belinskiy se narodil, vyrůstal a studoval na Ukrajině, což je patrné i v jeho tvorbě. Anton je také jedním z finalistů prestižního ocenění LVMH a vyrábí extravagantní chlupaté kabelky. Ve spolupráci se společností 032c vytvořil benefiční trička, ze kterých šlo 100 % na podporu Ukrajiny. Tričko bylo zdobeno na přední straně Belinského grafikou ukrajinského pasu a na zadní straně nápis FREE UKRAINE. Benefiční trička byla ihned vyprodána, proto se společně s @032c návrhář rozhodl vytvořit design OPEN SOURCE, takže lidé, značky a instituce mohou pokračovat v tisku a získávat finanční prostředky výrobou vlastních triček. Značka Anton Belinskiy pokračuje i nadále v podpoře ukrajinské armády.

PASKAL

Nadýchané tylové šaty a záplava volánků jsou typické pro značku Paskal, za kterou stojí absolventka Kyjevské národní univerzity stavebnictví a architektury a finalistka LVMH Prize Julie Paskal. Značka založená v roce 2010 je známá pro svoji ženskou estetiku a vzdušnost i naivní pojetí na hranici kýče. Pastelové šaty s laserově vykrajovanou krajkou a jedinečná řemeslná práce jim dodávají další rozměr. Značku Paskal měla na sobě Paris Hilton či Megan Fox. Paskal na svých sítích sdílí sbírkový účet na podporu ukrajinských ozbrojených sil.

RUSLAN BAGINSKIY

Rodák ze Lvova a světově uznávaný kloboučník z Kyjeva svou značku uvedl na trh v roce 2015. Designér, jehož pokrývky hlavy nosí celá řada celebrit včetně Madonny, využívá při tvorbě zkušenosti z místních řemeslných dílen a inspiruje se uměním, starými fotografiemi a ukrajinskými kroji. Tradiční tvary pak přetváří do trendových a pohodlných pokrývek hlavy. V roce 2020 měla Olena Zelenska na hlavě černý fascinátor od Baginského při návštěvě papeže Františka. Nyní, i během války, studio vyrábí a ručně barví kšiltovky do ukrajinských barev a vyšívá na ně ukrajinskou vlajku. Veškerý zisk putuje na podporu ukrajinské armády.

VITA KIN

Originální boho šaty s propracovanými detaily, výšivkami a aplikacemi Vita Kin jsou pečlivě vyráběny v Kyjevě. První kolekce byly inspirovány ukrajinským dědictvím a jeho vyšívacími metodami a vzory. Později se přidávaly další řemeslné techniky vyvinuté a uchovávané v průběhu věků kulturami z celého světa. Úchvatné a pohodlné šaty, tuniky, halenky i sukně jsou tou nejlepší volbou na dovolenou u moře. Krásné autentické oblečení si oblíbila i Rachel Zoe. Na sociálních sítích značky Vita Kin je výzva k podpoře Ukrajiny.

SLEEPER

Značka Sleeper je tu pro všechny módní nadšence, kteří od oděvu očekávají maximální pohodlí, téměř jako od svého pyžama. Za módní značkou z Kyjeva stojí módní redaktorky Kate Zubarieva a Asya Varetsa. Pyžama a šaty zdobené peříčky jsou dobré nejen na domácí lenošení, ale i na procházku po městě či na party. Značka má ve svém portfoliu i šaty s balónovými rukávy a krásnou obuv. Výtěžkem z dubnových prodejů Sleeper podpořil největší dětskou nemocnici na Ukrajině.

Foto: IG značek