• Lifestyle  • DŮM BEZ OKEN…

DŮM BEZ OKEN…

Projekt japonského architektonického studia a-style Archtects by se dal nazvat minimalistickým extremismem. Dům s trefným názvem The Light Wall House je možná předzvěstí nových architektonických trendů následujících let a opravdovou revolucí v architektuře takzvaných pasivních domů.

Strohost tvarů a jednoduchost formy jsou hlavní myšlenkou realizace tohoto nového typu rodinného domu. Celá stavba sestává z prefabrikovaných dřevocementových panelů, oblečených do bílého dřevěného pláště. Díky dvojitému zdivu a absenci oken tak bylo dosaženo opravdu minimálních tepelných ztrát. Navzdory tomu jsou však vnitřní prostory zality světlem. Okna se totiž ukrývají po celém obvodu samonosné střešní konstrukce, díky čemuž zde dochází k opravdu neopakovatelné hře světla a stínu mezi pletenci trámoví a dodává jinak strohému prostoru potřebnou dynamiku.

Jedinečné je ovšem řešení celého prostoru jako takového. Interiér je prostý openspace, rozdělený do jednotlivých funkčních zón, přičemž ložnice, úložné prostory a sociální zázemí nalezly své místo ve spodní části dvou betonových tubusů, prorůstajících stavbou až do úrovně prvního patra. V jejich horní části, přístupné po žebřících pak vznikl prostor pro příležitostné spaní.

Celý interiér je opravdu jedinečnou ukázkou surového japonského minimalismu, omezeného jen na ty nejnutnější předměty. Většina nábytku je řešena vestavnou formou a dokonale tak splývá s architekturou stavby. Vnitřní i vnější stěny jsou bez výjimky natřeny bílou barvou, které kontrastuje přírodní dubové dřevo, které bylo použito pro podlahy, nábytek, ale také je hlavním materiálem střešní konstrukce.

Poděkování a zdroj fotografií: mA-style Architects Japan