• Lifestyle  • ÉTERICKÁ CRESTA RESIDENCE

ÉTERICKÁ CRESTA RESIDENCE

“Méně znamená více.“ Přesně téhle myšlenky se držel tým architektů z kanceláře JOHNATAN SEGAL FAIA při realizaci projektu Cresta residence v jedné z luxusních čtvrtí poblíž californského San Diega. Výsledkem je tato supermoderní stavba, jež jako by se na první pohled vzpírala fyzikálním zákonům.

Jednoduchý železobetonový kvádr, který se ze tří čtvrtin otevírá úchvatným výhledům do okolní krajiny a na oceán, působí téměř étericky. Na jeho fasádě se střídají velkoplošná okna s bloky pohledového betonu v jednoduchém, ale působivém rytmu. Z pohledu z ulice pak dům budí dojem monolitické betonové krychle, která zuřivě střeží soukromí svých obyvatel. Samotný obytný prostor zabírá pouze polovinu masy domu. Ta druhá byla využita jako terasa a místo k večernímu posezení. Ze dvou stran je pak celá stavba obklopena bazénem ve tvaru písmene L.

Interiéry jsou zařízeny ve svěžím duchu s akcentem minimalismu, který stavbě skvěle sluší. Pro podlahy v přízemí byl použit stejný beton jako pro zdi, takže celý prostor působí uceleným dojmem a dává tak ještě více vyniknout výhledům do exteriéru, se kterým se prolíná v jedinečné harmonii. Podlahy v prvním patře, kde se nacházejí ložnice, jsou ze zlatého dubu, jež naopak kontrastuje s technicistním rázem stavby a vnáší do těchto prostor pocit tepla a útulnosti. Minimum nábytku pak dává ještě více vyniknout unikátní architektuře domu a designové solitéry jako Lounge chair v designu manželů Eamesových, či stolek od Le Corbisieura, pak ještě více dotvářejí celkový dojem.

Poděkování a zdroj fotografií: JOHNATAN SEGAL FAIA