• Lifestyle  • Faerské ostrovy: Nepředvídatelné počasí a krásná příroda

Faerské ostrovy: Nepředvídatelné počasí a krásná příroda

Mohutné skalnaté útvary vystupující z rozbouřených vod Atlantiku. Vodopády tekoucí vzhůru kvůli silnému větru. Malebné vesničky plné domů s mechovou střechou. A spousta ovcí. Takové jsou Faerské ostrovy. Také se jim velmi trefně říká Ovčí ostrovy, neboť tato zvířata opravdu potkáte na každém kroku.

Faerské ostrovy tvoří 18 malých ostrovů v severním Atlantiku mezi Islandem, Skotskem a Norskem. Jsou autonomním územím Dánského království. Často se zde cestovatelé zdrží jen na chvíli během plavby trajektem na Island. A to je škoda, protože tato destinace disponuje mnoha krásnými místy a milým obyvatelstvem. Ne náhodou vyhodnotil časopis National Geographic Faerské ostrovy jako nejkrásnější souostroví na světě.

Na ostrovy se dostanete buď již zmiňovaným trajektem, nebo letadlem. Přímý let nečekejte, většinou se létá s přestupem v Kodani. Před přistáním se připravte na silné turbulence. Místní je přesto nazývají mírnými, ale to už je zde zkrátka rutina.

Pokud byste si chtěli zavolat, může vás překvapit, že na ostrovech nefunguje český mobilní tarif stejně jako ve zbytku EU. Proto je lepší si na letišti pořídit faerskou SIM kartu. Pro cestování po ostrovech určitě využijte auto, pokud jste se sem nedopravili trajektem se svým, půjčte si ho. Doporučujeme zvolit SUV, které vás na některá místa s náročnějším terénem doveze mnohem spolehlivěji.

Toyota RAV4 je ideálním parťákem na cestu po ostrovech, v jejím prostorném kufru můžete i přespat, což oceníte zejména, když budete chtít pozorovat polární záři, nebo přespat co nejblíže pláže a surfovat. Její hybridní pohon je navíc šetrný k přírodě.

Stan nechte doma a ochutnejte velrybu

Ostrovy se stávají čím dál populárnější destinací, tudíž zde pohodlně seženete ubytování přes Airbnb nebo Booking. Stan nechte doma – kvůli prudkému větru si ho nejspíše nepostavíte. Navíc většinu území pokrývají ovčí pastviny, takže hrozí, že by se vám chtěl do vašeho skromného obydlí dostat nevítaný návštěvník.

Když budete mít štěstí, pozvou vás místní, u kterých budete bydlet, na večeři. Tradiční místní pochoutkou je sušené velrybí maso. Skvěle zasytí a údajně je to to nejdravější, co vůbec můžete jíst. Asi vás napadne, odkud ty velryby pochází. Nejedná se o aktivní lov – loví se pouze velryby, které se zatoulají do fjordů. O tom, zda se smí ulovit, rozhodují pověřené úřady podle počtu zvířat ulovených v předchozích měsících, aby byl celý proces udržitelný. Velryby jsou usmrceny jedinou ranou tak, aby netrpěly.

Nevyzpytatelné počasí

Jako první se vydejte na ostrov Vágar, k vodopádu Mulafossur, kterému se tady říká Gásadalur kvůli stejnojmenné vesničce v jeho blízkosti. Zdejší silný vítr obrací vodopád tak, že voda nepadá přes hranu útesu dolů, ale prší vzhůru. Počasí na ostrovech není žádný med a je velmi proměnlivé – zamračeno a mlhu během pár minut střídá jasná obloha.

Za návštěvu stojí Sørvágsvatn, největší jezero Faerských ostrovů. Dále si vyšlápněte k přírodně vytvořenému skalnímu oblouku Drangarniru, který se tyčí přímo z rozbouřeného oceánu. Za ním se nachází ještě jeho „větší brácha“ Tindhólmur. Cesta k nim vede přes soukromý pozemek, proto je potřeba si domluvit průvodce. Ve výhledu vám nebudou zaclánět stromy, neboť na Faerských ostrovech žádné nerostou.

Vzhůru do oblak

Ornitologové si zde budou připadat jako v ráji při pozorování různých druhů ptactva. Podnikněte plavbu k ostrovu Mykines, který je královstvím papuchalků, jimiž je to zde hlavně v období léta zaplaveno. Nejen sem se dostanete i helikoptérou. Ty jsou na ostrovech levnější jak taxíky, takže je to ideální příležitost si takovou dopravu vyzkoušet.

Nejkouzelnějším zážitkem je pozorování polární záře. Nejlepší je si stáhnout do mobilu aplikaci, která vás upozorní, kdy se chystá nebe rozzářit. Čekání na černočernou tmu si vyplňte návštěvou vesniček Saksun a Tjørnuvík. V jedné naleznete ty nejhezčí stavení se zatravněnou střechou, která není jen zajímavá na pohled, ale slouží také jako tepelný izolant a brání propouštění vlhkosti. V druhé vesničce je pláž s černým pískem, typickým pro pláže na Islandu. Dá se zde surfovat, ale nezapomeňte si neopren.

Foto: David Broda, Jan Hadraba