• Gastro  • Farmářské trhy

Farmářské trhy

Nákupní centra hýbou světem. Pod jednou střechou najdete prakticky vše, co si zamanete- od hrnců, přes oblečení až k jídlu. Ano, je to možná praktičtější, ale popravdě žádný obchoďák vám nemůže nahradit pocit, když jdete skrz farmářské trhy a cítíte vůni čerstvého ovoce, zeleniny nebo koláčku. Ale co to vlastně farmářský trh je a jaké jsou v Praze nejlepší? Známe odpověď.

Definice farmářského trhu je dle webu vitalia.cz:

Farmářské trhy (sedlácké, selské, zemědělské trhy apod.) jsou forma prodeje zemědělského a potravinářského zboží pro občanskou veřejnost, jejímž cílem je:

  • podpora malých a středních zemědělských pěstitelů, chovatelů, zpracovatelů a výrobců potravin;
  • zásobování občanů čerstvými zemědělskými plodinami a potravinami převážně českého a regionálního původu;
  • vytvoření nového společenského prostoru, který vedle prodeje zemědělského zboží slouží k setkávání lidí, přiblížení městských obyvatel zemědělské sezóně a přírodním cyklům;
  • oživit vybrané prostory měst a zlepšit jejich atmosféru.

Konají se v určité předem dané časové periodě, zpravidla pod otevřeným nebem a za dodržení pravidel tržního řádu a kodexu. Slouží nejen k nákupu, ale i k setkávání lidí a často bývají spojeny s doprovodným programem ve formě divadla, ukázek lidových řemesel či akcí pro děti. Rovněž se přizpůsobují ročnímu období a svátkům jako jsou Velikonoce, Vánoce či 1.máj.

Nejlepší farmařské trhy v Praze jsou bezpochyby:

Heřmaňák

Jedním z nejlepších farmářských trhů je jednoznačně Heřmaňák na Řezáčově náměstí na Praze 7. Najdete zde prakticky všechno: sezónní potraviny od farmářů (mléko, mléčné výrobky, maso…), ovoce, zeleninu, med, ořechy, pečivo, víno, květiny…Co zde ale nenajdete, jsou platové vidličky, plastové kelímky či igelitky, takže pokud můžete, vezměte sebou papírové či látkové tašky a sáčky. Nápoje dostanete do zálohovaného skla či keramiky. Pokud máte doma suché pečivo či skořápky od vajec, sem s nimi, spotřebují se dále.

Trhy na Jířáku

Přímo v srdci náměstí Jiřího z Poděbrad můžete od středy do soboty navštívit velmi populární trhy.  Těšit se můžete na nejrůznější produkty od farmářů. Vybere si tu opravdu každý. Kromě nakupování zde můžete zahnat hlad belgickými hranolkami Petite Bruges nebo zahnat hlad po vědění ve stánku s antikvariátem. Trhy totiž nemusí být jen o jídle a pití.

Trhy na Kulaťáku

Každou sobotu můžete od 8:00 do 14:00 hodin navštívit farmářské trhy Na Vítězném náměstí na Praze     6 (tzv. na Kulaťáku).  Jedná se o velký trh, kde se můžete těšit na produkty nejen od lokálních farmářů. Nakoupíte zde ovoce, zeleninu, houby, nápoje, mošty, maso, květiny, cukrovinky, ale například i rukodělné výrobky.

Náplavka

Jedním z největších farmářských trhů jsou trhy na Náplavce, které se zde konají každou sobotu mezi 8:00-14:00 hodinou. Vždy se můžete těšit na sezónní nabídku od farmářů z různých koutů republiky. Sortiment je zde opravdu bohatý (ovoce, zelenina, nápoje, uzeniny, květiny…). Jako bonus pak celou dobu nakupování trávíte u Vltavy.

Tylák

Až do 15. listopadu si kousek na Tylově náměstí  můžete od pondělí do pátku  vychutnat atmosféru místního trhu. Ke koupi zde najdete prakticky všechno zboží, co na jiných trzích. Kromě toho sem však pořadatelé chtějí přivést i mnoho různých doprovodných akcí , které by byly tematicky vhodné a vznikl zde takový „Vinohradský Montmartre“.

Vezměte plátěnou tašku nebo proutěný košík a pojďte na trhy.

Zdroje: 1,2,3,4,5,6