• Fashion News  • Film o životě geniálního návrháře Alexandra McQueena míří do českých kin

Film o životě geniálního návrháře Alexandra McQueena míří do českých kin

Dokumentů z módní branže, v kterých jsou k vidění ikony, které si zaslouží vzdát hold za poslední období, přibývá. Jeden z nejvíce očekávaných dokumentárních filmů letošního roku právě nyní míří do českých kin. Film McQueen režisérů Iana Bonhôteho a Petera Ettedguiho odhalí neuvěřitelně silný a hluboce dojemný příběh návrháře, který byl módní vizionář a opravdový génius. Osobnost s velký O, která změnila navždy pravidla módy. Premiéra filmu se uskuteční již 6. září 2018 v rámci prestižního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v pražském kině Světozor.

Život géniálního návrháře Alexandra McQueena připomínal pohádku i horor zároveň. Obyčejný chlapec z dělnické rodiny ve Východním Londýně se díky svému talentu vypracoval do čela módních značek Givenchy nebo Gucci. Osobní démoni, kteří prostupovali každou z jeho kolekcí, nakonec však ukončili jeho život předčasně. Jeho tvorba a oděvy odpovídali děsivému dráždění, jako byste si pustili pohádky Bratří Grimmů. Mají charakter fetiše, krvelačnosti a misogynství – přesně to, co mu bylo nejvíce vytýkáno.

„Moje přehlídky jsou o sexu, drogách a rock’n’rollu. Chci dělat rozruch a působit husí kůži. Chci infarkty, chci záchranky,“ říkával britský návrhář Alexander McQueen.

Ať už byly McQueenovy návrhy jakkoli pochmůrné, vzbuzovaly dojem ženskosti, a tím přitahovaly osobnosti počínaje islandské zpěvačky Björk a dodnes jeho extravagantní modely milují celebrity od Sarah Jessicy Parker po Lady Gaga. Luxusní značka McQueen, kterou návrhář založil v roce 1992, funguje ve Velké Británii a dodnes nese jeho identitu.

Život legendárního návrháře odhalí 6 kapitol

Režisérská dvojice Ian Bonhôte a Peter Ettedgui, která stojí například za dokumentem Listen to Me Marlon o legendárním herci Marlonu Brandovi, dokumentární snímek poskládala tak, aby byl hoden McQueenova dramatického stylu. Motivy jeho života se proto rozplétají prostřednictvím šesti kapitol, které kopírují jeho nejznámější přehlídky.

„Když je skvělý námět, máte silný příběh i obrázky, kterými ho podpořit, pak je podle mého názoru dokument lepší než hraný film. Nikdo nedokáže ty příběhy odvyprávět lépe než skuteční lidé,“ popsal pro britský Guardian Bonhôte.

Snímek získává použitím domácích videí a starých rozhovorů až intimní kvalitu. Odhaluje druhou stránku britského návrháře, který byl mezi svými nejbližšími známý svou veselou náturou. Prostřednictvím výpovědí McQueenových blízkých a spolupracovníků se film navíc jistým způsobem stává i dokumentem o lidech, kteří nesou jeho rukopis dál. Velmi osobitý je přitom i výběr hudebního doprovodu, za nímž stojí McQueenův oblíbený skladatel Michael Nyman, jehož nahrávky si návrhář údajně pravidelně pouštěl při práci ve svém ateliéru.

My se už nyní filmové premiéry nemůžeme dočkat! Považujeme za nutnost, aby tento snímek o géniovi McQueenovi viděl každý módní fajnšmejkr. Proto sledujte pečlivě na jakých místech bude promítan. Více informací o projekcích, a na jakých místech bude film k vidění, najdete na webu Aerofilms.cz.

306_06A
316_07A
316_31A
316_35A
AD144_04

Zdroj fotografií: Aerofilms

Marketing manager